کد خبر: 840644 A

خداکرمی خبر داد:

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران گفت: هرچقدر در باره ایدز صحبت نکنیم باید منتظر فجایعی نظیر ماجرای روستای واقع در جنوب شرقی کشور باشیم که سال جاری خبرساز شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ناهید خداکرمی در جریان یکصد و هفتاد و نهمین جلسه شورای شهر تهران در تذکری با اشاره به روز جهانی ایدز گفت: متاسفانه در ۶ ماهه اول امسال، هزار مورد جدید بیمار مبتلا به ایدز در کشور شناسایی شده‌اند و اگر مساله اجتماعی و تابوها درباره این بیماری شکسته شود، میزان شناسایی این بیماری چندین برابر خواهد شد.

رئیس کمیته سلامت با بیان اینکه مجموعه مدیریت شهری در این مدت حمایت‌های لازم را برای شناسایی این بیماری انجام داده است اظهار داشت: اما نکته حائز اهمیت این است که با توجه به افزایش آمار مبتلایان به ویروس اچ.آی.وی از طریق روابط جنسی محافظت نشده و تغییرات فرهنگی، اجتماعی و جمعیتی، و همچنین آمار قابل توجه نوجوانان و جوانان ساکن در شهر تهران، لازم است که شهرداری تهران بودجه‌های فرهنگی-اجتماعی خود را بمنظور پیشگیری، مشاوره و تشویق به آزمایش افراد دارای روابط پر خطر با بهره‌گیری از خدمات وزارت بهداشت سوق دهد.

خداکرمی افزود: همه باید با هم صحبت کنیم و به این نتیجه برسیم که اگر این کشتی سوراخ باشد و ما این مساله را پنهان کنیم، همه با هم غرق خواهیم شد چرا که بیماری‌های پنهان شده می‌تواند عوارض جبران ناپذیری برای کشور به همراه داشته باشد.

وی با درخواست از اداره کل فرهنگی_اجتماعی گفت: اداره کل فرهنگی-اجتماعی و ستاد سمن‌ها باید در مورد آگاهی بخشی و توانمندسازی جوانان بیشتر کار کنند. نترسیم از اینکه به جوان گوشزد کنیم در صورت داشتن رفتار پرخطر جنسی از کاندوم استفاده کنید. نترسیم از اینکه به جوان‌ها بگوئیم در صورت داشتن روابط پرخطرجنسی چه خطراتی آن‌ها را تهدید می‌کند و هرچقدر ما شفاف‌تر صحبت کنیم و جوانان خود را آگاه کنیم مسلما آن‌ها رفتار وفادار به خانواده را یاد می‌گیرند و چارچوب روابط حاصل از ازدواج را ارج می‌نهند.

رییس کمیته سلامت شورای شهر تصریح کرد: هرچقدر در این باره صحبت نکنیم باید منتظر فجایعی نظیر ماجرای روستای واقع در جنوب شرقی کشور که سال جاری خبرساز شد باشیم. بنابراین همه از این کشتی که مسافر آن هستیم محافظت کنیم.

ایدز جنوب شرقی سلامت شورای شهر تهران ویروس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر