کد خبر: 834910 A

نماینده مجلس خطاب به وزارت صنعت گفت: از وزارت صنعت می‌خواهیم همکاری کنند تا دانش آموز و دانشجویان بتواند در محیط واقعی کارآموزی کنند.

به گزارش ایلنا، میرحمایت میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت رشته‌های مهارتی گفت: در آموزش و پرورش قبلا نظام مهارتی دو ساله بود و اکنون سه ساله شده که امیدوار کننده است.

وی افزود: یکی از معضلات اصلی این است که دانشگاه باید قبل از جذب دانشجو، نیازسنجی برای اشتغال انجام دهد. مثلا رشته‌های مربوط به دریا در تهران نباید ارائه شود بلکه باید در استان‌های مجاور دریا ارائه شود. دانشگاه‌ها به خوبی به رسالت خود عمل نکرده‌اند. تعامل صنعت و دانشگاه برای نیازسنجی اشتغال ضعیف بوده است.

میرزاده از الگودهی و مثال زدن از کشورهای خارجی انتقاد کرد و گفت: اتفاقا یک سر انتقاد به دستگاه‌های اجرایی بازمی گردد. یک گلایه مدارس این است که هیچ کارخانه‌ای اجازه بازدید نمی‌دهد و همکاری نمی‌کنند. فرایندهای بروکراسی طولانی است. از وزارت صنعت می‌خواهیم همکاری کنند تا دانش آموز و دانشجویان بتواند در محیط واقعی کارآموزی کنند.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید روی طرح های ملی چون "تاپ" تبلیغات و اطلاع رسانی گسترده تری انجام شود گفت: این رویکرد ارزشمند است.

میرزاده در ادامه گفت: انتظارات جامعه از سطح آموزش بالاست اما بودجه به اندازه این انتظارات نیست. در حالی که باید برعکس باشد و بودجه افزایش یابد. اگر آموزش و پرورش متحول نشود برای دانشگاه هم اتفاقی نمی‌افتد. آیا شده تا کنون به جای کتب مضر کمک آموزشی برای مهارت تبلیغ کنیم؟ مشکل مهارت زمانی حل میشود که همه بپذیرند آموزش و پرورش مهم است و باید به آن توجه شود.

وی با بیان اینکه رشته‌های مهارتی باید توسعه یابند تا بتوانیم بخشی از مشکلات اشتغال را حل کنیم گفت: آموزش مهارت بسیار هزینه بر است و نگه داری و تامین تجهیزات هنرستان ها هزینه سنگینی دارد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در عمل اگر دولت در بودجه سال بعد، آموزش و پرورش را به خوبی نبیند عکس العمل سختی را در مجلس و کمیسیون آموزش خواهد دید گفت: دولت هم دریافته است تا کنون به آموزش و پرورش کم توجهی شده و اکنون وقت توجه به آن است. مجلس نیز پشتیبانی خواهد کرد.

میرزاده با اشاره به اعلام آمارهایی از صرفه جویی ۴۰ هزارمیلیاردی از محل گران شدن نرخ بنزین افزود: آموزش و پرورش ۱۰ هزار میلیارد کسری بودجه و ۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی تا سال قبل دارد. اگر ۲۰ هزار میلیارد به بودجه آموزش و پرورش افزوده شود بدهی این وزارتخانه صفر می‌شود. باید تا عید ۹۹ این مبلغ به آموزش و پرورش داده شود. حالا که بنزین گران شده اگر هزینه آن به آموزش و پرورش و دانش آموزان برگردد مردم هم رضایت خواهند داشت. باید ۱۰ درصد هم به بودجه سالانه افزوده شود.

وی با اشاره به پیشنهادی مبنی بر اینکه باید رئیس جمهور دستور دهد تا وقتی آموزش و پرورشی‌ها حقوق و مطالبات خود را نگرفته‌اند، هیئت دولت حقوقش را دریافت نکند؛ گفت: باید احساس کنند دو روز و ۱۰ روز دیر شدن حقوق چه معنایی دارد؟ در وزارتخانه‌های دیگر و حتی در مجلس این وضعیت تاخیر در دریافت حقوق‌ها نبوده است. گاهی یک سال می‌گذرد و نیروی حق التدریس و سربازمعلم حقوقش را دریافت نمی‌کند.

وی با بیان اینکه وضعیت آموزش و پرورش نگران کننده است. فرهنگیان ناخشنود هستند که چرا درباره پرداخت حقوق آنها صحبت می‌شود، اما در دستگاه‌های دیگر اینگونه نیست که ببینیم مسئول وزارتخانه ای به رسانه ملی آمده و درباره پرداخت مطالبات و حقوق پرسنلش صحبت کند.

میرزاده در ادامه با بیان اینکه شورای سنجش و پذیرش دانشجو درباره مجوز ظرفیت و رشته ها تصمیم می‌گیرد گفت: اگر آمایش سرزمینی داشته باشیم، دیگر با رفت و آمد وزرا وضعیت ثابت می‌ماند. امیدواریم در لایحه بودجه رشته‌های مهارتی هم دیده‌شوند.

وی درباره مصوبه تنوع مدارس گفت: شورای نگهبان ایراد گرفته و در هفته پیش رو در کمیسیون دوباره مطرح میشود تا ایرادات رفع شوند و به صحن برگردد. ابهاماتی از جمله در مدارس سمپاد وجود داشت.

وی درباره بکارگیری نیروهای حق التدریس و مربیان پیش دبستانی و نهضتی ها گفت: در آخرین جلسه به وزیر مهلت و ضرب الاجل دادیم تا سریعا دستورالعمل را ارائه دهند.

آن دسته از آموزشیاران نهضتی با سابقه همکاری قبل از سال ۹۱ بدون آزمون و بعد از سال ۹۱ با آزمون باید جذب و بکارگیری شوند.

دانش آموز دانش آموزان دانشجو صنعت کسری بودجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر