کد خبر: 840634 A

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در خصوص عدم اجرای ماده 9 و 10 قانون هوای پاک مبنی بر افزایش و نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی شهری به وزیر کشور تذکر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مجید فراهانی در جریان صد و هفتاد و نهمین جلسه شورای شهر تهران با اشاره به قانون هوای پاک گفت: مطابق با اصل 50 قانون اساسی درجمهوری اسلامی، حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسلهای بعد باید در آن حیات اجتماعی روبه رشدی داشته باشند، وظیفه عمومی تلقی می گردد، وظیفه ای که ظاهرا دستگاههای اجرایی، شهرداری ها، سازمانهای مردم نهاد و یک به یک ما هر یک به سهمش از اجرا و پیگیری آن غفلت کرده ایم که امروز گرفتار آلودگی هوا و اثرات ناشی از آن به عنوان تهدیدی برای زندگی جمعی هستیم.

فراهانی افزود: یکی از ابزارهای کاهش آلودگی هوا توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و جایگزین کردن استفاده از حمل و نقل عمومی به جای خودروهای تک سرنشین و شخصی است.

رئیس کمیته نظارت بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران تصریح کرد: بر همین اساس مطابق ماده 9 قانون هوای پاک مصوب مجلس شورای اسلامی «وزارت‌کشور موظف است با همکاری وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی، زمینه نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی شهری با اولویت شهرهای بالای دویست‌ هزار نفر جمعیت را ظرف مدت پنج سال از محل منابع درآمدی ماده ۶ این قانون از طریق کمک بلاعوض، یارانه، تسهیلات یا صفر کردن سود بازرگانی واردات خودروهای برقی ـ بنزینی، هیبریدی و خودروهای الکتریکی و موتورسیکلت برقی، به انجام برساند.»

عضو شورای شهر تهران گفت: علاوه بر این مطابق ماده 10 این قانون، وزارت‌ کشور موظف است از محل درآمدهای عمومی شهرداری‌ها و بودجه عمومی خود در قانون بودجه (هریک به‌میزان پنجاه درصد)، ناوگان حمل و نقل عمومی درون‌شهری را به میزان سالانه پنج درصد(۵%) با اولویت کلانشهرها و شهرهای بالای پانصد هزار نفر جمعیت افزایش دهد.

فراهانی افزود: متاسفانه علی رغم این وظایف قانونی ما شاهد عدم تامین حتی یک دستگاه اتوبوس توسط وزارت کشور پس از تصویب این قانون بوده ایم.

عضو شورای شهر تهران خاطر نشان کرد: بر همین اساس با توجه به اهمیت موضوع در اجرای بند2ماده 80 قانون شوراهای اسلامی کشور، درباره «اجرای ماده 9 و 10 قانون هوای پاک در خصوص افزایش و نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی شهری » به وزیر کشور تذکر می دهم.

او در پایان تاکید کرد: امیدوارم با اقدام به موقع و موثر و اهتمام، وزیر کشور شاهد توجه به اجرای قانون هوای پاک و نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی شهری برای ادای حق مردم باشیم.

بودجه شورای شهر تهران قانون ناوگان حمل و نقل وزیر کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر