کد خبر: 833668 A

واعظ مهدوی:

رئیس شورای عالی هاسب گفت: سیستان و بلوچستان از نظر توسعه، رفاه، خدمات، زیرساخت و آب برخورداری کمتری نسبت به بقیه مناطق کشور دارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «واعظ مهدوی» رئیس شورای عالی تشکل‌های اجتماعی فعال در سیستان و بلوچستان در نشست معرفی این تشکل گفت: موضوع بحث ما پیگیری اجلاس شورای عالی تشکل‌های اجتماعی فعال در استان است. این همایش با شرکت موسسات، انجمن‌ها و خیریه‌هایی که می‌توانند به توسعه سیستان و بلوچستان کمک کنند برگزار می‌شود. هدف ما و برگزاری این همایش، هم‌افزایی تشکل‌های غیردولتی و هماهنگی این تشکل‌ها با نهادهای دولتی است.

وی در ادامه افزود: توسعه کشورها منوط به توازن توسعه در مناطق مختلف و دهک‌‌های مختلف است، در غیر این صورت توسعه محقق نمی‌شود. لازم است تمام اجزای کشور در توسعه همگام باشد.

مهدوی گفت: تحقیقات نشانگر آ‌ن است که استان‌های شرقی از زیرساخت‌های کمتری برخوردار هستند. در خط فرضی از بوشهر تا سرخس متوجه می‌شویم قسمت پایین‌ نسبت به مناطق بالایی از جمعیت، زیرساخت، رفاه، خدمات و همچنین از آب کمتری برخوردارند. بنابراین ما مجموعه‌ای از موسسات غیردولتی را گرد هم آوردیم تا توسعه متوازن در منطقه سیستان و بلوچستان محقق شود. این منطقه جمعیتی کم و پرکنده دارد.

رئیس شورای عالی هاسب بیان کرد: سرفصل‌های مورد بررسی در این همایش شامل آموزش، سلامت، توانمندبخشی و سرمایه‌گذاری می‌شود. درآمد، صنعت و کشاورزی در این منطقه بسیار کم است و آموزش کمتری در آنجا وجود دارد.

مهدوی گفت: متخصصان توسعه در تبیین جوامع توسعه یافته و بیان تفاوت آن با کشورهای غیرتوسعه یافته موضوعی را مورد بحث قرار می‌دهند که اشاره به این مهم است که در کشورهای توسعه نیافته دولت تمام کارها را انجام می‌دهد و نهادهای غیردولتی همکاری لازم را ندارند. در حقیقت همکاری و اقداماتی که توسط نهادهای غیردولتی و سمن‌ها انجام می‌شود نماد توسعه یافتگی است.

وی در ادامه گفت: تاکنون قریب به یکصد سمن که در شهرهای دیگر هستند، تنها به دلیل عرق ملی به فعالیت‌های خیریه در استان سیستان و بلوچستان ورود کرده‌اند. همایشی با بررسی کلیات مشکلات سیستان و بلوچستان و بیان طرح آمایش منطقه و تبیین طرح کلی توسعه برگزار می‌شود.

مهدوی گفت‌: ما در حال بازسازی و ساختن 200 مدرسه در استان هستیم. همچنین یکی از تلاش‌های ما جلب نظر مسئولان است. هم اکنون ستاد اجرایی فرمان امام در سیستان و بلوچستان ورود کرده و شبکه‌ای برقرار شده است تا 20 هزار شغل ایجاد شود. در این راستا بنیاد مستضعفان و بنیاد علوی نیز شرکت می‌کنند. نیازهای سیستان و بلوچستان نسبت به بقیه مناطق بیشتر است و باید اعتبار بیشتری به این استان تعلق گیرد. ما امیدواریم اجلاس فعلی در این مهم و جلب نظر مسئولان کارساز باشد. بحث تغذیه و امنیت غذایی استان سیستان وبلوچستان از محورهای مهم اجلاس است. نبود زیرساخت‌های جاده‌ای سبب تصادفات بسیاری در این استان می‌شود. بسیاری از اساتید دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه شهید بهشتی و دانشکده فنی دانشگاه تهران به صورت کاملا مردمی در این حوزه با ما کار می‌کنند.

رئیس شورای عالی هاسب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر