کد خبر: 830405 A

معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران تاکید کرد: بنا داریم به‌جای اجرای ۲۰ پروژه بزرگ در شهر، صدها پروژه کوچک در محلات شهر تهران داشته باشیم که به خواست و نظر مردم طراحی و اجرا می‌شوند.

به گزارش ایلنا،‌ حامد مظاهریان، شامگاه یکشنبه در مراسم رونمایی از پویش «آرزوهای تهران» که با محوریت محله یوسف‌آباد در فرهنگسرای شفق برگزار شد، اظهار کرد: مردم محله باید در کنار مدیران شهری برای افزایش کیفیت زندگی در شهر تلاش کنند و دستور کار جدید شهری نیز توجه به شهروندان و توسعه محله‌ای است.

وی اضافه کرد: در تمام دوره‌های تاریخی شکل‌گیری تهران، هدف‌ها معطوف به پروژه‌های بزرگ شهری بود زیرا شهر نیاز به توسعه زیرساختی داشت اما اکنون با توسعه شهر، زمان توجه به محلات و خواست مردم در محلات است. 

معاون شهردار تهران با بیان اینکه هدف مدیریت شهری تعریف پروژه در مقیاس محلی است، ادامه داد: به‌جای 20 پروژه بزرگ مقیاس در شهر، می‌توانیم صدها پروژه کوچک محلی داشته باشیم اما به شرط آنکه پروژه برای محله باشد، مردم در خصوص آن پروژه اظهار نظر کنند و مردم نیز در اجرای آنها مشارکت کنند. 

مظاهریان با اشاره به تفاوت نگاه در توسعه شهری و توسعه محلی اظهار کرد: اگر از مردم در خصوص مشکلات نظرخواهی شود، مشکلاتی نظیر آلودگی هوا، ترافیک و آسیب‌های اجتماعی را اعلام می‌کنند اما وقتی از آنها در خصوص مشکلات محله خودشان سوال شود، بدون شک پاسخ‌ها متفاوت خواهد بود.

وی ادامه داد: شلوغی محله، امنیت محله، وضعیت نهرهای آب و حتی فضای سبز محله و مسائل دیگر می‌تواند مورد خواست و توجه مردم محله باشد.

مظاهریان، با تاکید بر اینکه مشارکت مردم هم در تصمیم‌سازی‌ها و هم اجرای پروژه‌ها مهم است، گفت: البته گاهی مشارکت مردم در پروژه مستقیم است و گاهی هم به صورت غیرمستقیم و از طریق پرداخت به موقع عوارض شهری است. 

به گفته معاون شهردار تهران، شهروندان همانطور که از مدیریت شهری انتظار خدمات‌رسانی دارند، باید در برابر شهر نیز احساس مسئولیت کنند و تفاوت شهرنشین با شهروند همین مشارکت و مسئولیت پذیری آنها در شهر است. 

وی با اشاره به تعدد نهادهای مختلف مانند شورایاری‌ها، سرای محله، مدیر محله، دفاتر نوسازی محله و غیره در سطح محلات اضافه کرد: حلقه مفقوده برای اتصال این نهادها، حول محور شهروندان می‌تواند شکل بگیرد و آرزوی تهران فرصتی است که همه حول خواست شهروندان به خدمت‌رسانی بپردازیم.

مظاهریان تاکید کرد: آرزوهای تهران فرصتی تکرار نشدنی است تا مردم برای افزایش کیفیت زندگی در شهر یک مشارکت موثر داشته باشند. 

ذکر این نکته ضروری است که در پایان مراسم از سامانه baham.tehran.ir برای بیان آرزوهای مردم تهران و امتیاز دهی به آرزوهای ثبت شده رونمایی شد.

 

ترافیک شهر تهران شهردار تهران شهروند برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر