کد خبر: 832195 A

سرهنگ بخشنده هشدار داد:

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر پایتخت از توزیع اعتیادآورهای جدیدی بین جوانان خبر داد.

به گزارش ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایلنا، ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سرهنگ محمد بخشنده عنوان کرد: اخیرا شنیده شده که در برخی محافل دوستانه و شبانه، محرک‌هایی با نام جیب و تینا با هدف بیدار ماندن برای ساعات طولانی و تخلیه انرژی بدون وقفه با انجام حرکات موزون مورد توجه قرار می‌گیرد. این مواد که صورت تدخینی با دود کردن استعمال می‌شود، شکلی از مت‌آمفتامین(شیشه)متبلور است که بدون بو و رنگ و مثل یک تکه یخ، سنگ‌نمکی یا سنگ‌کوارتز است.

بخشنده افزود:‌ عوارض مصرف آنها مشابه آمفتامین‌‌ها است ولی متاسفانه عمده مصرف‌‌کنندگان اعتیادآورهای جدید در سنین پایین هستند و اکثرا اولین تجربه خود را می‌گذرانند، بر این اساس مصرف‌کنندگان اعتیادآورهای جدید عمدتا کهنه‌کار و باسابقه نیستند. کارشناسان مدت اثر آنها را بسیار کم و نهایت هشت تا ۲۴ ساعت اعلام می‌کنند.

وی تصریح کرد: نبود آشنایی کافی جامعه نسبت به اعتیادآورهای جدید که با ترکیب یکسان اما نام‌های متنوع در بازار توزیع می‌شود، باعث سردر گمی جوانان و ایجاد یک بازار تبلیغاتی کاذب و مخرب در اذهان عمومی گشده است که دائم در مورد اسامی جدید موادی که شنیده اند وارد بازار مصرف شده کنجکاوند و سوال دارند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر پایتخت تاکید کرد: اصولا تعداد طبقه‌های موادمخدر چندان زیاد نیست و تنها نام و ظاهر این مواد متنوع و متفاوت می‌شود تا هم مشتری لازم برای آن ‌ها پیدا شود وهم آن‌هایی که سابقا از مواد آشنا و قدیمی سرخورده شده‌اند، به امید پیدا کردن مواد جایگزین، به اعتیادآورهای جدید روی ‌آورند.

بخشنده افزود: اعتیادآورهایی که به نام جدید در بین جوانان توزیع می‌شود، عمدتا ترکیبی از مرفین، آمفتامین یا کوکائین هستند، که جوانان نباید فریب نام اعتیادآورهای جدید را بخورند زیرا تنها نام این مواد تغییر کرده و ترکیب آنها متشکل از همان اعتیادآورهای آشناست.

وی هشدار داد: ترکیب عمده اعتیادآورهای جدید را مت‌آمفتامین و از نوع مواد محرک تشکیل داده و اعلام این هشدار لازم است که هر ماده‌ای که با مصرف شدن،  مصرف‌کننده را به اصطلاح عوام، بی‌خودی شاد کند و او حس کند به‌طور ناگهانی، روحیه‌اش از این رو به آن رو شده، توانش یک‌دفعه ‌افزایش ‌یافته وغم و غصه‌هایش به‌طور لحظه‌ای فراموش ‌شود،  یک ماده اعتیادآور است.

مواد مخدر پلیس مبارزه با مواد مخدر پایتخت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر