کد خبر: 847689 A

با وجود تنگناهای اقتصادی؛

وزیر بهداشت گفت: در دولت تدبیر و امید و با وجود تنگناهای اقتصادی، امسال حدود 1000 پروژه بهداشتی و درمانی قابل افتتاح تا هفته سلامت، آماده شده که هر هفته حدود 50 پروژه در سراسر کشور به بهره برداری می رسد و در استان همدان نیز چندین پروژه بهداشتی و درمانی بزرگ و ارزشمند به بهره برداری می رسد.

به گزارش ایلنا، سعید نمکی در حاشیه نشست مسئولان استان همدان که در استانداری همدان برگزار شد، اظهار داشت: پروژه ساخت بیمارستان تویسرکان رو به اتمام است و امیدواریم که این پروژه و چندین پروژه بهداشتی و درمانی دیگر، در سفر آتی رییس جمهور به استان همدان به بهره برداری برسد.

وی در خصوص وضعیت آنفلوآنزا در کشور، گفت: آنفلوآنزای امسال، بیشتر از نوع H1N1 بود که در سال 94 با چنین موجی از آنفلوآنزا در کشور روبرو بودیم و امسال علاوه بر ایران، این ویروس در کشورهای منطقه از جمله کویت، عمان، امارات، افغانستان، پاکستان و حتی اروپا، افراد زیادی را مبتلا کرد و از بین برد اما خوشبختانه با آمادگی کامل همکاران ما و آموزش های گسترده ای که ارائه شد، موج آنفلوآنزای فصلی در کشور مهار شد.
وزیر بهداشت افزود: هفته گذشته و در دو سه روز اخیر، ابتلای قابل توجه جدیدی به آنفلوآنزای فصلی و مرگ و میر ناشی از آن در کشور نداشتیم.

بنا بر اعلام وبدا، نمکی در خصوص اجرای طرح "هرخانه یک پایگاه سلامت"، خاطرنشان کرد: برای اجتماعی کردن و جامعه محور کردن نظام سلامت، نیازمند مشارکت عمومی هستیم تا بیماری های مختلف به ویژه غیرواگیر به عنوان شایع ترین علت ابتلا و مرگ و میر را مهار کنیم و در این راه اگر از مردم کمک نگیریم، دولت به تنهایی موفق نخواهد بود.

وی اضافه کرد: در این طرح، از درون خانواده با اولویت خانم و بانوی خانواده یک سلامتیار یا سفیر سلامت را انتخاب می کنیم و آموزش های پیشگیرانه، تغییر الگوی زندگی، مراقبت های بهداشتی اولیه، درمان های اولیه و توانبخشی را ارائه می دهیم و در این طرح می توانیم دانشجویان رشته های علوم پزشکی را از سال دوم به بعد با مسائل خانواده ها آشنا کرده و مسئولیت حل مشکلات خانواده ها در حوزه سلامت را با ارتباط داشتن با سفیر سلامت به آنها بسپاریم.

استان همدان بهداشتی و درمانی دولت مشکلات هفته سلامت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر