کد خبر: 843375 A

رییس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها:

رییس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها گفت: در دسترس‌ترین قشر نسبت به فضای مجازی و وقایع دنیا و تلاطم های آن دانشجویان هستند.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه نیز راهکارهای برون رفت از مشکلات موجود را ارائه کرد و گفت: ابتدا باید دید سطح مشارکت مطلوب دانشجویان چقدر است. درست است که طبق آمارها میزان مشارکت در تشکل‌ها، کانون‌ها و انجمن‌های علمی حدود ۱۰ درصد است اما جامعه دانشجویی را جامعه‌ای دارای انگیزش‌های متفاوت و پویا می‌بینیم. درست است که تعداد واحدهای دانشگاهی بالاست. اما بخش زیادی از جمعیت دانشجویی دغدغه‌های بیرونی بسیاری دارند.

وی افزود: آمار مشارکت ۱۰ درصدی را از این حیث نباید نگران کننده دانست. ارزیابی ما درباره مشارکت دانشجویان کاهش آن است اما لزوما به معنای کم شدن علاقه به فعالیت‌های تشکلی سیاسی نیست. بلکه این مشارکت و فعالیت به صورت حادتر و رادیکال‌تر در فضای شبکه‌های اجتماعی دنبال می شود.

رستمی با بیان اینکه قبلا ممکن بود دانشجو در یک سخنرانی و پشت یک تریبون مطالباتش را بیان کند اما امروز در فضای مجازی حرف‌های خود را می زند گفت: این تغییر سبک زندگی ممکن است این هیجان فعالیت‌های تشکلی را کم کرده باشد. ضمن آنکه معتقدم نوع، عمق و تنوع برنامه‌ها هم در دانشگاه‌ها و میزان فعالیت دانشجویان کم نشده است.

وی افزود: جریان دانشجویی ما جریان خط مقدم مواجهه با جریان های جهانی است. در دسترس ترین قشر نسبت به فضای مجازی و وقایع دنیا و تلاطم های آن دانشجویان هستند. انتظار درستی از جامعه دانشجویی در زمینه فعالیت پویا و مشارکت دانشجویان داریم اما از آن سو تغییر سبک زندگی را نمی‌توان لحاظ نکرد.

وی ادامه داد: عمق فهم و تحرک جریان دانشجویی بیشتر از گذشته است. اگر مطالبات دانشجویی قبل انقلاب عمدتا متوجه نقد بر روند حاکم و استعمار ستیزی و استبداد ستیزی بود اما امروز دانشجویان به مجموعه حوزه های مختلف چون مسائل سیاسی، بین المللی، اقتصادی و اجتماعی ورود کارشناسانه دارند که معمولا می‌تواند اثرگذاری در سیاست ها نیز داشته باشد.

اقتصادی و اجتماعی جامعه دانشجو فضای مجازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر