کد خبر: 848105 A

رحمانی‌فضلی مطرح کرد:

وزیر کشور معتقد است بزرگترین مشکل کنونی کشور فقدان توازن و تعادل در زمینه‌های منطقه‌ای، توزیع منابع جمعیت، فعالیت‌ها و فرصت‌ها است.

به گزارش ایلنا، عبدالرضا رحمانی‌فضلی امروز در ششمین همایش ملی مدیریت جهادی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما خاطرنشان کرد: بزرگترین مشکل کنونی کشور، عدم توازن و تعادل است و در پنج زمینه، فقدان تعادل و توازن داریم که فقدان تعادل و توازن منطقه‌ای یکی از آنهاست.

وی ادامه داد: اگر روند فقدان تعادل و توازن در توزیع منابع، جمعیت، فعالیت‌ها و فرصت‌ها را تغییر ندهیم حتی اگر رشد اقتصادی بالای ۲۰ درصد هم داشته باشیم با تهدیدات بیشتری مواجه خواهیم بود. 

وزیر کشور به حضور بیش از ده میلیون جمعیت در شهر تهران و اطراف آن اشاره کرد و گفت: حاشیه‌نشینی یکی از آثار فقدان تعادل و توازن جمعیتی است. ۵۳ درصد تسهیلات بانکی در استان تهران توزیع می‌شود. در حوزه اقتصادی، ظرفیت‌های مناطق بلااستفاده مانده است.  

وی به مشکلات اجتماعی ناشی از نارضایتی مردمی و عواقب امنیتی آن اشاره و تصریح کرد: نظام مالیاتی یکی از ابزارها برای ایجاد توازن و تعادل است.  

وزیر کشور تاکید کرد: فقدان توازن و تعادل ناشی از اشکالات در نظام‌های مالیاتی، اداری، سیاسی، امنیتی و دیگر نظام‌هاست. این نظام‌ها پیش از انقلاب در کشور نهادینه شدند و تلاش‌ها برای اصلاح آنها لازم است ادامه یابد. نظام بودجه‌ریزی ما مبتنی بر جمعیت و فعالیت زیاد است و به همین خاطر با اینکه در زمینه زیرساخت خوب عمل کردیم اما جمعیت روستاهای ما در حال کاهش است.  

وی خاطرنشان کرد: متمرکز بودن نظام اداری کشور از مشکلات دیگر است. نظام اداری ما کاملا متمرکز است و برای دادن اختیارات به استان‌ها مشکل داریم.  

وزیر کشور در پایان متذکر شد: منابع مالی کشور در بانک‌های تهران متمرکز است و براساس چرخه غلط فعالیت و جمعیت توزیع می‌شود. اگر روند کنونی را تغییر ندهیم و ظرفیت‌های همه مناطق را فعال نکنیم، تهدیدات ما با رشد اقتصادی بیشتر می‌شود. 

عبدالرضا رحمانی‌فضلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر