کد خبر: 831672 A

رییس مرکز لرزه‌نگاری کشور با بیان اینکه تاکنون ۸۰ پس لرزه در این منطه زلزله‌زده در استان آذربایجان شرقی گزارش شده است، گفت: ما در حال پایش منطقه هستیم و چنانچه تغییراتی مشاهده شود، حتما گزارش خواهیم کرد. در حال حاضر تغییراتی در دیگر گسل‌ها نداشتیم و تنها در همین ناحیه که معروف به بزقوش است فعالیت‌هایی دیده شده که باعث بروز پس‌لرزه‌هایی شده است.

علی مرادی رییس مرکز لرزه‌نگاری کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره زمین‌لرزه بامداد امروز در استان آذربایجان شرقی گفت: تا ساعت ۱۰ امروز ۸۲ زمین‌لرزه در بین شهرهای میانه و سراب حوالی شهر ترک ثبت شده‌ است. با توجه به بزرگی زمین‌لرزه، لرزش‌‌ها در استان‌های همجوار مانند اردبیل، آذربایجان غربی، گیلان نیز احساس شده است.

وی با بیان اینکه بزرگ‌ترین زلزله در این منطقه به بزرگی ۵.۹ ریشتر بوده است، ادامه داد: این زمین‌لرزه در ساعت ۲:۱۷ بامداد امروز رخ داده است و کمترین زمین‌لرزه پایین‌تر از ۳ ریشتر بوده است. همچنین دو زمین‌لرزه به بزرگی ۴ و ۵ ریشتر رخ داده است.

رییس مرکز لرزه‌نگاری کشور خاطرنشان کرد: با توجه به بزرگی زمین‌لرزه قطعا شاهد وقوع پس‌لرزه‌هایی خواهیم بود که تا مدت‌ها ادامه خواهد داشت البته به مرور از تعداد این پس‌لرزه‌ها کاسته خواهد شد.

مرادی در پاسخ به این سوال که آیا این زمین‌لرزه باتوجه به اینکه در دیگر مناطق در استان‌های دیگر احساس شده است آیا باعث فعال شدن دیگر گسل‌ها شده است، تصریح کرد: اگر گسلی در یک منطقه فعال شود گسل‌های نزدیک به آن ممکن است فعالیت کنند البته در همان ساعات اولیه خود را نشان خواهند داد.

وی ادامه داد: از ساعت ۲:۱۷ بامداد ما در حال پایش منطقه هستیم و چنانچه تغییراتی مشاهده شود حتما گزارش خواهیم کرد در حال حاضر تغییراتی در دیگر گسل‌ها نداشتیم و تنها در همین ناحیه که معروف به بزقوش است فعالیت‌هایی دیده شده که باعث بروز پس‌لرزه‌هایی شده است.

علی مرادی زلزله در آذربایجان شرقی رییس مرکز لرزه‌نگاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر