کد خبر: 853540 A

حبیب‌زاده خبر داد:

معاون نظارت شورای شهر تهران از تعیین تکلیف محلات فریز شده در تهران با ابلاغ مصوبه شیوه‌نامه نحوه صدور پروانه ساختمان جهت زمین‌ها و املاک واقع در کاربری‌های خدماتی خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، افشین حبیب‌زاده در حاشیه یکصد و هشتاد و ششمین جلسه شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران در خصوص ابلاغ مصوبه شیوه‌نامه نحوه صدور پروانه ساختمان برای زمین‌ها و املاک واقع در کاربری‌های خدماتی گفت: به دلیل ازدیاد طرح‌های توسعه‌ای شهرداری و دولت در شهر تهران، مردم محلات شهر با این مسئله درگیر شدند، چراکه در بخش‌هایی از این طرح‌ها برای املاک مردم نیز محدودیت‌هایی را ایجاد کرده است.

وی افزود: از آن لحاظ که املاک مردم در شهرهای توسعه‌ای قرار می‌گرفت، عملا ملک شهروندان فریز می‌شد و نمی‌توانستند برروی املاک خود هیچ اقدامی انجام دهند که این مسئله نارضایتی مردم را به همراه داشت.

حبیب‌زاده تصریح کرد: براساس قانون، وضعیت طرح‌های توسعه‌ای باید تا پنج سال تعیین تکلیف شود اما در شهر تهران پروژه‌هایی داریم که بیش از این زمان از آنها گذشته و هنوز به سرانجام مشخصی نرسیده‌اند.

معاون نظارت شورای شهر تهران گفت: سرانجام بعد از ماه‌ها کار کارشناسی و مشورت شیوه‌نامه نحوه صدور پروانه املاک واقع در طرح‌ها در 13 بند تدوین شد و بر این اساس کاربری‌های خدماتی که در این طرح‌ها قرار دارند می‌توانند از این تصمیمات پیروی کنند.

حبیب‌زاده با اشاره به اینکه در شهرداری تهران مقرر شد سازمان املاک به این مسئله ورود کند، تصریح کرد: این سازمان باید نسبت به تسویه‌حساب با املاک موجود در طرح‌ها و یا نسبت به خرید آنها اقدام کند.

وی با تاکید بر اینکه این مصوبه تنها برای املاکی که سند دارند لازم‌الاجرا است، اضافه کرد: در برخی از محلات همچون ده ونک که املاک و خانه‌ها سند ندارند، این شیوه‌نامه قابل اجرا نیست و آنها باید مشکل خود را با دولت حل کنند.

معاون نظارت شورای شهر تهران در ادامه افزود: در برخی از محلات طرح‌های توسعه‌ای یا اجرا نشده و یا به صورت نصف و نیمه اجرا شده است. در نتیجه به شهرداری مناطق این اختیار را داده‌ایم که نسبت به تعیین تکلیف، خرید و یا صدور پروانه برای املاک اقدام کنند.

حبیب‌زاده تصریح کرد: شهرداری مناطق می‌توانند حداکثر تا سقف 120 درصد تراکم پایه و حداکثر در سه طبقه ساختمان بسازند. البته دقت کنید که ضوابط باغات، فضای سبز و یا بافت تاریخی باید در این تصمیم‌گیریها رعایت شوند.

وی تاکید کرد: این برنامه پاسخی است به مطالبات طولانی مردم و دیگر بر این اساس محلات فریز شده نداریم.

زمین شورای شهر تهران شهرداری مشکلات معاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر