کد خبر: 859177 A

در گفت‌و‌گو با ایلنا مطرح شد؛

مدیرکل مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان از گرفتاری ۴۰۰ روستای استان سیستان و بلوچستان در محاصره سیلاب خبر داد.

«عباسعلی ارجمندی» مدیرکل مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آخرین وضعیت سیلاب در این استان گفت: در داخل منطقه آب فروکش کرده است و در امدادرسانی هوایی تعداد بالگردها از دو به شش بالگرد افزایش یافته است. بالگرد هلال احمر جمهوری اسلامی از مسیر کرمان وارد استان شده است. همچنین محموله‌های امدادی هلال‌احمر از راه‌های هوایی تا ساعاتی دیگر به کنارک وارد می‌شود و اقلام امدادی بین مردم توزیع خواهد شد.

وی افزود: محموله‌های امدادی هلال احمر از استان‌های کرمان، خراسان شمالی، زنجان و تهران در حال ارسال به استان سیستان و بلوچستان است.

ارجمندی درباره حضور تیم‌های امدادی در مناطق سیل‌زده اظهار داشت: ۶۵ گروه جهادی سپاه در قالب ۳۱۰۰ نفر نیروی امدادی در منطقه فعال هستند و ۱۰ تیم تخصصی دامپزشکی از سوی سپاه به منطقه وارد شدند. همچنین ۶۵ دستگاه سبک و سنگین از سوی سپاه به منطقه وارد شده است.

وی ادامه داد: پنج گروه مهندسی سپاه نیز در منطقه در حال فعالیت هستند و نیروی انتظامی نیز علاوه بر تامین امنیت مناطق سیل‌زده یک عدد بالگرد نیز در اختیار ستاد مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان گذاشته است.

مدیرکل مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام آمادگی کرده که نیروی انسانی و آشپزخانه‌های صحرایی خود را به منطقه اعزام کند.

وی درباره تلفات جانی سیل در استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: تا این لحظه تلفات جانی گزارش نشده است و تاکید می‌کنم آمار باید از طریق ستاد مدیریت بحران هر شهرستان اعلام شود و از آنجایی که تا این لحظه تلفات اعلام نشده است، خبرهادرباره جان باختن تعداد جانباختگان باید به لحاظ قانونی از طریق ستاد مدیریت بحران هر شهرستان اعلام شود که تا این لحظه فرمانداری‌های شهرستان‌های استان گزارشی مبنی بر تلفات جانی ندادند.

ارجمندی درباره شهرها و روستاهایی که اکنون در محاصره سیلاب هستند، گفت: ۴۰۰ روستا در محاصره سیلاب هستند، اما روند امدادرسانی با توجه به حضور نیروهای امدادی از استان‌های دیگر بهتر شده و شدت بیشتری گرفته‌ است.

وی ادامه داد: از استان یزد نیروهای امدادی به منطقه به ویژه درگان اضافه شدند.

ارجمندی درباره شهرستان‌هایی که اکنون در معرض بیشترین آسیب قرار دارند و نیازمند امدادرسانی بیشتر هستند، اظهار داشت: شهرستان‌های درگان، قصرقند، نیکشهر، فنوج، چابهار و کنارک اکنون نیازمند بیشترین امدادرسانی‌ها هستند.

وی همچنین درباره قطعی آب و برق روستاها و شهرستان‌های استان گفت: برق شهرستان نیکشهر وصل شده است و همچنین ارتباط تلفنی فنوج هنوز برقرار نشده است و مخابرات این شهر قطع است. در بخشی از شهرستان‌ها ارتباط تلفنی وصل شده و بخش دیگری باقی مانده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: در حوزه روستایی همچنان با قطعی برق مواجه هستیم و در مرحله اول اعلام شد، برق ۱۳۰ روستا قطع است که لحظه به لحظه کاهش می‌یابد. در شهرستان نیکشهر برق بخشی از روستاهای تلنگ قطع شد و این آمار در حال کاهش است.

ارجمندی درباره میزان خسارتی که به محصولات کشاورزی و دامی استان وارد شده است، گفت: تلفات دامی زیادی دادیم، اما با توجه به بسته بودن راه‌های زمینی هنوز برآورد خسارت نشده است. در بخش کشاورزی خسارت‌ها بسیار زیاد است.

وی همچنین درباره خساراتی که به راه‌های ارتباطی و زیرساخت‌ها وارد شده است، گفت: زیرساخت‌های راه، آب و برق در حوزه روستاها بیشترین آسیب را دیده‌اند.

او در پاسخ به این سوال که چرا با توجه به اعلام قبلی بازهم خسارات زیادی وارد شده است، اظهار داشت: در سیل اولین اصل اطلاع‌رسانی درست به مردم است و خود ما قبول داریم که حجم سیل و بارش‌ها بسیار بالا است. الحمدلله تلفات جانی نداشتیم که بدان معنی است در اطلاع‌رسانی درست و دقیق عمل کرده‌ایم.

مدیرکل مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: از ۷۰۰۰ روستا تنها آب آشامیدنی ۱۰۰ روستا دچار مشکل شده است و با توجه به اینکه این سیل در ۳۰ سال گذشته سابقه نداشته است، قطعا آسیب‌های خاص خود را به همراه دارد.

ارجمندی ادامه داد: اگرچه که خسارت‌ها در بخش کشاورزی زیاد است، اما مسئله مهم برای ما جان مردم بود که تا این لحظه گزارش خاصی درباره تلفات نداشتیم.

وی درباره تسهیلاتی که برای خانواده‌های آسیب‌دیده از سیل سیستان در نظر گرفته شده، اظهار داشت: بعد از برآورد خسارت‌ها این اقدام صورت خواهد گرفت و مسئولان استانی و کشوری در منطقه حضور دارند و رئیس جمهور دستور ویژه برای رسیدگی صادر کردند.

ارجمندی در پایان گفت: موکب‌های اربعین، گروه‌های جهادی و بنیاد مستضعفان نیز برای امدادرسانی اعلام آمادگی کردند و به محض فروکش کردن آب و امکان تردد زمینی، این گروه‌ها به مناطق درگیر سیل اعزام خواهند شد.

استان سیستان و بلوچستان سیستان و بلوچستان کشاورزی مدیریت بحران روستا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر