کد خبر: 839664 A

سردار کمالی به ایلنا خبر داد:

سخنگوی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی با بیان اینکه همه سربازان باید یک مهارت منجر به اشتغال‌زایی را فراگیرند، گفت: از سال ۱۴۰۱ صدور کارت پایان خدمت برای سربازان بدون داشتن مهارت ممنوع می‌شود.

«سردار موسی کمالی» مشاور و سخنگوی قرارگاه مرکزی مهارت آموزی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره طرح هر سرباز یک امدادگر گفت: روز گذشته با فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی سردار فرحی و همچنین نمایندگانی از وزارت دفاع وزارت آموزش و پرورش و سازمان فنی و حرفه‌ای و هلال‌احمر از مرکز آموزش شهدای جوادنیا بازدید کردیم.

وی ادامه داد: در این کارگاه شیوه آموزش در محیط واقعی کار استاد شاگردی اجرا می‌شود.

سخنگوی قرارگاه مرکزی مهارت آموزی با اشاره به بازدید از چند کارگاه فنی و حرفه‌ای ادامه داد: مقرر شده است علاوه بر آموزش‌های عمومی، اجتماعی و فنی و حرفه‌ای آموزش در محیط واقعی کار نیز در یگان‌های نیروهای مسلح راه‌اندازی شود.

 سردار کمالی با اشاره به طرح هر سرباز یک امدادگر خاطرنشان کرد: تعداد ۶۵۰ نفر از فراگیران سرباز که آموزش امدادی را طی کرده بودند، گواهینامه‌های خود را دریافت کرده و مجموع افرادی که در این مرکز تاکنون آموزش دیده اند به دو هزار و ۱۴۰ نفر رسید.

 سردار کمالی تصریح کرد: همچنین کارگاه‌های جوشکاری، مکانیکی، برق، برنامه نویسی کامپیوتر و فضای مجازی نیز در حال حاضر در این کارگاه در حال فعالیت هستند و مجموعه فراگیران این مرکز در طی دو سال گذشته به ۵۵۹۹ نفر رسیده است.

وی ادامه داد: بنا به دستور سردار فرحی فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی از سال ۱۴۰۱ صدور کارت پایان خدمت برای مشمولان و سربازان بدون داشتن مهارت ممنوع می‌شود.

سخنگوی قرارگاه مرکزی مهارت آموزی تصریح کرد: سربازان یکی از ارکان توان رزم و بنیه دفاعی کشور هستند و در تولید و دفاع از امنیت کشور نقش اساسی ایفا می‌کنند، اما یکی دیگر از مهمترین اهداف سربازی توانمندسازی و مهارت آموزی کارکنان وظیفه است لذا همه سربازان باید پنج نوع آموزش عمومی، اجتماعی، امداد و نجات، کسب و کار و حقوقی، سبک زندگی، مالی و فضای مجازی کسب و کار را فراگرفته و سربازان باید حداقل یک مهارت منجر به اشتغال را فرا گیرند.

وی همچنین درباره بهره‌مندی سربازان که پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه سرباز می‌شوند، گفت: دانشجویان شامل دو گروه می‌شوند یکسری دانشجویان فنی و حرفه‌ای هستند که مانند دانش آموزان مشکلی ندارند. اما دانشجویانی که در رشته های نظری و پزشکی و مهندسی تحصیل می کنند برای آنها نیز برنامه‌ریزی در رابطه با نوع کار ایشان صورت گرفته است و متعاقبا اعلام می‌شود.

وی همچنین درباره استفاده سربازان از مشوق‌های امریه گفت: معاونت علمی ریاست جمهوری سهمیه‌های مشخصی برای استارتاپ ها دارد. وزارت صنعت و معدن برای تاپ، وزارت ورزش و جوانان نیز تعداد محدودی سهمیه برای سمن ها دارد که شامل تعداد محدودی می‌شود و این موضوع با مشوق‌هایی که برای افرادی که در قرارگاه مهارت آموزی مهارت کسب کرده‌اند، متفاوت است.

سردار موسی کمالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر