کد خبر: 839418 A

عارف:

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: حاشیه نشینی یک تهدید ملی است و در حوادث اخیر سهم آن را مشاهده کردیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست شهرداران کلانشهرها و مراکز استان‌های کشور با حضور پیروز حناچی شهردار تهران و محمدرضا عارف نماینده مجلس در سالن همایش‌های بین المللی رایزن برگزار شد.

عارف در این جلسه عنوان کرد: بهره‌وری و مدیریت شهری از مقوله‌های مهمی هستند که باید برای تحقق آنها کار مستمر و پر تلاشی انجام دهیم. در همین راستا درخواست می‌کنم دبیرخانه دائمی تشکیل شود که در آن دستگاه‌های اجرایی و چند دانشگاه حضور داشته باشند تا در هر دو مقوله به وضعیت مطلوبی برسیم و امیدوارم این تلاش ادامه پیدا کند. ما امروز در بحث مدیریت شهری مدیریت یکپارچه شهری را دنبال می‌کنیم و قطعا تحقق اهداف به جز از از مسیر مدیریت یکپارچه امکان پذیر نیست.

وی افزود: تغییر بافت جمعیتی و افزایش جمعیت شهری همچنان در کشور ادامه دارد. باید به چالش های جدی و اولویت های یکپارگی مدیریت شهری به طور جد بپردازیم.

عارف گفت: در قانون اساسی جهت گیری‌ها به سوی تحقق مدیریت یکپارچه شهری رفته است. در برنامه سوم نیز واگذاری مسئولیت به مدیریت شهری پیگیری شده است. البته در مسیر تحقق این مهم موانعی نیز از جمله مقاومت برخی دولت مردان وجود دارد. در حقیقت با تصویب سیاست‌های کلی اصل ۴۴ که از مترقی‌ترین سیاست‌های کلی است این مشکل حل شده و بهانه‌هایی که در بحث مدیریتی شهری بود کاهش پیدا کرده است‌.

 نماینده مردم تهران در مجلس گفت: در قانون اساسی در اصول ۱۰۰ تا ۱۰۶ جهت گیری و فلسفه حاکمیت مردم بر امور شهری مورد تاکید قرار گرفته و شورا نظارت بر امور شهری را عهده دار شده است. اگر بخواهیم مدیریت شهری با صورت یکپارچه محقق شود در راستای آن نیاز به مرجعی برای قانون گذاری داریم که آن مرجع شورا خواهد بود که من از آن به عنوان پارلمان محلی تعبیر کردم.

عارف بیان کرد: بازنگری در قانون شهرداری‌ها که مدت‌ها انتظار ارسال لایحه آن در دولت به مجلس می رفت علی رغم پیگیری‌ها محقق نشد ولی این موضوع باید به صورت جد دنبال شود. باید پیوند نامطلوب بین شهرسازی و درآمد که سالهاست ایجاد شده گسسته شود. هم اکنون دو لایحه مناسب در مجلس در حال بررسی است که امیدواریم با تصویب در حوزه درآمدهای ارزش افزوده شاهد اتفاقات مثبتی باشیم.

وی گفت: امروز آلودگی هوا چالش عمده کشور است. از سوی دیگر حمل و نقل عمومی علی رغم کارهای خوبی که انجام شده سهم کمی از سفرهای درون شهری به خود اختصاص داده است. در مدیریت بحران نیز باید به صورت علمی پیگیری شود.

وی بیان کرد: مرتبا شهرداری مسئولیتهای در حوزه آسیب های اجتماعی را به بهزیستی و بهزیستی به سایر دستگاه ها پاس می دهند. امروز در بخش آسیب های اجتماعی شاهد بروز بحران هستیم. حاشیه نشینی یک تهدید ملی است و در حوادث اخیر سهم آن را مشاهده کردیم. بی تردید  بهره وری موتور توسعه کشور است. با افزایش بهره وری در شهرها شاهد افزایش شادابی شهروندان هستیم.

حاشیه نشینی حمل و نقل عمومی شهرداری لایحه مردم تهران در مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر