کد خبر: 853438 A

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر خبر داد:

سخنگوی جدید ستاد مبارزه با مواد مخدر از افزایش ۱۶ درصدی کشفیات مواد مخدر در ۹ ماه نخست امسال خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اولین نشست خبری امیرعباس  لطفی سخنگوی جدید ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص اقدامات و فعالیت‌های حوزه‌های مختلف ستاد صبح امروز در ستاد فرهنگی شقایق برگزار شد.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ابتدا با ارایه گزارش هشت ماه اخیر اظهار داشت: با توجه به اهمیت کشفیات باید بگویم که در ۹ ماهه اخیر سال ۹۸ حجم کشف مواد مخدر ۷۱۳ تن بوده که این آمار نسبت به سال گذشته ۱۶ درصد افزایش داشته است. بالاترین آمار کشفیات مربوط به مواد مخدر تریاک، حشیش مرفین و هروئین بوده است. همچنین در حوزه مواد مخدر شیشه ۳۳۲ درصد افزایش کشفیات شیشه داشته‌ایم.

وی ادامه داد: نیروهای امنیتی و انتظامی موفق به کشف محموله‌هایی در استان‌های شرقی کشور شدند که منشاء آنها خارجی بوده است. مانند سال‌های گذشته بیشترین سهم تریاک و حشیش بیشترین سهم را در کشفیات داشتند. سهم کشفیات تریاک ۸۰  درصد، حشیش ۹ درصد و سهم شیشه در کشفیات یک دهم درصد بوده است. مانند سال‌های گذشته بیش‌ترین کشفیات سهم نیروی انتظامی بوده که ۷۶ درصد سهم فعالیت‌های نیروی انتظامی، ۱۱ درصد وزارت اطلاعات و درصدد باقی‌مانده به بسیج و گمرک اختصاص دارد.

لطفی افزود: موضوع اصلی که برای ما بسیار اهمیت دارند ضربه زدن به بنیان‌های اقتصادی قاچاقچیان بوده است زیرا بیشتر محرک افراد قاچاقچی موضوع منافع اقتصادی هستند و ضربه به بنیان‌های اقتصادی قاچاقچیان برای ما اولویت دارد. خبر خوب این است که علاوه بر افزایش کشفیات ما کاهش آمار شهدا را شاهد بوده‌ایم این کاهش ۸۳ درصد بوده است سال گذشته ما در ۹ ماهه اول سال ۱۲ شهید در زمینه کشفیات مواد مخدر داشتیم که این آمار در ۹ ماهه اول سال ۹۸ به دو نفر کاهش پیدا کرده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد: عملیات های اخیر نیروی انتظامی به شکل اطلاعاتی بوده است یعنی ۷۰ درصد عملیات مبتنی بر اطلاعات و ۳۰ درصد به شکل رزمی و نظامی بوده و همین امر موجب شده که ما کاهش آمار شهدا را داشته باشیم.

وی ادامه داد: مراکز موضوع ماده ۱۵ و درمان سرپایی گذری، دی آی سی ها، تیم‌های سرپایی، سرپناه‌ها، مراکز اقامتی میان مدت و... بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر را تحت درمان قرار دادند. همچنین مراکز ماده ۱۶ نیز بیش از ۵۰۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار داده است. از دیگر فعالیت‌های حوزه‌های کاری ما در اصل پرداختن به حوزه فرهنگی و پیشگیری است به عنوان مثال طرح یاریگران زندگی از سوی ریاست جمهوری به تصویب رسید و اکنون در حال اجرا و پیگیری است. از جمله سازمان‌های اصلی که در این طرح ما را یاری می‌کنند وزارت آموزش و پرورش است که حوزه‌های مختلفی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

لطفی اشاره کرد: از دیگر اقدامات ما پاکسازی محله هرندی بود و پس از محله هرندی با همکاری شهرداری و قوه قضاییه دره فرحزاد را نیز در دستور کار قرار دادیم. در این راستا برنامه‌های گسترده فرهنگی و اجتماعی را هم در دست اقدام داریم مانند برگزاری مسابقات دوچرخه سواری، همایش‌ها و رویدادهای فرهنگی هنری، مسابقات فوتسال و غیره که در محله‌های هرندی برگزار شد. علاوه بر اینها ما موضوعاتی از جمله صیانت از خانواده‌ها در مقابل آسیب‌های اجتماعی را نیز در دستور کار قرار دادیم‌. ما امسال شاهد بیستمین سال همکاری ایران با دفتر سازمان ملل متحد در زمینه مواد مخدر هستیم.

وی درباره افتتاح مرکز درمان اختلالات سوء مصرف مواد مخدر گفت: ما هفته گذشته شاهد افتتاح این مرکز بوده‌ایم. دفتر مبارزه با مواد مخدر و رسیدگی به جرایم این مرکز را اعتبارسنجی کرده و اعتبار آن تایید شده است. اقداماتی که در این مرکز انجام می‌شود مساوی با مراکز درمانی در اروپاست.

او اشاره کرد: ما هم اکنون در پایان بیستمین سال همکاری با سازمان ملل متحد در حوزه مواد مخدر هستیم اما متاسفانه سهمی که از کشورهای کمک کننده برای حمایت از نظام جمهوری اسلامی در حوزه مواد مخدر باید انجام شود آن طور که انتظار داشتیم برآورده نشده است و شاید تنها ۳۰ درصد از پروژه‌های ما تأمین شده باشد ضمن تشکر از سازمان ملل متحد همکاری در این حوزه یک اصل برای جوامع بشری است که امیدواریم به سهم و نقش خود در این زمینه بیشتر توجه کنند.

لطفی در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر  استفاده از مواد جدیدی به نام کمیکال گفت: مواد مخدر به خصوص مشتقات حشیش اسم های تجاری جدیدی دارد و برای اینکه مخاطبین خودشان را جذب کنند نام های خاصی روی آنها می گذارند.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره آخرین آمار معتادان متجاهر گفت: آمار معتادان متجاهر به ۱۵۸ هزار نفر می‌رسد  این آمار نسبت به سال گذشته پنج درصد کاهش داشته است. نکته دیگری که برای ما حائز اهمیت است حرف آموزی به افرادی است که تازه ترک کردند زیرا با نبودن اشتغال و حرفه  امکان بازگشت معتادان مواد مخدر و ترک کردن به بزهکاری وجود دارد.

لطفی درباره مصرف مواد مخدر در میان دانش آموزان گفت: شیوع مصرف مواد  مخدر در دانش آموزان حدود دو و یک دهم درصد بوده  که این آمار مورد تایید ستاد مبارزه با مواد مخدر و آموزش و پرورش است. با اجرای برنامه‌هایی از جمله آموزش و پیشگیری اولیه از اعتیاد، اجرای طرح توانمندسازی دانش آموزان، طرح تقویت بنیان خانواده سعی بر آموزش و پیشگیری در دبیرستان و دانشگاه بوده است. همچنین حوزه پیشگیری در دانشگاه‌ها و انتخاب یکسری از دانشجویان به صورت داوطلبانه را در نظر داریم تا  فرهنگ سازی را انجام دهند. علاوه بر آن برنامه‌های آموزش به خانواده‌ها و پیشگیری از اعتیاد در محیط کار، آموزش و پیشگیری شهری_ روستایی تربیت کادر متخصص و مشاور از جمله برنامه‌ها برای پیشگیری اولیه در خصوص استفاده از مواد مخدر است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در پایان با اشاره به ابتلای معتادان متجاهر به بیماریهای ایدز و هپاتیت گفت: مسئله  معتادان متجاهری که به بیماری ایدز و هپاتیت مبتلا شده اند توسط وزارت بهداشت در حال پیگیری است همچنین قرار است جلسه‌ای در این خصوص برگزار شود که نتیجه آن اعلام خواهد شد.

ستاد مبارزه با مواد مخدر مواد مخدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر