کد خبر: 852575 A

رییس سازمان مدیریت بحران:

رییس سازمان مدیریت بحران گفت: در مورد بوی اخیر هم نظرات مختلفی مطرح شده، اما همانطور که گفتم مسئولیت آن با مدیریت بحران نیست، ولی بررسی‌ها ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا اسماعیل نجار در نشست خبری خود با اصحاب رسانه درباره منشاء بوی نامطبوع تهران در سال گذشته و روزهای گذشته گفت: در بحث بوی نامطبوع تهران با توجه به اینکه مساله در حوزه آلایندگی‌هاست، مسئولیت اصلی با سازمان حفاظت محیط‌زیست است و آمادگی داریم که در این زمینه هرکمکی از ما بخواهند انجام دهیم.

وی ادامه داد: سال گذشته نیز اقداماتی را در این خصوص انجام دادیم و برای خود من مسجل شد که یک سازمانی کتمان حقیقت می‌کند که البته کارشناسان مربوطه نظر دیگری داشتند اما ما گزارش مربوط به آن را به دستگاه‌های مربوطه دادیم و هنوز هم منشاء آن مشخص نشده است.

رییس سازمان مدیریت بحران گفت: در مورد بوی اخیر هم نظرات مختلفی مطرح شده، اما همانطور که گفتم مسئولیت آن با مدیریت بحران نیست ولی بررسی‌ها ادامه دارد.

وی با بیان اینکه وظیفه سازمان مدیریت بحران سیاست گذاری، حمایت، هماهنگی و نظارت است، ادامه داد:  دستگاههای مختلف همان وظیفه ای را که در زمان عادی دارند در زمان بحران هم همان وظیفه را دارند.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور خاطرنشان کرد: در خصوص هجوم ملخ ها هم سازمان حفظ نباتات کشور متولی اصلی برخورد با ملخ ها است و ما نیز آنها حمایت می کنیم.

وی درباره آتش سوزی در جنگل ها و مراتع گفت: سازمان جنگلها ردیف بودجه برای حفاظت از جنگلها دارند و همچنین برای حفظ و نگهداری یگان حفاظت دارند برای کمک به سازمان جنگلها تفاهم نامه ای بین وزارت کشور، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت دفاع امضا شد و قرار شد در حریقها وزارت دفاع نیز کمک کند.

وی ادامه داد: ۱۷ پایگاه ایجاد شد و دو هواپیمای آبپاش طراحی و استفاده شد و تعداد وسعت حریق در مراتع و جنگلها کاهش پیدا کرد. ۲۰ میلیارد تومان به سازمان جنگلها برای پرداخت بدهی به وزارت دفاع داده شد و در حریقها می توانند از بالگردهای وزارت دفاع استفاده کنند.

نجار خاطرنشان کرد: ما در حوادث تلاش می کنیم تا مردم را در مقابل تاب آور کنیم ما قریب به ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی داریم قرار بود دولت سالانه ۲۰۰ هزار خانه روستایی را با وام کم بهره نو سازی کنند و تاکنون در این مدت ۱۰ الی ۱۲ ساله دو میلیون خانه روستایی با حمایت دولت و بنیاد مسکن نوسازی شده است.

وی ادامه داد: همچنین ۵۰۰ الی ۶۰۰ هزار واحد مسکونی که در سیل و زلزله تخریب شده و یا توسط خود مردم نوسازی شده است و در حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی نوسازی نشده است نامه به معاون اول رئیس جمهور زده ایم تا دولت ۵۰۰ هزار خانه روستایی در سال نوسازی کند تا ظرف ۴الی ۵ سال تمام خانه های روستایی نوسازی شود. در زلزله تبریز هم خانه های نوسازی شده بدون مشکل باقی مانده بود.

او درباره وضعیت زلزله زدگان در آذربایجان شرقی تصریح کرد: در آذربایجان شرقی و شهرستانهای سراب و میانه ۳هزار واحد مسکونی تخریب نوسازی و بازسازی لازم دارد هزار واحد در سراب و دو هزار واحد در میانه. مقرر شد با توجه به سرما افرادی که تمایل دارند ده میلیون تومان بابت رهن بگیرند. در مجموع ۱۰۶ روستا آسیب دیده بود. به آنها اعلام کردیم که یا پول را بگیرند و یا برایشان اتاقک پیش ساخته بیاوریم اما برایشان کاکنس نمی بریم. تا کنون ۲۵۵ اتاقک به اتمام رسیده است. ۲۳۹۶ خانواده نیز کمک بلاعوض ۱۰ میلیون تومانی دریافت کرده اند و به ۵۰ خانوار نیز خیرین کانکس داده اند. در مجموع ۲۷۰۰ کاکنس، اتاقک و وام‌ بلاعوض دریافت کرده‌اند.

وی ادامه داد: تعداد واحد‌های آواربرداری شده هزار و ۷۳۳ واحد هستند.تعداد دو هزار و ۳۱۶ واحد به بانک معرفی شده‌اند. همچنین۵۷۲ واحد با بانک عقد قرارداد بسته‌اند.

او درباره اخبار منتشر شده در خصوص وضعیت زلزله‌زدگان گفت: ما کمیته ای برای بررسی به این منطقه اعزام کردیم. فردی مدعی شده بود که در چادر زندگی می‌کند که با بررسی‌های انجام شده مشخص شد چنین ادعاهایی صحت ندارد.

وی درباره آلودگی هوا گفت: براساس مصوبه دولت مسئول و متولی رسیدگی به آلودگی هوا سازمان حفاظت محیط زیست است. درخصوص تعطیلی مدارس نیز با توجه به میزان آلودگی هوا این امر اتفاق می‌افتد. تعطیلی مدارس براساس مصوبات درخواست و از سوی وزارت بهداشت مطرح و بعد برای تعطیلی اقدام می‌‌شود.

او درباره وضعیت مردم در بم گفت: تنها یک خانوار در زمین دولتی کانکس مستقر کرده است و به هیچ وجه از آنجا بیرون نمی‌رود. در شهر بم مدارس کانکسی نداریم ممکن است در روستاها کانکس داشته باشیم که در برخی نقاط کشور نیز از کانکس به عنوان مدرسه استفاده می‌شود.

وی درباره آبگرفتگی شهرهای خوزستان گفت: در اهواز ۸۸ میلیمتر بارندگی در دو و نیم ساعت داشتیم و در آبادان ۱۰۴ میلیمتر بارندگی در همین مدت زمان داشتیم. ما در این شهرها هیچ راه آب و سیستم جمع آوری آبهای سطحی نداریم. فاضلاب هم به صورت پمپاژ جمع آوری می شود و این سیستم توانایی جمع آوری روان آبها را ندارد. در شهر کارون در مناطق آب گرفته در گذشته هور بوده که خشک کرده اند و ساخت و ساز صورت گرفته است. در حال حاضر برای ایجاد سیستم جمع آوری آبهای سطحی به اعتبار کلانی لازم دارد و آقای وزیر به رهبری نامه زده بودندو درخواست ۴هزار میلیارد تومان کرده بوده اند. آقای اردکانیان و نوبخت نیز پیشنهاد داده بودند ۱۰۰ میلیون یورو برای این امر اختصاص پیدا کند که در صورتی تامین اعتبار چندین سال زمان لازم دارد.

وی ادامه داد: کوت عبدالله هور بوده و خشک کرده اند و به مناطق مسکونی تبدیل شده است و از همین رو با مشکل مواجه شده اند.

نجار خاطرنشان کرد: ۳۵۰۰ واحد مسکونی کمک دریافت کرده اند هزار و ۵۰۰ واحد تعمیری هستند و هزار واحد نیاز به نوسازی دارند.

وی درباره بازسازی مناطق سیل زده ادامه داد: مشکلی در این خصوص وجود ندارد و حدود ۷۰ هزار واحد تعمیراتی به پایان رسیده و امیدواریم تا پایان سال تمام شود در بخش کشاورزی اعتبارات تامین شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

وی ادامه داد: قانون دایمی مدیریت بحران ابلاغ شده و تعداد زیادی سند آیین نامه و دستورالعمل اجرایی باید نوشته می شد قانونگذار مدت ۳ ماهه و ۶ ماهه در نظر گرفته بود و برای تهیه اطلس نیز دو سال زمان لازم دارد. قرار شد کارشناس آن در پژوهشگاه سوانح طبیعی بنیاد مسکن دستورالعمل و آیین‌نامه ها را بنویسند.

او درباره انتخاب رییس جمعیت هلال احمر گفت: معاونان هلال احمر در حال حاضر وظایف این جمعیت را انجام می‌دهند.

سازمان حفاظت محیط زیست سرما مدیریت بحران مسکن سازمان مدیریت بحران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر