کد خبر: 852697 A

در آستانه روز ملی خون‌های نادر مطرح شد؛

دبیر ستاد بزرگداشت روز ملی خون های نادر، تامین خون نادر را در کشور ما اوج تامین عادلانه خون سالم دانست و افزود: در این موارد عدالت در تامین خون بسیار دشوار می شود، اما کشور ما از معدود کشورهایی است که قادر است خون نادر را برای بیماران تامین کند.

به گزارش ایلنا، مصطفی مقدم با اشاره به روز ملی خون نادر  مصادف با ۲۱ دی ماه، افزود: به همین مناسبت مراسم بزرگداشتی در تاریخ ۱۹ دی ماه جاری در سالن اجتماعات بیمارستان شریعتی برگزار و از اهدا کنندگان و برگزیدگان این حوزه تجلیل می شود.

مقدم در خصوص خونهای نادر موجود در بانک اطلاعاتی سازمان، گفت: در حال حاضر، بیش از یک هزار نفر دارای خون نادر شناسایی شده اند و از این تعداد کمتر از ۱۰۰ نفر خون بسیار نادر دارند.

وی افزود: این افراد در ۱۸ گروه خونی بسیار نادر شناسایی شده اند و گروه های خونی چون ایندین و ارهاش نال در این دسته قرار می گیرند.

بنا بر اعلام وبدا، مقدم از وجود ۲۳۰ واحد ذخیره خون نادر منجمد موجود در بانک خون نادر سازمان خبر داد و گفت: ایران یکی از ۲۳ کشوری است که عضو بانک بین المللی خون های نادر است و می تواند از ذخیره جهانی خون های نادر برای بیماران نیازمند به خون استفاده کند.

وی تاکید کرد: خون نادر، گوهری است که در این بانک خون همه مردم دنیا را به هم پیوند داده و نزدیک کرده است.

گفتنی است، ۲۱ دی ماه روز ملی خون های نادر مصادف با سالروز تولد اسرا، دردانه انتقال خون با گروه خونی بمبئی است که در سال ۹۰ با تامین خون سازگار، نجات پیدا کرد تا امسال ۹ سالگی خود را جشن بگیرد. فراوانی گروه خونی "بمبئی" یک نفر در هر ۱.۵ تا ۲ میلیون نفر است.

خون نادر روز ملی خون نادر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر