کد خبر: 853545 A

عضو شورای شهر تهران بر لزوم ثبت ملی کلیساهای تاریخی پایتخت تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت نظری در جریان یکصد و هشتاد و ششمین جلسه شورای شهر تهران گفت: میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) را با چند روز تاخیر به هموطنان و به خصوص پیروان ایشان تبریک عرض می‌کنم. سال نوی میلادی را هم تبریک می‌گویم. تذکر امروز بنده بی ارتباط با این ایام نیست. همانطور که مستحضر هستید جامعه مسیحی دنیا ۲۵ دسامبر را به عنوان تولد حضرت مسیح جشن گرفته و البته مسیحیان ارتدکس ارمنی ایرانی ۶ ژانویه را با کمی اختلاف با جامعه مسیحیت دنیا جشن می گیرند.

وی افزود: حضور جامعه ارامنه در تهران به بیش از سه قرن باز می گردد که در طول این هم زیستی جامعه ارامنه با مردم تهران، ۳۸ کلیسا در پایتخت به وجود آمد که از این میان ۱۱کلیسا متعلق به حواری گریگور ارمنی، ۱۱ کلیسا متعلق به کاتولیکها، ۱۱ کلیسا متعلق به پروتستانها، ۳ کلیسا متعلق به ارتدکسها و ۲ کلیسا متعلق به نستوریها است.

نظری تصریح کرد: از میان این کلیساها متاسفانه تنها ۱۲ کلیسا در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده و ۲۶ کلیسا که اکثر آنها قدمت بالا و معماری شاخصی هم دارند، هنوز ثبت ملی نشده و متاسفانه باز هیچ کدام از حریم این کلیساها نیز ثبت نشده است.

وی افزود: پیشنهاد می کنم وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور کلیه کلیساهای ثبت شده و نشده را در قالب یک پرونده واحد تحت عنوان کلیساهای پایتخت ثبت و حریم آنها را نیز مشخص کند تا بیش از این حریم آثار تاریخی و فرهنگی جامعه ارمنی و مسیحی تهران که میراث و بخشی از هویت تمام مردم شهر است، مخدوش نشده و در ساخت و سازهای شهری آسیب نبیند.

حجت نظری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر