کد خبر: 835809 A

معاون آموزشی وزارت بهداشت مطرح کرد:

معاون آموزشی وزارت بهداشت اظهار داشت: کسانی که متقاضی افزایش ظرفیت رشته های علوم پزشکی هستند باید این موضوع را در نظر بگیرند که علاوه بر بار مالی بسیار زیاد این افزایش، عده‌ای دانش آموخته بدون رسالت مشخص در آینده روی دست جامعه خواهد ماند.

به گزارش ایلنا، باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی با اشاره به اینکه حوزه آموزش علوم پزشکی در کنار برنامه های تحولی و امور جاری، با چالش هایی نیز مواجه است گفت: بحثی چندی پیش درخصوص افزایش ظرفیت های کنکور سراسری مطرح شد. لازم است دقت شود آموزش علوم پزشکی با سایر حوزه های کشور متفاوت است و افزایش نسنجیده ظرفیت ها می تواند خسارت های جبران ناپذیری را به کشور وارد کند. 

 لاریجانی با اشاره به اینکه محاسبات نیروی انسانی نظام سلامت به شکلی دقیق صورت گرفته گفت: این محاسبات با در نظر گرفتن نیازهای کشور، منابع و اعتبارات و همچنین استانداردهای آموزشی و تجهیزات صورت گرفته و اگر کسی نظری داشت در بازه های یک ساله اصلاح می شود.

 وی خاطرنشان کرد: این محاسبات محاسبات دقیقی است و طبق برآوردها نباید کشور را به جایی برسانیم که فارغ التحصیلان علوم پزشکی بیکار باشند در عین حال هم باید به نحوی باشد که نیازهای جامعه پاسخ داده شود.

 معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه علیرغم خواست و تلاش وزارت بهداشت افزیش چشمگیری در ورودی های رشته های علوم پزشکی صورت گرفت، گفت: در سال ۹۷ ، حدود ۲۷ هزار نفر ظرفیت اعلام شده است و در سال ۹۸ هم همین ظرفیت را اعلام کردیم. اما آنچه توسط سازمان سنجش کشور به دانشگاهها معرفی شده است، در نهایت سال ۹۷ با ۱۰ درصد افزایش ورودی دانشگاهها و در سال ۹۸ با ۳۲ درصد افزایش روبرو بوده ایم.

 دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصص گفت: مشکل ما این است که در برخی دانشگاهها ۴۰ درصد افزایش ورودی در رشته پزشکی، ۳۰ درصد افزایش در دندانپزشکی، ۲۹ درصد در داروسازی و در رشته فیزوتراپی ۴۲ درصد و ... ورودی ها افزایش یافته است.

وی عنوان کرد: خیلی تلاش شد تا ظرفیت های رشته های علوم پزشکی افزایش بی رویه نیابد چرا که این امر به صلاح کشور نیست. از طرفی هزینه تربیت نیروی علوم پزشکی بسیار بالا است و نیاز به تجهیزات و فیلد بالینی دارد. اینگونه نیست که دانشجوی پزشکی فقط کلاس درس بخواهد بلکه نیاز به آزمایشگاه، بیمارستان، کلینیک و ... دارد که زیرساخت ها برای افزایش ظرفیت فراهم نیست.

لاریجانی ادامه داد: چنانچه ظرفیت ها بدون محاسبه افزایش یابد کیفیت آموزش در رشته های علوم پزشکی بسیار افت می کند و از سوی دیگر ظرفیت کار برای این تعداد فارغ التحصیل در رشته های علوم پزشکی وجود ندارد و اگر اجازه بدهیم بدون محاسبه ظرفیت ها زیاد شود تا چند سال آینده تعداد فارغ التحصیلان بیکار رشته های علوم پزشکی بسیار زیاد می شود که بار اقتصادی و اجتماعی زیادی را به جامعه تحمیل می کند.

 دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی با اشاره به بحث سهمیه ها گفت: ایثارگران و خانواده های شهدا مورد احترام تمام جامعه هستند و اگر این عزیزان نبودند مرزهای کشور از دست می رفت اما باید دقت شود که سهمیه ها به نحوی اعمال نشود که اختلاف فاحشی بین پذیرفته شودگان سهمیه و آزاد در دانشگاهها ایجاد شود.

 لاریجانی به شایعاتی که درخصوص صندلی فروشی در رسانه ها عنوان شده اشاره کرد و گفت: سارمان سنجش اسامی را به دانشگاهها می دهد و دانشگاهها براساس معرفی سازمان سنجش کشور ثبت نام می کنند یعنی وزارت بهداشت بعد از ثبت نام در این چرخه قرار می گیرد.

 وی افزود: باتوجه به الکترونیکی بودن اطلاعات، تمام معرفی ها و ثبت نام ها در چند سال گذشته مجدد کنترل می شوند. 

 معاون آموزشی وزارت بهداشت خطاب به مسئولان دانشگاههای علوم پزشکی گفت: لازم است مسئولین دانشگاهها نسبت به این امر هوشیار باشند و افراد معرفی شده سازمان سنجش را با ثبت نامی های دانشگاه چک کنند. ضمن اینکه تیمی هم در وزارت بهداشت این کار را انجام میدهیم.

 وی افزود: به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تاکید شده تا مواردی که توسط سازمان سنجش و خصوصا با مکاتبات معرفی می شوند نیز بررسی می شود و چنانچه با مورد مشکوکی روبرو شدند از طریق وزارت بهداشت پیگیری نمایند.

آموزش پزشکی جامعه سلامت علوم پزشکی وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر