کد خبر: 858608 A

رئیس کمیته بودجه و نظارت شورای شهر تهران گفت: بر لزوم مرمت،معرفی و تسهیل بازدید شهروندان و گردشگران از مدرسه تاریخی دارالفنون و دفتر کار امیر کبیر(ساختمان پلیس میدان ارگ)» به شهرداری تهران تذکر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مجید فراهانی، در جریان یکصد و هشتاد و نهمین جلسه شورای شهر تهران گفت: بیستم دیماه سالروز شهادت معمار و آغازگر مسیر توسعه ایران میرزا تقی خان فراهانی امیرکبیرعزیز و سالروز رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی، امیر کبیر معاصر را گرامی میدارم.

وی با بیان اینکه در نتیجه غفلت دستگاه های مسئول توجه به چهره های تاثیر گذار و تاریخ ساز کمتر مورد توجه قرار گرفته است اظهار داشت: در این میان بناهای تاریخی که وجودشان بر مسیر کشور تاثیر گذار بوده بیشتر مهجور مانده‌اند. برای نمونه هر یک از ما احتمالاً سفری به باغ فین و قتلگاه امیر کبیر داشته‌ایم، اما از آن غافلیم و شاید خاطره‌ای از آن نداریم؛ چون به دیدار و بازدیدش نرفته‌ایم.

فراهانی افزود: یادگارهای برجا مانده از امیر کبیر در تهران امروز "مدرسه دارالفنون" و "دفتر کارایشان" است که متاسفانه این آثار به جای آنکه در اختیار وزارت میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری باشد، یکی در اختیار وزارت آموزش و پروش است و دیگری در اختیار پلیس و از آن به عنوان دفتر و محل استقرار پلیس در بازار استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: بدون شک جامعه ما نیازمند توجه به آثار تاریخی برجای مانده از امیرکبیر است، بر همین اساس مرمت، نگهداری و بهره‌برداری از این آثار با امکان بازدید گردشگران کمترین کاری است که باید در این مسیر سالها پیش به انجام می‌رسید. اگرچه که مدیریت شهری برای مرمت این آثار اقداماتی قابل تقدیر انجام داده است که باید ادامه پیدا کند.

عضو شورای شهر تهران گفت: با توجه به اهمیت موضوع و لزوم اقدام شهرداری تهران براساس بند ۲۲ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها در اجرای بند ۳ ماده ۸۰ قانون شوراها درباره «لزوم مرمت،معرفی و تسهیل بازدید شهروندان و گردشگران از مدرسه تاریخی دارالفنون و دفتر کار امیر کبیر(ساختمان پلیس میدان ارگ)» به شهرداری تهران تذکر می‌دهم.

فراهانی در پایان گفت: امیدوارم با مشارکت و همکاری مسئولان آموزش و پرورش و پلیس با شهرداری تهران زمینه های بهره برداری بهینه از این آثار در معرفی امیر کبیر و نقش تاریخ ساز این قهرمان ایران بیش از پیش فراهم گردد.

مجید فراهانی مدرسه دارالفنون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر