کد خبر: 859230 A

نماینده مردم سراوان در مجلس در گفت‌و‌گو با ایلنا:

نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت باید با جدیت و حساسیت بیشتری مسائل مربوط به سیل سیستان و بلوچستان را پیگیری کند.

«محمد باسط درازهی» نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا درباره وضعیت سیل در استان سیستان و بلوچستان گفت: شدت بارش باران بسیار بالا بوده و دسترسی بیش از ۵۰۰ روستا و حتی شهرها، بخش‌ها و شهرستان‌ها به صورت کامل قطع شده است.

وی ادامه داد: وزارت ارتباطات، وزارت نیرو، وزارت راه‌وشهرسازی آن اقداماتی را که باید در سطح ملی انجام شود، ارائه نداده‌اند و با امکانات شهرستانی نمی‌توان مشکلات ناشی از سیلاب را رفع کرد و اقدامات پاسخگو نیست و دولت باید با جدیت و حساسیت بیشتری مساله را پیگیری کند.

نماینده سراوان ادامه داد: از روز گذشته تاکنون بیش از ۶۰ روستا در داخل آب گرفتار بودند و خسارات بسیار زیادی به روستاها وارد شده است. به علاوه بسیاری از روستاها در کنار رودخانه‌ها قرار دارند که نیازمند ایجاد سیل‌بند و اجرای طرح‌های آبخیزداری هستند تا بتوانیم از هدر رفت آب جلوگیری کنیم، چرا که این آب در حال رفتن به سمت پاکستان است و با توجه به نیاز شدید آبی استان هنوز نتوانستیم از هدررفت آن جلوگیری کنیم.

درازهی تصریح کرد: فعلا مردم گرفتار هستند و با توجه به اینکه خانه‌های خشتی و گلی در استان بسیار است، در معرض کوچکترین باد و بارانی تحت تاثیر قرار می‌گیرند و احتمال خسارات جانی و مالی را بالا می‌برد و امیدواریم دولت و ستاد مدیریت بحران توجه ویژه داشته باشند، اما از فرمانداران و بخشداران در ستاد مدیریت بحران استان و شهرستان تشکر می‌کنم، در هر حال کمک‌ها کم است و نیازمند توجه ویژه برای حل مشکلات مناطق سیل‌زده هستیم.

او تاکید کرد: بسیاری از شهرهای استان در کنار رودخانه‌ها قرار دارند و اقدامات خوبی انجام شده، اما سیل بندها باید برای تمام مسیرهای رودخانه‌ای احداث شود که تا اینجا وزارت نیرو و وزارت کشور کارها را نیمه‌کاره رها کرده‌اند. سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها باید سیل‌بندها را احداث کنند که این مهم هنوز در بسیاری از مناطق استان محقق نشده است.

نماینده مردم سراوان درباره میزان کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده اظهار داشت: کمک‌هایی که می‌شود کافی نیست و بسیاری از مردم دسترسی به هیچ شهر دیگری ندارند و حتی در تهیه نان هم مانده‌اند.

سراوان سیل در سیستان و بلوچستان محمد باسط درازهی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر