کد خبر: 839394 A

حناچی:

شهردار تهران گفت: در دوره‌ای شهردار تهران۲۴ هزار نیرو داشت و امروز این آمار به ۶۵ هزار نفر افزایش پیدا کرده اما آیا خدمات ویژه‌تری به شهروندان ارائه می‌شود که جواب منفی است، لذا باید موضوع بهره وری در مدیریت شهری به طور جد مد نظر قرار دهیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست شهرداران کلانشهرها و مراکز استان‌های کشور با حضور پیروز حناچی شهردار تهران در سالن همایش‌های بین المللی رایزن برگزار شد. 

حناچی در این نشست اظهار داشت: در کرمانشاه یک کتیبه به سه زبان ثبت شده که در آن دعای مربوط به دروغ، خشکسالی و فقر وجود دارد که من می‌خواهم به قسمت خشکسالی آن استناد کنم. کشور ما سالیان سال است که با خشکسالی درگیر شده و در همین حوزه می خواهم به بهره‌وری آب در کشور خودمان اشاره کنم.  بهره وری در مدیریت شهری از اهمیت به سزایی برخوردار است و من به بهانه موضوع بهره‌وری به این نکته اشاره می‌کنم که معمولا در فضای مجازی مردم ما به عقبه تاریخی خود می‌نازند اما متاسفانه تناسبی میان زندگی امروز ما و این عقبه تاریخی وجود ندارد. 

وی گفت: در حالی که کشور ما گرفتار خشکسالی است و این موضوع سالیان سال است که سرزمین ما را درگیر کرده است و به عنوان یک خصیصه این سرزمین قلمداد می‌شود. ما در گذشته شیو‌ه‌های مدیریت خشکسالی داشتیم.  به شکلی که ما قناتی به طول ۱۰۰ کیلومتر در شهر یزد داریم که هر چند امروز وضعیت بهتری پیدا کرده اما در دوره‌ای محل جمع آوری فاضلات بوده است. به این ترتیب ما با تاریخ سرزمین خود اینطور برخوردکردیم. کشور ما شبکه قنات‌هایی به طول ۲۱ هزار ۷۸۰ کیلومتر در زمانی داشته که نه دستگاه حفاری داشته و نه علم مهندسی اینطور پیشرفت نکرده بود. 

وی افزود: در زمانی که در شورای عالی شهرسازی بودم در جنوب خراسان رضوی موردی از سوی دولت به ما ارجاع شده بود برای احداث کارخانه ذوب آهن، کارخانه ای که قطعا به آب نیاز داشت در حالی که ما در یک سرزمین خشک قرار گرفته‌ایم. وقتی در حال دادن جواب منفی بودیم دیدم ۶ مجوز دیگر در آن منطقه داده شده است. موضوع صرفه جویی در مصرف انرژی با توجه به اینکه ۳۳ درصد اتلاف انرژی در بخش خانگی اتفاق می افتد و معادل ۳۰۰ هزار بشکه نفت است‌.  لذا شهرداری ها باید در این حوزه ورود جدی داشته باشد شهرداری‌ها در اجرای ضوابط مبحث ۱۹ انرژی به ویژه در خصوص استاندارد مصالح باید دقت بیشتری داشته باشند. 

حناچی خاطر نشان کرد: ما در حوزه بهره‌وری چه میزان تلاش کردیم؟ در نظام مدیریت ما و همچنین مدیریت شهری چقدر این موضوع دغدغه ماست و روی تصمیمات ما تاثیر گذار است؟ 

وی افزود: دو لایحه در مجلس مطرح است که اولی هدفش نظام مدیریت شهری نیست اما مدیریت شهری در آن سهیم است. دومی نیز هدفش حل مشکل شهرداری‌هاست که امیدواریم هر دو به تصویب برسند.  قطعا در این شرایط سخت که دولت خواسته این دو لایحه به نتیجه برسد ما نیز باید در مدیریت شهری شروع به اداره بهینه شهرها کنیم. تجربیات خوبی در زمینه بهره وری در دنیا وجود دارد به شکلی که در حوزه مدیریت شهری در آلمان گرفتن انرژی از حرکت اتوبوسهای شهری با توجه به قیمت بالای انرژی در آن کشور آغاز شده است. بخش عمده انرژی ساختمان در این کشور از طریق خورشید تامین می شود در حالی که شدت تابش خورشید یک دهم تابش در کشور ماست. 

شهردار تهران گفت: این نگرش باید در شهرهای ما حاکم شود و سیاست عمومی دولت که حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است در این زمینه فرصت خوبی را فراهم کرده و ما باید این مسیر را دنبال کنیم.قطعا نیروی انسانی نیز از همیت زیادی برخوردار است‌ در دوره‌ای شهردار تهران۲۴ هزار نیرو داشت و امروز این آمار به ۶۵ هزار نفر افزایش پیدا کرده اما آیا خدمات ویژه‌تری به شهروندان ارائه می‌شود که جواب منفی است. لذا باید موضوع بهره وری در مدیریت شهری به طور جد مد نظر قرار دهیم.

الکترونیک حمل و نقل عمومی صرفه جویی در مصرف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر