کد خبر: 840296 A

گویا:

رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت گفت: هشت میلیون و 100 هزار نفر در جهان و 35 هزار نفر در ایران بیمار ناشناخته داریم و باید فهمیده شود این افراد کجا هستند و چگونه زندگی می‌کنند؟

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدمهدی گویا؛ رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های واگیردار گفت: تمام صاحبنظران یقین دارند که فاصله بسیاری تا پایان گرفتن ایدز داریم. ما نیاز به یک انقلاب در مبارزه با اچ آی وی داریم تا باعث آگاهی هر چه بیشتر شود. افزایش آگاهی برای همه افراد لازم است اما برای افرادی که در معرض خطر هستند و آسیب‌پذیر هستند بسیار پراهمیت‌تر است.

وی در ادامه افزود: باید همگان فرصت دریافت اطلاعات و دریافت خدمات را بدانند. باید به نقش تاثیرگذار سازمان‌های مختلف اهمیت داده شود فرهنگ کیفیت خدمات در مبارزه با اچ آی وی بسیار مهم است. کیفیت باید در تمام نظام درمانی کشور درج شود. باید خدمات ما آنگونه باشند که کیفیت مورد انتظار ما و مورد انتظار بیمار برآورده شود.

گویا گفت: هشت میلیون و 100 هزار نفر در جهان و 35 هزار نفر در ایران بیمار ناشناخته داریم و باید فهمیده شود این افراد کجا هستند و چگونه زندگی می‌کنند. نیاز به یک ارزش‌یابی دقیق است. ما سال گذشته با سازمان‌های خط اول مبارزه با ایدز، گروه‌های ارزشیابی را تشکیل دادیم. آنها استان به استان ارزیابی کردند. انتظار داشتیم این اطلاعات به مقامات تصمیم‌گیرنده در سطح کلان کشور برسد. همچنان از مقامات بلندپایه که برای کشور برنامه‌ریزی‌های کلان می‌کنیم این انتظار را داریم.

رئیس اداره امور مبارزه با بیماری‌های واگیردار گفت: ‌هدف ما افزایش بیماریابی و تشخیص درست در کشور، استان و شهرستان‌ها است. اگر تمام سازمان‌ها قدم پیش بگذارند و کمک کنند یقینا به انقلاب مبارزه با اچ آی وی می‌رسیم. در غیر این صورت توقع کیفیت و موفقیت نخواهیم داشت. ما باید قبول کنیم اچ آی وی یک اپیدمی ایستا نیست. این اپیدمی و راه‌های ابتلای اچ آی وی تغییر شکل می‌دهند. آنچه پایدار است انجام آزمایش و درمان صحیح بیمار است. باید مردم بدانند تا به موقع آزمایش دهند و مورد درمان قرار گیرند تا بتوانند عمر عادی داشته باشیم.

وی در ادامه افزود: ما جزو 28 کشوری هستیم که قولی مازاد به جهان داده‌ایم تا پیشگیری اولویت اصلی ما باشد. مهمترین راه تحقق آ‌ن از نگاه سازمان بهداشت جهانی تخصیص 26 درصد بودجه درمانی کشورها به پیشگیری بود. ما جزو 28 کشوری هستیم که شیوع بالاتر اچ آی وی را داریم.

گویا در پایان گفت: باید خیلی از اقدامات پیشگیری به مردم جامعه سپرده شود سازمان‌های غیردولتی و بخش خصوصی باید عهده‌دار مبارزه با ایدز باشند. باید ارزش‌های جدیدی در ارتباطات ایجادکنیم صراحتا خیلی در این زمینه عقب هستیم. ما برنامه پیشگیری از بیماری‌های آمیزشی را در پنجمین برنامه  استراتژیک مبارزه با ایدز لحاظ کردیم، زیرا ویروس اچ آی وی شروع به انتقال از طریق بیماری‌های آمیزشی کرده است.

ایدز ایران بخش خصوصی جهان وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر