کد خبر: 851004 A

سعیدرضا عاملی:

جلسه ۸۲۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی برگزار شد.

به گزارش ایلنا به نقل از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعیدرضا عاملی درباره مصوبات این جلسه اظهار داشت: دستور اول این جلسه ارائه گزارش کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران بود که در این رابطه مشروحی از اقدامات کمیته در حوزه آموزش و پرورش و آموزش عالی طی گزارشی ارائه شد.

وی افزود: در این گزارش اقدامات کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران در مورد تاریخ علم در ایران و جهان اسلام ارائه شد و تأکید اعضا بر این بود که در تاریخ علم نگارش تاریخ یکطرفه است. تأکید اعضا بر این است که مقوله تاریخ در مجموعه دروس و کتب درسی باید به تاریخ علم و میراث علم توجه کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه در تاریخ علم نگاه اروپا مرکزی و آمریکا مرکزی را شاهدیم، خاطرنشان کرد: میراث تمدنی علم در جهان اسلام، ایران و سایر نقاط جهان باید مورد توجه قرار گرفته است. دانش آموز ما باید نسبت به این میراث آگاهی داشته باشد تا نسل آینده با این میراث تمدنی آشنا باشد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه گفت: ‌دستور آخر جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی ظرفیت ها و چالش های علم و فناوری بود و تأکید شد که در این زمینه موضوعات بسیار مهمی وجود دارد که می¬تواند چرخش مهمی را در مدیریت کشور داشته باشد.

وی افزود:‌ این مسئله در رابطه با موضوع جذب اعضای هیئت علمی و آئین نامه ارتقا مورد توجه قرار گرفت که در این زمینه نیز اعضا تأکید داشتند باید در ضوابط عمومی مربوطه، تمامی رشته ها مورد توجه باشد.

 عاملی با تأکید بر اینکه در تدوین شاخص های مربوط به حوزه های تخصصی باید به بومرنگ و زیست‌بوم جمهوری اسلامی ایران توجه شود، خاطرنشان کرد: نظر اعضا نیز بر این بود که حوزه های تخصصی رشته های مختلف باید در آئین نامه ارتقای اعضای هیئت علمی مورد توجه باشد. از این رو قرار شد موضوع پس از بررسی در کمیته تخصصی در جلسات بعدی شورای عالی انقلاب فرهنگی طرح شود.

شورای عالی انقلاب فرهنگی سعیدرضا عاملی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر