کد خبر: 852941 A

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در شرایط کنونی، ورود به عرصه گردشگری سلامت یک وظیفه ملی و یکی از راهکارهای مناسب اقتصاد بدون نفت برای ارزآوری به داخل کشور است.

به گزارش ایلنا، جلسه کشوری توسعه گردشگری سلامت، به‌صورت ویدئو کنفرانس با حضور قاسم جان بابایی معاون درمان، عسکری مدیرکل نظارت و اعتباربخشی امور درمان و  محمودی مشاور معاون درمان وزارت بهداشت، روسا، معاونین درمان و مسئولین گردشگری سلامت دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور برگزار شد.

معاون درمان وزارت بهداشت ضمن تأکید بر نقش صنعت گردشگری سلامت در بهبود اوضاع اقتصادی بیمارستان‌ها گفت: در شرایط کنونی، ورود به عرصه گردشگری سلامت یک وظیفه ملی و یکی از راهکارهای مناسب اقتصاد بدون نفت برای ارزآوری به داخل کشور و غلبه بر شرایط تحریم است.

وی افزود:  جذب بیمار خارجی نه‌ تنها در درآمدزایی بیمارستان‌های دولتی و خصوصی که در توسعه بخش‌های دیگر اقتصادی کشور نقش بسزایی دارد. دانشگاه ها باید در جهت پذیرش بیمار خارجی تلاش کنند و در جذب این دسته از بیماران چه در بخش دولتی و چه خصوصی  نقش حمایتی ایفا کنند.

جان بابایی با تأکید بر ورود فعالانه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در بحث صنعت گردشگری سلامت و حذف دلال‌ها افزود: اثرات سوء حضور دلال‌ها در این بخش باعث آسیب جدی به جامعه پزشکی و سرافکندگی حوزه سلامت کشور می‌شود. رقابت با کشورهای همسایه در جذب بیمار خارجی، ساماندهی و اسکان مناسب آن ها توسط شرکت‌های تسهیل گر دارای مجوز IPD و پیگیری روند درمان بیماران همواره مورد تاکید است. البته این موضوع باید به‌گونه‌ای مدیریت شود که در ارائه خدمات درمانی به بیماران داخلی خدشه‌ای وارد نشود.

وی افزود: معرفی پزشکان بنام در دانشگاه های بزرگ ما سبب توسعه این صنعت خواهد شد. حضور پزشکان خوشنام می‌تواند برند گردشگری سلامت کشور را درخشان کنند و بازار گردشگری را گسترش دهد.

وی در ادامه با اشاره به بازنگری سند درمان کشور، از روسای دانشگاه‌ها خواست پیشنهادهای خود را در توسعه گردشگری سلامت به معاونت درمان وزارت متبوع اعلام کنند.

عسکری نیز با اشاره به نقش مهم توسعه صنعت گردشگری سلامت در ارزآوری گفت: در حال حاضر این مهم باید برنامه اول دانشگاه‌هایی علوم پزشکی برای احیای منابع مالی حوزه سلامت شود.

مدیر کل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت با بیان رشد قابل توجه گردشگران سلامت در شش ماه اول سال 98  گفت: تعداد گردشگران سلامت در این مدت به اندازه کل سال 97 بوده است.

وی افزود: پیش از این به موضوع توریسم سلامت به عنوان برنامه جنبی در دانشگاهها نگاه می شد اما اکنون اقدامی حیاتی برای ارزآوری کشور محسوب می شود.

عسکری شرایط دریافت مجوز واحد پذیرش بیماران بین الملل در مراکز را تشریح و بیان کرد: دانشگاه‌های فعال در این حوزه حداقل سه اصل کلی وزارت بهداشت یعنی حضور کارشناس مسلط به زبان خارجی، داشتن فرایند مشخص و ثبت مشخصات بیمار در سامانه‌های موجود و طراحی سایتی برای معرفی خدمات و پزشکان نامی بیمارستان‌ها را دارا باشند.

مدیرکل اداره نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت در خصوص شرکت های تسهیل گر گفت: به حرکت درآوردن موتور شرکت های تسهیل گر بر عهده دانشگاه ها است. نقش آنها در آیین نامه ابلاغ شده به خوبی دیده شده است تا با کمک این شرکت ها بازار گردشگری سلامت بیش از پیش رونق یابد و واسطه گری دلالان کمرنگ تر شود.

گفتنی است در ادامه تعدادی از دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور گزارشی از اقدامات توسعه‌ای خود در حوزه گردشگری سلامت را ارائه کردند.

اقتصاد درمان نفت وزارت بهداشت گردشگری سلامت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر