کد خبر: 836802 A

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ارسال پیامی به چهارمین همایش بین المللی سیره نبوی(ص) در طب، شیراز را زادگاه فرهنگی اندیشه حکمی و خاستگاه تاریخی حکمت متعالیه دانست.

به گزارش ایلنا، بنا بر اعلام وبدا متن این پیام به شرح زیر است:


بسم الله الرحمن الرحیم

لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنه لمن کان یرجوالله و الیوم الاخر و ذکرالله کثیرا

کرشمه تو شرابی به عاشقان پیمود/ که علم بی خبر افتاد و عقل بی حس شد

چالش های فراروی دنیای پزشکی امروز منجر به حرکت دانشمندان به سوی پارادایم های علمی گردیده است. در این مسیر، با توجه به سابقه طولانی و برجسته علوم پزشکی در ایران اسلامی، دانشمندان حوزه پزشکی می توانند حرف های زیادی برای گفتن داشته باشند. سازوکار حکیمانه پزشکی تاریخی ایران همراه با توجه ویژه به سلامت نفس و بدن و انجام مراقبت های معنوی که مجموعا در چارچوب حکمت پزشکی می گنجد، از جمله رویکردهایی است که جای خالی آن در گفتمان امروز پزشکی به چشم می آید. کاری که سمینار سیره نبوی(ص) در طب می تواند گامی بلند در این راستا بردارد. توسعه و کاربست علوم بین رشته ای انسانی و تجربی، توجه ویژه به مراقبت متعالی با تمرکز بر آموزه های اخلاقی نبی اکرم (ص)، از جمله موضوعات مهمی است که دانشگاه های علوم پزشکی باید به آن بپردازند، چرا که فضای گفتمان های آزاد اندیشی در این موضوعات می تواند راه را بر طراحی و توسعه و اجرای سند الگوی اسلامی پیشرفت در علوم پزشکی هموار کند.

شیراز که بی شک زادگاه فرهنگی اندیشه حکمی و خاستگاه تاریخی حکمت متعالیه است، امروز به عنوان پاسدار فرهنگ و ادب شاهد رویدادی بزرگ در حوزه پزشکی نشات گرفته از حکمت اسلامی است. امیدوارم مباحث مطرح شده در این سمینار به حول و قوه الهی گامی جدی برای گسترش و پیشرفت اهداف متعالی سیره رسول الله در چارچوب پزشکی آینده به کار برده شود.

 سعید نمکی

 

ایران درمان و آموزش پزشکی طب علوم پزشکی وزیر بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر