کد خبر: 852981 A

معاون آموزشی وزارت بهداشت از تدوین چارچوب همکاری بین دو کشور ایران و پاکستان در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

به گزارش ایلنا، باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت در بازگشت از سفری که به پاکستان داشت هدف از این سفر را تدوین چارچوب همکاری در زمینه آموزش، پژوهش و ارائه خدمات ذکر کرد و گفت: در این سفر سعی شد مقدماتی برای طراحی نقشه راه دو کشور در زمینه توسعه همکاری های مرتبط با سلامت فراهم گردد.

لاریجانی از بازدید هیات ایرانی از مراکز علمی و درمانی پاکستان و دیدار با مقامات این کشور خبر داد و گفت: در این سفر در دیدار با دکتر ظفر میرزا مشاور ویژه نخست وزیر پاکستان در خدمات بهداشتی و برخی مقامات سلامت این کشور گزارشی از وضعیت آموزش، پژوهش، ارائه خدمات و همچنین برنامه کنترل بیماری‌های غیرواگیر در کشور ارائه شد.

وی افزود: مشاور ویژه نخست وزیر پاکستان در خدمات بهداشتی ضمن استقبال از برنامه های جمهوری اسلامی ایران در حوزه کنترل بیماری های غیرواگیر، بر لزوم استفاده پاکستان از تجارب کشور و پیاده سازی برنامه هایی مشابه در این کشور تاکید کرد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: در این دیدار ضمن بررسی توافق های صورت گرفته و ظرفیت های موجود دو کشور، بر استفاده از این ظرفیت ها برای توسعه همکاری ها در حوزه های مختلف تاکید شد.

 لاریجانی با اشاره به بازدید از دانشگاه آقاخان پاکستان و دیدار با برخی اساتید این دانشگاه گفت: همچنین از موسسه همدرد که در زمینه طب سنتی فعالیت می کند بازدید به عمل آمد.

وی از ملاقات با انستیتوهای علوم پزشکی پاکستان سخن گفت و اظهار داشت: در ملاقات با دکتر ارشد تقی رییس نظام پزشکی پاکستان ضمن اشاره به ظرفیت های ایران در آموزش علوم پزشکی، مقرر شد الگویی برای تحصیل پزشکان پاکستانی در دانشگاههای علوم پزشکی ایران، در قالب سیستم دانشجویان بین الملل طراحی شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه در حال حاضر ایران برترین کشور منطقه در تحقیقات علوم پزشکی است، گفت: در ملاقات با دکتر صائمه حمید معاون دانشکده فاطمه جناح بانوان پاکستان در زمینه تقویت همکاری های پژوهشی و علمی تاکید شد. همچنین بازدیدی هم از مرکز برنامه ریزی دارویی پاکستان صورت گرفت.

وی با بیان اینکه ایران و پاکستان برنامه هایی برای حمایت از فقرا دارند، گفت: امیدواریم با به اشتراک گذاری تجارب و همکاری ها بتوانیم این برنامه ها را گسترش دهیم.

بنا بر اعلام وبدا،  لاریجانی با اشاره به ملاقات با دکتر سامیه نشتر مشاور ویژه نخست وزیر پاکستان در مبارزه با فقر و محافظت اجتماعی افزود: در این دیدار راهکارهای همکاری دو کشور در زمینه کاهش فقر و آسیب های اجتماعی بررسی شد و مشاور ویژه نخست وزیر پاکستان با بیان اینکه ایران در زمینه آموزش، بهداشت و خدمات اجتماعی پیشرفت های قابل توجهی داشته، از تمایل این کشور برای گسترش همکاری های فی مابین سخن گفت.

وی با تاکید بر طراحی نقشه راه همکاری دو کشور، گفت: چارچوب همکاری در آینده ای نزدیک نهایی خواهد شد و تعدادی از دانشگاههای علوم پزشکی ایران این مسئولیت را خواهند داشت تا در زمینه تربیت دانشجو و تبادلات علمی و گسترش پژوهش ها با پاکستان همکاری کنند. 

ایران پاکستان همکاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر