کد خبر: 858618 A

رئیس جامعه بسیج پزشکی:

رئیس جامعه بسیج پزشکی گفت: ما توصیه می‌کنیم که از تزریق ناامیدی به جامعه باید پرهیز شود. ناامیدی از سپاهیان شیطان است. باید یکدل و یکصدا کشوری متحد باشیم تا مشکلات را رفع کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ابراهیم متولیان رئیس بسیج جامعه پزشکی در همایش نوآوری فناورانه در توسعه سلامت امن که در محل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، گفت: باید تلاش کنیم که هجوم رسانه‌های خارجی باعث تفرقه میان ما نشود و دستاوردهای ما را از بین نبرد. نباید آنچه که ۴۰ سال پیش با شهادت بسیاری از فرزندان کشور به ثمر نشسته است، با این اتفاق‌ها از بین برود. باید به خانواده‌هایی که در حادثه انفجار هواپیمای اخیر فرزندانشان را از دست داده‌اند تسلی بدهیم. دشمن نباید بتواند برای ما نسخه بپیچد. ما خیلی از کشورهای اسلامی را مشاهده کردیم، مصر جزو کشورهایی است که آمریکایی‌ها در آن نفوذی کامل دارند. پیشنهاد می‌کنم وضع آن را ببینید.

وی در ادامه گفت: انفجار هواپیمای اخیر مانند یک تصادف بود، آنچه در بسیاری از جاده‌ها اتفاق می‌افتد، در حالی که تمام نکات ایمنی رعایت شده بود. نباید کشور را که در وقایع آبان ماه ضربه دیده است، رها کنیم تا در برابر دشمن آسیب‌پذیر بشود. این اتفاقی بود که به دشمن جرأت داد تا سردار قاسم سلیمانی را به شهادت برساند. سردار سلیمانی بارها تعریف کرده بود که در سفرهایش با هواپیما به او اخطار داده و اعلام کرده بودند که ما می‌دانیم چه کسی در این هواپیما است اما هرگز جرأت حمله به او را نداشتند. آنچه باعث جرأت آمریکا برای به شهادت رساندن این سردار شد اتفاقات آبان ماه بود. همچنین آنها تلاش می‌کنند از سقوط هواپیما سوءاستفاده کنند.

متولیان گفت: ما راهی نداریم جز اینکه خودمان در حوزه سلامت، فناوری را تولید کنیم. در سالهای پیش شعارهای بسیاری از مسئولان شنیدیم که بسیاری از آنها عملی نشده است. بنابراین تلاش وزارت بهداشت و ما این است که این شعارها به واقعیت تبدیل شود و استانداردهای تجهیزات پزشکی و تولیدات دارویی ما به سطح جهانی برسد.

رئیس بسیج جامعه پزشکی گفت: بسیاری از طرح‌ها خوب بودند، اما اقتصاد سلامت در آنها دیده نشد. وزارت بهداشت موظف است اطلاعات سالم و نیاز کشور را به صنایع دارویی و تولیدکنندگان دارو و تجهیزات پزشکی بدهد. ما بیش از نیاز کشور کارخانه داریم اما همه ورشکست شدند زیرا به اقتصاد سلامت و نیاز جامعه توجه نشده است. خیلی از تجهیزاتی که تکنولوژی ساده‌ای دارند وارد می‌کنیم در حالی که باید این طرح‌ها را به تولیدات کشور واگذار کنیم.

وی در ادامه افزود: نباید به اقتصاد سلامت هزینه وارد کرد. باید تکنولوژی را به کشور وارد کنیم و مضافا باید بحث بودجه در آن لحاظ شود. کشورهایی مانند انگلیس و آمریکا که مدعی حوزه سلامت هستند، تکنولوژی را بر مبنای بودجه خود وارد می‌کنند. باید تکنولوژی به کشور وارد شود که بیمه‌ها بتوانند آن را تحت پوشش قرار دهند و گرنه امکانات مدیریت آن برای ما وجود ندارد.

متولیان گفت: رشته‌های مهندسی پزشکی در دانشگاه‌های فنی و هم در دانشگاه‌های علوم پزشکی حضور دارند که باید با همکاری یکدیگر مشکلات کشور را مرتفع کنند. می‌توانیم برای تامین و نگهداری تجهیزات پزشکی کشور از این دانشجویان و مهندسین استفاده کنیم. بسیاری از دستگاه‌های ما به خاطر یک قطعه خراب به انبار رفتند.

وی گفت: به طور مثال نمی‌شود که بیمار برای توده‌های سرطانی هروقت که خواست به سونوگرافی مراجعه کند. توده‌هایی که بسیاری از آنها با انگشتان پزشک قابل معاینه هستند. باید اقدامات ما با هماهنگی‌های بیمه‌ها انجام شود و هزینه‌ها رصد شوند تا اعتبارات ما به هدر نرود. باید فناوری‌هایی که به کشور وارد می‌شوند آنالیز شوند.

رئیس بسیج جامعه پزشکی در پایان گفت: ما توصیه می‌کنیم که از تزریق ناامیدی به جامعه پرهیز  شود. ناامیدی از سپاهیان شیطان است. باید یکدل و یکصدا کشوری متحد باشیم تا مشکلات را رفع کنیم.

متولیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر