کد خبر: 852849 A

سعید نمکی تاکید کرد:

وزیر بهداشت گفت: با پیگیری‌‌های صورت گرفته، مطالبات ۱۰ هزار میلیارد تومانی از سازمان تامین اجتماعی به ۵ هزار میلیارد تومان رسیده که به تدریج در حال پرداخت معوقات هستیم و در این زمینه پرستاران در اولویت هستند.

به گزارش ایلنا، سعید نمکی در جلسه شورای‌عالی نظام پرستاری افزود: در مقطعی، ساختار نظام اقتصاد سلامت کشور برهم خورد، یعنی به شیوه‌ای از مطالبات دامن زدیم که با بضاعت‌های اقتصادی کشور متناسب نبود و این موضوع سال ۹۲ بعد از اجرای طرح تحول سلامت با افزایش هزینه‌های سازمان‌های بیمه‌گر آغاز شد. البته در این میان برخی دانشگاه‌ها خوب عمل کردند و از درآمدهای اختصاصی، دستمزد پرستاران را پرداخت کرده‌اند. برخی دیگر تا حدودی و برخی دیگر انگار نه انگار که پرستاران در مجموعه، حقی دارند و با بهانه‌هایی از جمله اینکه این نیروها شرکتی یا قراردادی هستند، ضعیف‌کشی می‌کنند. پرستاران همان قشری هستند که با ۱۸‌ماه معوقه به کار خود ادامه داده و در هیات‌دولت نیز همواره از منش و شخصیت آنها دفاع کرده‌ام.

وی ادامه داد: پرستاران همکارانی وفادار و مردم دوست هستند که با وجود طولانی شدن معوقات دریافتی، به جز نگاه مهربان، به بیماران ننگریستند. در دوره فعلی شورای‌عالی نظام پرستاری، اندیشه‌های پخته و کارآزموده‌ای دور هم جمع شده‌اند که حضور آنها برای بنده که با نگاه استمداد از سازمان‌های مردم نهاد به این عرصه پای گذارده‌ام، کمک موثری خواهد بود. یکی از خسران‌های عظیم ملی ما، ضمن احترام به جامعه پزشکی این است که برای سایر کادر بهداشتی و درمانی مملکت به عنوان ستون‌های اصلی خدمت، هویت مستقلی تعریف نکرده ایم.

نمکی بیان کرد: از بهورز که در خانه بهداشت به عنوان سرباز خط مقدم تا پرستار که اگر نباشد، کارکرد بیمارستان‌ها و نظام درمان لنگ است، باید دارای شخصیت و هویت مستقل باشند. کنار این‌ها، داروسازان، ماماها و حتی پرسنل اداری، مالی بیمارستان‌ها و نظام سلامت نیز باید هویت مستقل داشته باشند، نباید تصور شود که هویت این‌ها صرفا وابسته به فعالیت همکاران پزشک است. تمامی کادر بهداشت و درمان باید احساس هویت حرفه‌ای مستقل و غیروابسته به دیگران داشته باشند، این موضوع اولین گامی است که باید در نظام ارائه خدمت مملکت برداریم.

ضرورت جامعه محور کردن نظام آموزش پرستاری

وزیر بهداشت درباره نظام آموزش پرستاری گفت: نگاه ما در آموزش پرستار مملکت آموزش بر مبنای بیمارستان است. معتقدم در حوزه پرستاری بیش از سایر حوزه‌ها باید به سراغ جامعه محور کردن نظام آموزش پرستاری برویم. باید پرستارانی تربیت کنیم که چند ویژگی داشته باشند، اولا اینکه ماهرترین و زبده‌ترین فرد در نظام ارائه خدمت باشند. زیرا اولین تماس بیمار در مواقع بحرانی بیماری با آنهاست. اگر پرستار نتواند اولین برخورد با پریشان حالی بیمار را مدیریت کند، ممکن است پروسه درمان با مشکل مواجه شود. دوم اینکه پرستاران بدانند فقط برای کنار تخت بیمار آن هم در بیمارستان تربیت نشده است. پرستاری که امروز تربیت می‌شود، پرستاری نیست که در نظام ارائه خدمت از آن حرف می زنیم، این پرستار قابلیت‌های محدودی دارد. یکی از راه‌های اثبات وجود پرستار ماهر کارآزموده موثر، این است که مهارت های غیرپرستاری را بیشتر فراگیرد تا به عنوان عنصر موثر در جایگاه های مختلف نظام ارائه خدمت، فعالیت کند.

وی افزود: نکته سوم این است که ما برای مدیریت نظام سلامت هرگز به پرستاران فکر نکرده‌ایم. درحالی‌که یکی از زبده‌ترین افرادی که می توانند نظام سلامت را مدیریت کنند، پرستاران هستند. به همین دلیل phd‌هایی که تربیت کردیم، بیکار مانده‌اند و اگر دانشکده‌های پرستاری این فارغ‌التحصیلان را به‌عنوان اعضای هیات علمی نپذیرند، این افراد نه پرستاران لیسانسه ای هستند که در بیمارستان کنار تخت بیمار خدمت ارائه دهند، نه جایگاه دیگری برای آنها تعریف شده و این موضوع یکی از نقصان‌های امر آموزش پرستاری محسوب می‌شود. زیرا پرستار phd تربیت نکرده ایم که بتواند مدیریت نظام ارائه خدمت را برعهده گیرد. در حالیکه این جایگاه، بسیار موثر و مفیدی است و باید در ساختار آموزشی به این سمت و سو برویم.

نظام پرداخت پرستاران

وزیر بهداشت درباره نظام پرداخت پرستاران نیز بیان کرد: ما در نظام پرداخت، همواره پرستار را به عنوان گیرنده قسمتی از وجهی که طبیب در محل ارائه خدمت به دست آورده، تلقی می‌کنیم. این تفکر ما را دچار فقدان هویت حرفه‌ای کرده است که باید ترمیم شود. زمانی که در سازمان برنامه و بودجه بوده و بعد به وزارت بهداشت آمدم، همواره خواستار اصلاح نظام پرداخت فعلی بودم و تاکید داشتم که حداقل به سمت نظام پرداخت DRG برویم تا گروه های ارائه دهنده خدمت، احساس هویت کنند.

نمکی ادامه داد: سامانه قاصدک طرحی ناموفق، ناعادلانه و به لحاظ اقتصادی غیرمنطقی است. پیشنهاد می کنم شورای عالی نظام پرستاری با همکاری حضرتی، حریرچی و کمک‌های معاونت توسعه وزارت‌بهداشت، تیمی تشکیل دهند تا به چند نکته در مورد نظام پرداخت، بپردازیم؛ اول اینکه، چگونه می‌توانیم مدلی طراحی کنیم که عادلانه باشد، دوم اینکه، رضایت‌مندی ایجاد کند و از همه مهمتر، با شرایط کنونی اقتصادی مملکت سازگار باشد.

آنچه باعث طغیان اجتماعی می‌شود، احساس بی‌عدالتی است

وزیر بهداشت اظهار داشت: اگر شرایط اقتصادی کشور با این آهنگ پیش رود، سال ۹۹، سال سخت تری خواهد بود و بنده نیز به عنوان مدیر ارشد مجموعه، به گونه ای عمل خواهم کرد که منطبق با جیب مملکت باشد و مطمئنم که مردم چنانچه بی عدالتی مشاهده نکنند، صبوری خواهند کرد. آنچه باعث طغیان اجتماعی می شود، احساس تبعیض و بی عدالتی است.

وزیر بهداشت درباره جایگاه بهیاران نیز گفت: وظیفه وزیر بهداشت، تامین نیروی انسانی کنار تخت بیمار و تامین سلامت مردم است و اصراری نیست که این فرد بهیار یا پرستار باشد، این موضوع را باید مدیریت کنید، اما این نکته را رعایت کنید که همان طور که پرستاران برای خود خواستار شخصیت و هویت سازمانی مستقل هستند، بهیاران نیز همین انتظار را دارند، اما به کارگیری این نیروها بر عهده شما است و شورای عالی باید مدلی طراحی کند که این موضوعات را مدیریت کند.

ضرورت طراحی مدل های ملی در حوزه استاندارد نیروی انسانی

نمکی درباره استاندارد نیروی انسانی بیان کرد: اینکه برخی الگوهایی جهانی برداشته شده و در کشور تعریف می شود، پذیرفتنی نیست، بلکه ما نیازمند مدل های ملی هستیم. استاندارد نیروی انسانی باید برحسب نوع خدمت، تعریف شود. نیروی انسانی ما متناسب با تخت توزیع شده و این درست نیست، بلکه باید متناسب با نوع خدمت این اقدام صورت گیرد.

وزیر بهداشت در مورد مجوز استخدام نیروی انسانی گفت: مجوز استخدام ۱۰ هزار نیرو داده شد که قرار بود ۸ تا ۹ هزار نیرو به پرستاران اختصاص یابد، اما این موضوع منجر به ایجاد شکاف و بی عدالتی بین نیروهای بهداشتی و درمانی می شد، اما باید این خبر را اعلام کنم که به زودی مجوز استخدام ۱۰ هزار نیروی دیگر داده خواهد شد که همان ۹ هزار نیروی پرستاری که وعده داده بودیم محقق خواهد شد.

تصویب تعرفه پرستاری در منزل

نمکی درباره پرستاری در منزل نیز اظهار داشت: به زودی تعرفه پرستاری در منزل مصوب شده و پوشش بیمه ای آن نیز محقق خواهد شد.

 

مطالبات پرستاران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر