کد خبر: 836050 A

معاون فرهنگی وزارت علوم:

معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه موثر و نافع، دانشگاهی است که بتواند در توسعه فرهنگی، فنی، اقتصادی و اجتماعی نقش داشته باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، طرح توانمندسازی سفیران فرهنگی در دانشگاه‌های کشور صبح امروز با حضور  غلامرضا غفاری معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و جواهریان معاون برنامه ریزی و بودجه معاونت زنان ریاست جمهوری در دانشگاه تهران برگزار شد.

غفاری در این همایش بیان کرد: این برنامه در نوع خودش می‌تواند سازنده باشد، بی تردید وقتی صحبت از مسئولیت اجتماعی در دانشگاه‌ها می‌شود ما نقش دانشجویان و دانش‌آموختگان را می‌بینیم. دانش آموختگان و فارغ التحصیلان این مجموعه باید کسانی باشند که بتوانند مهارت خود را در جامعه پیاده کنند و همین یک توانمندی محسوب می‌شود.

وی اظهار داشت: امروز دانشگاه چند منظوره مورد هدف است و این دانشگاه‌ها به ساحت آموزش و پژوهش تمرکز زیادی دارند البته که ماموریت دانشگاه به این دو ساحت محدود نمی‌شود. از این رو باید دانش‌آموختگان این دانشگاه توانمندی پاسخگویی به نیازهای امور مهم جامعه را باشند. دانشگاه موثر و نافع دانشگاهی است که بتواند در توسعه فرهنگی، فنی، اقتصادی و اجتماعی نقش داشته باشد. 

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم خاطرنشان کرد: ما نیاز به سرمایه‌هایی حرفه‌ای تری داریم که توسط برنامه‌هایی که دانشگاه در نظر گرفته این سرمایه‌ها تامین خواهد شد. دانش آموختگان باید توانمندی خود را با جامعه را پیوند دهند و در اینجاست که توسعه فرهنگی و اجتماعی اهمیت می‌یابد. 

غفاری افزود: در این میان تعامل میان معاونت فرهنگی و معاونت زنان ریاست جمهوری به چهار زمینه به اجماع رسیدیم که این چهار مورد می‌تواند دریچه‌هایی را برای پیوند دانشگاه و جامعه باز کند. در وهله اول ما باید با حوزه‌های عمومی و یا سیاستگذاری‌های عمومی بیشتر آشنا شویم، نکته دوم که امروزه بسیار مهم است این است که باید جمعیت هدفمان را به درستی بشناسیم. 

وی افزود: نکته دیگر این است که جوامع جدید به عنوان جوامع ریسکی شناخته می‌شود و ما امروزه در حیات اجتماعی با مجموعه‌ای از مخاطرات مواجه هستیم اما نکته اینجاست که چگونه می‌توان این مخاطرات را مدیریت کرد. نکته چهارم این است که امروزه عاملیت انسانی اهمیت بیشتری می‌باید و در ادامه آن ارتباط میان افراد و مجموعه سازمان‌ها و نهادها اهمیت خواهد داشت.

اقتصادی و اجتماعی بودجه ریاست جمهوری علوم تحقیقات و فناوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر