کد خبر: 832183 A

محمدرضا کلامی خبرداد:

مدیرکل کمیته امداد استان آذربایجان‌شرقی گفت: به دستور بختیاری ما منتظر پرداخت بیمه‌ها نمی‌مانیم و بازسازی با منابع موجود در استان آغاز می‌شوند.

محمد کلامی در گفتگو با ایلنا در ارتباط با آسیب‌دیدگان مددجوی کمیته امداد در  زلزله‌ استان، گفت: در زلزله آذربایجان شرقی نزدیک به ۱۲۰ روستا آسیب‌دیده‌اند. از این شمار ۵ روستا شدیدا تخریب شده‌اند. ۳ روستا مربوط به ترکمنچای میانه و دو روستا از توابع شهرستان سراب هستند. با توجه به اینکه منطقه منطقه‌ای فقیرنشین است، بخش عمده‌ای از خانوارها تحت پوشش کمیته امداد هستند. 

وی ادامه داد: در بازدید اولیه توسط امدادگران ما از منطقه، مشخص شد ۱۵۰ خانه‌ مخروبه به جامانده است. بعضی از این خانه‌ها کلن فروریخته‌اند و بعضی غیرقابل سکونت هستند. ساختمان‌هایی که کمیته امداد در دو سه سال گذشته ساخته سالم ماندند و عموم ساختمان‌های مخروبه قدیمی هستند. 

مدیرکل کمیته امداد استان ضمن بیان اینکه تمام خانه‌ها و لوازم مددجویان کمیته امداد بیمه بوده‌اند، بیان کرد: کمیته‌امداد خانه و لوازم مددجویانش را بیمه کرده بود. امروز بیمه خانه‌ها را ارزیابی کرد و از فردا اقدامات عملیاتی شروع می‌شود. علاوه بر اعتبار بیمه، کمیته امداد به کمک بنیاد مسکن و سپاه‌پاسداران شروع به بازسازی خانه‌ها می‌کند. سعی ما این است که نهایتا تا بهمن ماه ساخت خانه‌ها تکمیل شوند. 

وی افزود: امروز اولین محموله مواد شوینده و غذا از داخل استان جمع‌آوری شد. فعلن مددجویان ما در چادر هستند که بوسیله هلال‌احمر تهیه شده است. اما به دلیل برودت هوا و اینکه چادر جوابگو نیست، قرار است برای همه افراد من جمله مددجویان کمیته امداد کانکس تهیه شود. 

کلامی در پایان با تاکید بر اینکه کمیته امداد منتظر پرداخت‌های بیمه نمی‌ماند و اعتبارات بازسازی را از منابع خود تامین می‌کند، گفت: مسئولان بیمه امروز برای برآورد هزینه آمدند اما کمیته‌امداد تا وصول مبالغ از بیمه‌ها صبر نمی‌کند. هزینه بازسازی توسط سازمان پرداخت می‌شود و بعدا از بیمه‌ها دریافت خواهد شد. به‌دستور رئیس کمیته‌امداد ما منتظر پرداخت بیمه‌ها نمی‌مانیم. اقدامات بازسازی  با منابع موجود در استان آغاز می‌شوند و بعدا بیمه‌ها اعتبارات را جبران می‌کنند. 

استان آذربایجان شرقی زلزله کمیته امداد زلزله آذربایجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر