کد خبر: 851729 A

در تفاهم‌نامه همکاری تاکید شد؛

تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه آزاد و سازمان بهزیستی کشور امضا شد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی و اموربین الملل،‌ وحید قبادی‌دانا معاون  وزیر و رییس سازمان  بهزیستی  کشور در مراسم  امضای این تفاهم‌نامه با بیان اینکه در حال حاضر 32 هزارو 500 دانشجو تحت پوشش بهزیستی در دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند، گفت: 16 هزار نفر از این تعداد دانشجو در دانشگاه آزاد مشغول تحصیل هستند که حدود نیمی از این تعداد افراد دارای معلولیت هستند.

وی با اشاره به اینکه، بقیه دانشجویان نیز از بعد حمایت اجتماعی تحت پوشش بهزیستی هستند، افزود: سال‌های گذشته دانشگاه آزاد براساس تفاهم‌نامه‌هایی که با سازمان بهزیستی داشتند همکاری‌های خوبی صورت گرفت که امسال به  مناسبت روز جهانی افراد  دارای  معلولیت  از دانشگاه‌آزاد تقدیر شد.

قبادی‌دانا بیان داشت: در گذشته ثبت‌نام دانشجویان به‌صورت مکانیزه نبود و دانشجویان باید به صورت حضوری به دانشگاه ها در سراسر کشور مراجعه می‌کردند اما امروز با امضای این تفاهم‌نامه موانع موجود سر راه آنها برداشته خواهد شد.

تخفیف 25 درصدی برای شهریه دانشجویان تحت پوشش بهزیستی

رییس سازمان بهزیستی همچنین خاطرنشان کرد: براساس توافق قبلی، دانشگاه آزاد 20 درصد تخفیف برای شهریه دانشجویان در نظر گرفته بود که امروز این مبلغ به 25 درصد تخفیف افزایش پیدا کرد. قرار است از این پس پرداخت شهریه‌ها به‌صورت متمرکز از سوی سازمان بهزیستی به دانشگاه آزاد در سراسر کشور پرداخت شود که این امر موجب  می‌شود تا رابطه مالی در واحدهای این دانشگاه در استان‌ها مرتفع  شود.

وی با بیان اینکه تفاهم‌نامه کنونی علاوه بر جنبه دانشجویی، ثبت‌نام و تحصیل افراد تحت پوشش به موضوعات  آموزشی تسری پیدا می‌کند، گفت: در موضوعات آموزشی می‌توان دوره‌های آموزشی مختلف بصورت همکاری مشترک یا درحوزه پژوهشی، فعالیت‌هایی که می‌تواند بطور مشترک در قالب طرح‌ها، همایش‌ها و حتی موضوعاتی مثل طراحی و ساخت تجهیزات توانبخشی با توجه به فعالیت‌های خوبی که در حوزه های دانشجویی و هیات علمی این دانشگاه انجام می‌شود شکل بگیرد.

قبادی دانا تصریح کرد: در حوزه دانشجویی نیز موضوع مناسب‌سازی محیط تحصیلی با استفاده از ظرفیت دانشگاه فرشتگان مد نظر ما بوده که این پروژه که بعنوان  یک نهضت ملی است در این دانشگاه پیاده و اجرایی شود تا براساس آن افراد دارای معلولیت دسترسی مناسب و شرایط برابر برای تحصیل داشته باشند.

شناسایی دانشجویان  نخبه بهزیستی و جذب آنها درهیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی 

وی شناسایی دانشجویان نخبه تحت پوشش این سازمان در این دانشگاه ، به منظور حمایت آنها برای فعالیت های آموزشی و پژوهشی و تأسیس رشته های دانشگاهی متناسب با نیاز سازمان را از دیگر موضوعاتی دانست که قرار است براساس این تفاهم نامه  محقق شود.

وی در ادامه همچنین خاطر نشان کرد : براساس این تفاهم نامه زمینه و شرایط لازم برای دانشجویان تحت پوشش در خصوص خوابگاه ، اخذ وام و غیره از سوی این دانشگاه  فراهم  خواهد شد. در حوزه  فناوری نیز  قراراست  تبادل اطلاعات آماری و  استفاده از منابع  موجود برای هر دو طرف برقرار شود.

رییس سازمان بهزیستی  با  ابراز خرسندی  از اینکه در تفاهم نامه ، بندهایی برای جذب افراد نخبه دارای معلولیت وتحصیل کرده بعنوان اعضای هیات علمی یا کارمندان این دانشگاه در نظر گرفته شده است بیان داشت : سعی خواهد شد تا درچار چوب ضوابط و مقررات امکانت مناسبی برای فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی بعنوان یک دانشگاه احتماعی درحوزه مهدهای کودک ، مراکز مشاوره و سالمندان  روان  سازی  وفراهم شود .

ضرورت حفظ منزلت و شان دانشجویان تحت پوشش بهزیستی

قبادی دانا، با بیان اینکه مدت زمان اجرای این تفاهم نامه 4 سال خواهد بود افزود: امیدواریم بندهای مختلف آن به درستی عملیاتی و اجرا شود.

وی با ابراز نگرانی از فاصله زمانی بین این تفاهم نامه با تفاهم نامه و شیوه نامه قبلی و احتمال ایجاد اختلال در روند کار دانشجویان تحت پوشش ، از رییس دانشگاه آزاد اسلامی خواست تا با صدور بخشنامه  برای واحدهای این دانشگاه درسطح کشورمنزلت و شان دانشجویان بهزیستی حفظ شود.

وی در خصوص بدهی سازمان بهزیستی به دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت : مبلغ بدهی در حساب این سازمان موجود است و انشالله ساز وکارهای لازم برای پرداخت انجام شود.

با بسترسازی برنامه های علمی می توان مشکلات علمی سازمان بهزیستی را رفع کرد

دکتر محمد مهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این مراسم با اشاره به اینکه هدف از امضای این تفاهم نامه توسعه همکاری با سازمان بهزیستی است گفت : طی یک سال گذشته این دانشگاه در دو زمینه خاص فعالت کرده که یکی از آن در زمینه عمومی مخاطبین سازمان بهزیستی و این دانشگاه بوده است که همکاری های خوبی تاکنون صورت گرفته  است .

وی افزود: نکته دوم توجه این دانشگاه به اقشار خاص مثل جامعه ناشنوایان بوده که تاکنون آموزش عالی به این موضوع نپرداخته ولی این دانشگاه با رویکرد صرفا اجتماعی بر روی این مجموعه مخاطبین تمرکز وسرمایه گذاری کرده است.

وی خاطر نشان کرد: از آذرماه امسال نیز طرح پایش دانشگاه آزاد اسلامی عملیاتی شده است که براساس آن روزانه 30 پایان نامه در بستر نظام موضوعات پژوهشی افزوده و در سامانه طرح پایش این دانشگاه ثبت می شود که یکی از این موضوعات مربوط به آسیب های اجتماعی است .

وی یادآورشد: با بسترسازی برنامه های علمی می توان مشکلات علمی سازمان بهزیستی را رفع  کرد.

وحید قبادی دانا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر