کد خبر: 849704 A

عضو کمیسیون معماری و شهرسازی از بر لزوم از سرگیری مجدد فعالیت خانه گفتمان شهر و معماری تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی اعطا در جریان یکصد و هشتاد و چهارمین جلسه شورای شهر تهران درخصوص تعطیلی خانه وارطان گفت: خانه وارطان در سال ٩۴ و در پی تفاهم نامه ای تحت عنوان تاسیس خانه گفتمان معماری و شهر بین وزارت راه و شهرسازی و تشکل های ١٢ گانه معماری و شهرسازی شکل گرفت و برای رسیدن به اهدافی همچون توسعه عرصه های عمومی شهری و برای اطلاع رسانی به شهروندان، آموزش، گفتمان سازی، منافع عمومی و ارتقا کیفیت زندگی و افزایش زیست پذیری فعالیت خود را آغاز کرد.

وی افزود: با فعال شدن خانه وارطان، این مجموعه مورد استقبال قرار گرفت و اخیرا در فهرست میراث فرهنگی ثبت شده در تملک دولت و وزارت راه و شهر سازی قرار گرفته است. اما متاسفانه در روزهای پایانی هفته گذشته اخباری در فضای رسانه ای مبنی بر توقف فعالیت خانه گفتمان شهر و معماری (خانه وارطان) منتشر شد.

رییس کمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر تهران افزود: انتشار این خبر، نگرانی هایی را در جامعه تخصصی معماری و شهرسازی ایجاد کرده است، چرا که این بنای ارزشمند به عرصه گفت و گوی مسئولان، متخصصان و شهروندان تبدیل شد و مورد استقبال متخصصان و نهادهای مدنی قرار گرفته بود.

اعطا تاکید کرد: در همین راستا ضمن ابراز نگرانی از احتمال تداوم توقف فعالیت خانه گفتمان شهر و معماری به عنوان عرصه گفت و گوی شهروندان و متخصصین معماری و شهرسازی و نیز مسئولان و سیاستگذاران این حوزه، به عنوان نماینده مردم در شورای اسلامی شهر تهران درخواست دارم با توجه به اولویت های کمیسیون معماری و شهرسازی شورا، شهردار تهران ضمن مذاکره با وزیر محترم راه و شهرسازی، زمینه تداوم فعالیت در خانه وارطان در قالب موزه معماری و خانه معماران و شهرسازان، در چارچوب همکاری میان مدیریت شهری و وزارت راه و شهرسازی فراهم شود.

وی تصریح کرد: ضمن اینکه توجه به این نکته ضروری است که ذیل تفاهم‌نامه مورد نظر که به امضای وزارت راه و شهرسازی و تشکل‌های دوازده گانه رسیده است علاوه بر امضای تشکل‌های ۱۲ گانه و وزیر وقت راه و شهرسازی امضای آقایان حناچی و مظاهریان به عنوان معاونین وقتی وزارتخانه به چشم می‌خورد که در حال حاضر در مدیریت شهری حضور دارند.

رییس کمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر افزود: حالا که به هر دلیل وزارت راه و شهرسازی با ادامه فعالیت این مجموعه موافق نیست، مناسب است شهردار محترم از فرصت حسن ارتباط با این وزارتخانه بهره کافی برده و ضمن توافق با وزیر راه و شهرسازی زمینه تداوم فعالیت این مجموعه را در قالب موزه معماری و خانه معماران و شهرسازان فراهم کند.

معماری موزه نماینده مردم راه و شهر سازی جلسه شورای شهر تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر