کد خبر: 849700 A

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر گفت: مسئول همه ناکارآمدی‌های این کشور همان‌هایی هستند که به جای گام نهادن در مسیر اصلاح و منافع ملی، برجام را خیانت می‌دانستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد جواد حق شناس در جریان یکصد و هشتاد و چهارمین جلسه شورا در نطق پیش از دستور خود گفت: امسال نیز همچون سالهای گذشته آلودگی هوای شهر تهران و کلانشهرها، بار دیگر سوء مدیریت‌ها و بی تدبیری‌های چندین ساله مسئولان را به رخ کشیده است.

وی ادامه داد: اما در حالی که فضای تنفس و سلامتی زن و مرد و کودک در خطر است صدا و سیما و رسانه هایی که باید وجدان بیدار ملت باشند فرصت را برای بهره برداری های سیاسی غنیمت شمرده و مدیریت شهری را به باد تخریب گرفته اند.

حق شناس افزود: آلودگی هوای شهر ها یک شبه بوجود نیامده است و همه تقصیر ات از آن مدیریت شهری نیست. دو دلیل کاملا روشن وجود دارد. اول سوخت بی کیفیت و دوم صنعت خودروسازی ناتوان و بی خاصیت که هردو در چنبره مافیای قدرت پشت صحنه و تحریم های اقتصادی است.

این عضو شورا گفت: شهرداری تهران نه نقشی در واردات سوخت دارد و نه در صنعت خودرو و سیاست گذاری های مربوط به آن دخیل است.

رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا افزود: شهرداری تهران مسئول توسعه خطوط مترو و اتوبوسرانی و تاکسیرانی است اما نقشی در تردد روزانه چهارمیلیون خودرو و موتور سیکلت بی کیفیت و مصرف میلیونها لیتر سوخت بی کیفیت با چند برابر استانداردهای مصرف سوخت در جهان ندارد.

حق شناس ادامه داد: بر روی کاغذی که قانون نام دارد حدود چهارده وزارتخانه و سازمان و نهاد در قبال آلودگی هوا مسئولند اما در عمل هیچکدام قدرت و اختیار لازم برای مدیریت آلودگی هوا را ندارند.

وی یاد آور شد: واقعیت اینست که حتی دولت نیز چندان در آلودگی امروز هوای تهران مقصر نیست چون قدرت و اختیار لازم را ندارد اما این واقعیت را نمی توان کتمان کرد که در طی سالها در پرداخت سهم پایتخت نشینی خود کوتاهی کرده است.

حق شناس گفت: دولت باید بپذیرد که نباید هزینه های پایتخت کشور، با تمرکز صدها وزارتخانه و سازمان و سفارت و کنسولگری و تاسیسات و میلیونها تردد کارمندان، بدون کوچکترین مشارکت دولت از جیب شهروندان تهرانی پرداخت شود. دولت باید سهم خود را برای هزینه‌اى که بر دوش ملیونها شهروند تهرانى تحمیل می‌کند بپردازد و تاکنون نپرداخته است.

این عضو شورا افزود: تامین بخش اصلی بودجه لازم برای توسعه خظوط مترو و نوسازی اتوبوسهای فرسوده به عهده دولت است که در شرایط فعلی اقصادی حتی به قیمت به خطر افتادن سلامتی مردم در اولویت قرار نگرفته و پرداخت نشده و یا واقعا دولت به دلیل فشارهای تحریم توان پرداخت آن را نداشته است.

حق شناس در ادامه خاطرنشان ساخت: از زبان دولت اگر بگویم، مسئول همه ناکارآمدی های این کشور همانهایی هستند که به جای گام نهادن در مسیر اصلاح و منافع ملی، برجام را خیانت می دانستند و تدبیر دولت را به هزار و یک زبان به سخره گرفتند.

وی افزود: همانهایی که بر شجاعت خود در اقتصاد مقاومتی می بالیدند و امروز همه بار اقتصاد مقاومتی و ماجراجوییهای خود را بر دوش فقیرترین اقشار ملت گذاشته و سیاه مست و سرخوش به کسب و کار خود از تحریم مشغولند و بر سر سفره صنعت خودروسازی و بنزین نشسته و از ناکارآمدی دولت و مجلس و مدیریت شهری دم می‌زنند تا شاید آبرویی برای خود در نزد ملت بخرند.

وی اضافه کرد: همانهایی که همه امکانات خود را بسیج کرده اند تا به لطف رد صلاحیت ها و کارشکنی ها و تخریب ها شاید بتوانند به هر قیمت اصلاح طلبان را تخطئه کنند و مردم را از آمدن به پای صندوق های رای به نفع خود منصرف و پشیمان کنند.

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا همچنین با اشاره به سوء گیری سازمان صدا و سیما در موضوعاتی نظیر آلودگی هوا و نام گذاری معابر گفت: سازمانى که خود می داند که در دل مردم جایی ندارد و فرسنگها از مردم دور افتاده است، چشم بسته بر دردها و آلام ملت، بجای تشویق و ترغیب مردم به رعایت فرهنگ ترافیک، کاهش مصرف سوخت و انرژى در روزهای آلوده شهر، بى توجه به مشکلات و مصیبت های مردم بدنبال فرصت طلبی سیاسی است و آسمان آلودگی هوا را به ریسمان نامگذاری معابر به نام فرهیختگان مظلوم این دیار می بافد تا بگوید مدیریت شهری تهران ناکارامد است.

رییس کمیسیون نام گذاری شورا گفت: واقعا چرا تغییر نام گذرهایی که به دفعات تکرار شده اند و تغییر آنها از وظایف مسلم مدیریت شهری است و نامگذاری چند کوچه و خیابان بنام سیاستمدارى که پرچمدار مبارزه با استعمار انگلیس بود چون دکتر محمدمصدق، یا هنرمندانى که مورد ستایش مردم این مرز و بومند چون عزت الله انتظامى، جمشید مشایخی، على حاتمى و عباس کیارستمی و شاعرانى که عمرشان را براى ماندگارى زبان، و شعر و ادب فارسى در طبق اخلاص گذاشته اند و در تمامى این سالها حتی سهمى به اندازه نام یک بن بست از دهها هزار گذر این ابر شهر را نداشته اند و همگی از فرزندان راستین این دیار کهن هستند، تا این حد باید شما را برآشفته سازد که یک روز با دروغ بزرگ حذف نام عزیز شهیدان از معابر و یک روز با بهانه آلودگی هوا و روز دیگر به بهانه ای دیگر در صدد تخطئه این نامگذاری ها هستید؟

حق شناس افزود: ایران امروز به شدت نیازمند وحدت و همبستگی و انسجام ملی است. هر آنچه بتواند لبخندی هر چند گذرا بر لبان این مردم بنشاند خدمت است و هر آنچه بر تشتت و ناکامی و ناامیدی مردم اضافه کند ظلم است و نغمت.

وی ادامه داد: ایرادی ندارد اگر در میان هزاران خبر بد، خبر نامگذاری یک خیابان بنام یک هنرمندى بى ادعا، شاعر ى عاشق ، سیاستمدارى فرهیخته و عاشق مردم و یا شهیدى گمنام لحظه ای کام مردم را شیرین کند.

حق شناس با اشاره به پشت سر گذاشتن شب یلدا گفت: دیشب ملت ایران باز هم برای چند هزارمین سال دگر شب یلدا را جشن گرفتند تا بگویند طولانی ترین و تاریک ترین شب ها و سردترین زمستانها روزی به پایان می رسد.مطمئن باشیم که این تاریکی و این زمستان سرد نیز روزی به پایان خواهد رسید و این ملت بهار خود را به جشن خواهد نشست. شادکامى و کامیابى همه شهروندان جان را از یزدان پاک آرزومندم.

تنفس رسانه سازمان صدا و سیما شورای شهر کمیسیون فرهنگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر