کد خبر: 851709 A

حاجی‌میرزایی:

وزیر آموزش و پرورش گفت: سبک معماری مدارس باید برای تسهیل آموزش، یادگیری و شکل‌گیری هویت باشد.

به گزارش ایلنا، محسن حاجی میرزایی در آیین رونمایی از کتاب دستورالعمل مدیریت نگهداری، تعمیرات فضاهای آموزشی، تربیتی و ورزشی که در مراسم افتتاح دبیرستان طالقانی گفت: خیرین سهام دار بزرگ امر مدرسه سازی برای ارتقا علم کشور هستند امید است این اقدامات تحولی برای پیشرفت امر مدرسه سازی باشد.

وی ادامه داد: در آموزش و پرورش فضا و تجهیزات یک رکن اساسی آموزش است. فضا تنها محلی برای نشستن نیست برای برگزاری کلاس نیست. ما براساس سند تحول به تنوع در موقعیت‌های علمی رسیده‌ایم دانش آموزان در مجموعه محیط های متنوع قرار می‌گیرند و می‌آموزند.

وزیر آموزش و پرورش افزود: معماری فضا می‌تواند وحدت‌گرا باشد به آرامش و تحول در یادگیری و فهمیدن کمک کند. همه کسانی که در امر ساختن مدرسه دخیل هستند علاوه بر دانش مهندسی به مفاهیم یادگیری و ساحت‌های متنوع تربیتی نیاز دارند. فرصتی ایجاد شده تا سهمی داشته باشند تا مکان و زمان را برای تعلیم و تربیت بکار بگیرند.

حاجی میرزایی تاکید کرد: ارزیابی ما از سازمان نوسازی به استحکام بنا خلاصه نمی‌شود. تنها طول عمر بناها نیست. ارزیابی واقعی از عمکرد نوسازی این است که تا چه حد فضاهای ساخته شده در جریان تسهیل یادگیری کمک می‌کند. سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس تلاش می‌کند که دسترسی عادلانه تمام آحاد را به فضای مناسب برای یادگیری تسهیل کند.

وزیر آموزش و پرورش افزود: امروز توزیع مدارس به‌دلیل جابجایی جمعیت، توزیع نامناسب اقتصادی در برخی مناطق با انبوهی از جمعیت و در برخی مناطق با کمبود دانش آموز مواجه است و باید برای این تناسب سازی با طراحی چشم اندازهای مناسب توسط اداره نوسازی عدالت آموزشی را جاری کنیم.

وی خاطرنشان شد: سازمان نوسازی هدف گذاری کرده است که بخاری های نفتی را برچیند و سیستم گرمایشی ایمن را در مدارس به کار بیاندازد و این نشان دهنده تلاش و همت سازمان است.

حاجی میرزایی افزود: تصور رایج این است که معمولا برای تحقق این هدف‌ها چقدر پول و امکانات داریم. اما این چیزی که بیش از اعتبارات لازم است خلاقیت و نوآوری است. باید ظرفیت‌های درونی برای پاسخگویی به این نیازها فعال کنیم.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: در فرهنگ غرب نیز مهمترین مهارت برای یک مدیریت موفق و نقش آفرینی اجتماعی شناخت خود است و این درک از خود در آموزش و پرورش شکل می‌گیرد و در سنی اتفاق می‌افتد که دانش‌آموز در سیستم تعلیم و تربیت است و معلم موظف است این هویت را به بهترین شکل برای نسل جدید شکل دهد.

هویت دانش آموزان به بهترین شکل در مدارس باید شکل بگیرد

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: هویت ما متاثر از قومیت، بوم، ملیت و دین ماست این ها ترکیبی است که بر اساس یک توازن هوشمند هویت ما را می‌سازد و تمرکز روی نقاطی است که خاطراتی برای مردم دارد. تمرکز روی نقاطی که تصویرهای امیدبخشی از گذشته را به انسان‌ها می‌دهد. آشنایی با شخصیت‌های بزرگی که در تاریخ و تمدن ما هستند کمک می‌کنند این هویت به نحو مناسب‌تر شکل بگیرد.

وی افزود: یکی از هدف‌گذاری‌های دشمنان که برای مقاصد اقتصادی خود تدارک دیده‌اند آسیب‌رساندن به هویت و بریدن انسان‌ها از فرهنگ و هویت است که در آن شکل گرفته‌اند. بازسازی مدارس ماندگار و معماری به سبک ایرانی یک کار نمادین است از توجه یک جمعیت به نقاطی که با گذشته یک جامعه پیوند دارد.

حاجی‌میرزایی تاکید کرد: موظف هستیم که شرایطی به وجود بیاوریم که نسل ما خود را متصل به فرهنگی غنی بدانند. معماری ما نشان می‌دهد که چه فرهنگ غنی در کشور بوده و استقرار این فرهنگ و باور دانش‌آموزان موجب تحول در جامعه می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش در پایان گفت: دولت نیز امکانات خوبی را در زمینه نوسازی و تجهیز مدارس در نظر گرفته علی‌رغم تمامی تنگناها ۲۷۰۰ میلیارد ریال تضمین دولت برابر میزان کمک خیرین برای برخی استان‌ها در مدرسه‌سازی در نظر گرفته شده است.

وزارت آموزش و پرورش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر