کد خبر: 829585 A

محسن هاشمی:

رئیس شورای‌شهر تهران گفت: وزارت امور خارجه از ظرفیت دیپلماسی شهری برای رساندن صدای شهرهای ایران به جهان استفاده نکرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محسن هاشمی در چهارمین جایزه جهانی خشت طلایی تهران اظهار داشت: دیپلماسی شهری یکی از زیرمجموعه‌های دیپلماسی عمومی است که سیاست خارجی ما از دو طریق دیپلماسی کلاسیک و دیپلماسی عمومی مسائل را دنبال می‌کند. دیپلماسی رسانه‌ای و مدنی و شهری از متعارف ترین موارد مربوط به دیپلماسی عمومی هستند و استفاده از افکار عمومی و رسانه‌های داخلی و خارجی است که تاثیرگذاری بسیاری در جوامع مختلف دارند.

او افزود: تاثیر دیپلماسی رسانه‌ای در دنیا بسیار مضاعف است که متاسفانه ما هنوز در جهان از آن استفاده خوبی نداشته‌ایم‌.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به دیپلماسی شهری تصریح کرد: استفاده از مدیریت محلی و مدیریت شهرها در ارتباطات بین‌المللی در این دیپلماسی قرار دارند. سیاست شهرها شبیه به دیپلماسی شهرها نیست و حتی اظهار نظرهایی از نظر ایده، تفکر و روش بین دولت مرکزی و محلی وجود دارد. نمونه آن شهردار مسلمان لندن است که نظرات او باحکومت حاکم متفاوت است‌.

هاشمی با بیان اینکه از نظر جهانی مورد بی‌رحمانه‌ترین تحریم‌ها قرار گرفتیم تصریح کرد: می‌توانیم از روش دیپلماسی شهری استفاده کنیم، اما وزارت امور خارجه از این ظرفیت برای رساندن صدای شهرهای ایران به جهان استفاده نکرد. قابلیت فراوانی در دیپلماسی شهری داریم و از مقامات دولتی و وزارت امور خارجه تقاضا دارم از این طریق صدای شهرهای ایران را به گوش جهان برساند.

هاشمی ادامه داد: مدیریت شهری تهران این آمادگی را دارد که در زمینه دیپلماسی شهری مسیر جدیدی را برای پیشبرد منافع کشور و حمایت از حقوق ملت ایران بگشایند.

او ادامه داد: روز جهانی شهرها را می‌توان به عنوان یک رخداد دیپلماسی شهری در نظر گرفت و برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد فرایندی است که سعی در بهبود وضعیت جهان دارد.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: برنامه ویژه‌ای برای هوشمندسازی در شهر تهران آغاز شده است که نمونه بارز آن سامانه تهران من است، البته که در زمینه تاب آوری از جمله سبل و زلزله نیازمند افزایش توجه هستیم.

هاشمی افزود: در حوزه زیست پذیری شهری می‌توانیم از الگوی TOD استفاده کنیم که توسعه شهری مبتنی بر حمل و نقل عمومی است.

محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر