کد خبر: 847542 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه‌ای در پایان اظهار داشت: به تازگی یک تیم از اساتید دانشگاه ما دوره کاملی در زمینه مکانیک و اتومکانیک را در آلمان گذراندند و می‌توانند سفیرهایی باشند که این علم را تکثیر کنند.

"حیدر میرفخرالدینی" معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه‌ای در گفت‌گو با خبرنگار ایلنا، درباره سطح پژوهش‌های این دانشگاه‌ به نسبت دانشگاه‌های برتر و میزان بودجه در نظر گرفته شده برای این امر گفت: در بسیاری از شاخص‌ها سرانه بودجه‌ای که به ما می‌دهند کمتر از یک چهارم سایر دانشگاه‌هاست، البته وضعیت بهبود پیدا کرده است، ولی متاسفانه هنوز خیلی راه داریم، زیرا هزینه‌های دانشگاه ما به نسبت سایر دانشگاه‌ها بسیار بیشتر است. دانشگاه‌ها عمدتا متمرکز هستند ولی ما یک دانشگاه در صد و هشتاد مرکز پراکنده در سی و یک استان و بیش از صد و بیست شهر کشور هستیم.

وی ادامه داد: ما یک سری هزینه‌های ثابت داریم که این هزینه‌ها بیشتر از دیگر دانشگاه‌ها به ما هزینه تحمیل می‌کند. به طور مثال ممکن است یک دانشگاه فقط یک کارگاه مجهز  به ماشین ابزار داشته باشد، ولی ما در کل کشور مجبور هستیم شصت کارگاه ماشین ابزار داشته باشیم و این موضوع هزینه‌هایمان را زیاد می‌کند. با توجه به این که بیش از هفتاد درصد سرفصل‌های درسی که می‌دهیم عملیاتی، کارگاهی و آزمایشگاهی است هزینه‌های کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌هایمان نیز بالاست. ما باید برای دانشجویان مواد اولیه تهیه کنیم و دانشجویان هم روی آن کار کنند که خیلی از آنها دورریز می‌شود و این امر غیرقابل اجتناب است. 

معاون پژوهشی دانشگاه فنی و حرفه‌ای گفت: ریاست دانشگاه و هیئت رئیسه بیش از پتانسیلی که دارند به پژوهش بها می‌دهند. اخیرا حدود دویست میلیارد ریال از جاهای مختلف تامین و کارگاه‌ها را تجهیز کرده‌اند. چند ماه گذشته ما جزء معدود دانشگاه‌هایی بودیم که وارد انتقال تکنولوژی موتورهای هیبریدی به کشور شدیم. در حال حاضر سی استان که رشته این حرفه را داشتند مجهز به استندهای آموزشی موتورهای هیبریدی شدند و در حال حاضر در تهران دوره‌های آموزشی برای شصت و دو نفر یعنی هر استان دو نفر برگزار می‌شود و این مراحل بعد از آموزش وارد مرحله تکنولوژی می‌شود.

فخر الدینی بیان کرد: امیدوارم با توجه به شناختی که از اساتید و دانشجویان دارم در آینده نزدیک بتوانیم بهبودهایی در عملکرد موتورهای هیبریدی داشته باشیم.همچنین حدود هشت میلیارد تومان علاوه بر آن بیست میلیارد تومان که اخیرا تخصیص یافته، برای این امر در نظر گرفته شده است. ما در کل کشور دو هزار و دویست و هشتاد کارگاه در دانشگاه‌ها داریم که تجهیز اینها مبلغ کلانی نیاز دارد، اما خوشحالیم که با این وجود بیش از هفتاد درصد فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه‌ای مستقیما وارد بازار کار می شوند. 

وی بیان کرد: یکی از تاثیرپذیری‌های دانشگاه فنی و حرفه‌ای در زمان آموزش و دیگری در زمان فارغ التحصیلی است. به این صورت که در زمان آموزش انتقال تکنولوژی‌های جدید و تحلیل مشاغل اهمیت می یابد. همچنین یکی از برنامه‌هایمان این است که نیاز جامعه را تشخیص دهیم. با توجه به چابکی که در تغییر سرفصل‌ها داریم می‌توانیم سرفصل متناسب با نیاز را طراحی کنیم. اخیرا شانزده مجوز مرکز رشد و بیست و هفت مجوز مرکز کانون نوآوری و خلاقیت را گرفتیم. اینها مراکزی هستند که می‌توانند به شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های دانشگاهی تبدیل شوند.

معاون پژوهشی دانشگاه فنی و حرفه‌ای درباره شرکت‌های دانشگاهی گفت: به تازگی مصوبه‌ای ابلاغ شده که به ما مجوز بدهند تا شرکت‌های دانشگاهی داشته باشیم. شرکت‌های دانشگاهی و شرکت‌های دانش بنیان شرکت‌هایی هستند که در آنها, دانشگاه می‌تواند نهایتا 49% و بخش خصوصی 51% در آن سهام داشته باشد. بیشتر جامعه دویست هزار نفری دانشجویان ارشد و دکتری و بیش از آن جامعه فارغ التحصیلان ما متقاضی هستند و بر اساس نیاز آنها این شرکت‌ها را تاسیس می‌کنیم. اینها مهمل و محل ورود دانشجویان به بازار کسب و کار خواهد شد. باید بپذیریم فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای علاوه بر این که می‌توانند یک تکنسین قوی باشند، باید کارآفرین باشند و اشتغال زایی کنند. 

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه‌ای در پایان اظهار داشت: اخیرا یک تیم  از اساتید دانشگاه ما دوره کاملی در زمینه مکانیک و اتومکانیک در آلمان گذراندند و می‌توانند سفیرهایی باشند که این علم را تکثیر کنند. علاوه بر این یک شرکت رومانیایی در خصوص رشته اتومکانیک با ایران همکاری دارد و اساتید ما به آنجا رفته‌اند و دوره‌های مشترک برگزار می کنند. یکی از رویکردهایمان تفاهم نامه مشترک با شرکت‌های بین المللی است تا بتوانیم انتقال تکنولوژی و دانش را داشته باشیم.

دانشجو توسعه دانشگاه فنی و حرفه ای معاون پژوهشی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر