کد خبر: 859246 A

وزیر بهداشت:

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: خیلی از دانشمندان ما به هر دلیلی که از کشور خارج شده‌اند برای اعتلای علمی کشور ارزش قائلند و حتی قلب آنان برای کشور می‌تپد.

به گزارش خبرنگار ایلنا سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بیست و پنجمین جشنواره تحقیقات و فناوری رازی در محل دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در عرصه تحقیقات باید دستاوردهای بزرگی را کسب کنیم و همچنین دستاوردهای بزرگی را کسب کرده‌ایم. اگر بخواهیم نتایج تحقیقاتمان را با جهان مقایسه کنیم، جزو پیشروترین کشورها هستیم. رشد ما در عرصه سلامت با شاخص‌های جهانی پهلو می‌زند و در ۲۳ کشور مدیترانه شرقی ارزشمندترین دستاوردها از آن ایران است.

وی در ادامه گفت: در عرصه دارویی ۹۷ درصد داروها در کشور تولید می‌شوند و برای ۳ درصد باقی مانده هم تمهیداتی صورت گرفته است. شاید حضور بنده سبب شد تا فراورده‌های ملی زیر لودر واردات له نشوند.

سعید نمکی بیان کرد: سال آینده برنامه مفصلی خواهیم داشت. امسال ۲۰ درصد در هزینه واردات دارویی کاهش داشتیم و سال آینده نیز ۲۰ درصد دیگر کاهش خواهیم داشت. ما تصمیمات درستی در رابطه با بخش تحقیقات نگرفتیم.

وی افزود: نکته دیگری که باید مد نظر قرار بگیرد این است که پژوهش‌ها باید منتهی به دستاوردهایی شوند که گره‌گشای نیازهای مردمی باشد. ما در بخش بیماری‌های غیرواگیردار نیاز داریم که دانشگاه‌ها ورود کنند و مشکلات مردم را بررسی و مانیتورینگ کنند. باید ببینیم حرکت‌های ملی چطور بر سلامت مردم تاثیر خواهد گذاشت و در توسعه سلامت چقدر پایداری خواهد داشت.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: یکی از اتفاقات نامبارک در کشورمان این است که ساختن اتوبان حرکتی عمرانی محسوب می‌شود اما هزینه‌هایی که در بخش سلامت خرج می‌شوند را هزینه‌های جاری می‌نامند. باید این باور در تصمیم‌گیرندگان بالادستی کشور تغییر کند. باید هزینه‌های سلامت سرمایه‌گذاری تلقی شود. بسیاری از حرکت‌های ما در سالهای آینده ثمر خواهند داشت.

وی در پایان گفت: باید از دانش ایرانیان دانشمند خارج از کشور استفاده کنیم. خیلی از این دانشمندان به هر دلیلی که از کشور خارج شده‌اند برای اعتلای علمی کشور ارزش قائلند و حتی قلب آنان برای کشور می‌تپد. اعتلای ظرفیت تحقیقات ما و هم‌افزایی در تولید دانش نیازمند استفاده از دانشمندانی است که در داخل کشور ساکن هستند.

درمان و آموزش پزشکی سلامت سعید نمکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر