کد خبر: 828859 A

عضو هیات امنای خانه ای‌بی و از مبتلایان به این بیماری گفت: این بیماری پکیج کاملی از بیماری‌هایی است که یک پزشک در عمر حرفه‌ای خود به آن برخورد می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدمهدی پرویزی از مبتلایان به بیماری ای‌بی و عضو هیات امنای خانه ای‌بی در نشست خبری خانه ای‌بی به مناسبت هفته جهانی بیماران ای‌بی گفت: این بیماری بسته کاملی از بیماریهای مختلفی است که در کتب پزشکی معرفی می‌شود. به جرأت می‌توان گفت تمام بیماری‌هایی که یک پزشک در طول عمر کاری خود با آن مواجه پیدا می‌کند در این بیماران جمع شده‌اند.

وی در ادامه گفت: این بیماری به تمام سیستم بدنی فرد حمله می‌کند. هر تماس کوچک با پوست این افراد می‌تواند تولید زخم کند که در تمام عمر فرد باقی بماند. این زخم‌ها از نظر روانی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد و از نظر فیزیکی باعث عفونت بستر می‌شود. جدای از این عفونت‌ها، عفونت‌های داخلی بدن، دستگاه‌ گوارشی، دهان و دندان و سیستم تنفسی فرد را ناتوان می‌کند. هرکدام از این اندام بدن که آسیب می‌بینند نیازمند یک تیم متخصص برای درمان آن عضو هستند.

پرویزی گفت: بسیاری از این بیمارها دچار زخم در ناحیه چشم می‌شوند و یا بلع آنها دچار مشکل می‌شود. بنابراین بیماران به بسیاری از غذاها آلرژی پیدا می‌کنند و این ناتوانی در تغذیه باعث تکیدگی آنها می‌شود. متاسفانه این بیماری هیچ درمانی ندارد و تنها اقدامات حمایتی از بیماران ممکن است. باید سعی کنیم بیمار دچار عوارض زخم و عفونت نشود ولی اگر شد پانسمان‌هایی را در اختیارشان قرار دهیم که به شرایط اول بازگردند ولی به هر طریق این زخم‌ها دوباره بازمی‌شوند و شروع به عفونت می‌کنند. این مسئله نیاز پانسمان‌ها را برای این بیماران جدی می‌کند.

وی در ادامه گفت: ۹۰ درصد این بیماران به پانسمان‌های تحریم شده نیاز دارند و آنها ۱۰ درصد که مستثنی می‌گردند به خاطر حساسیت به خود پانسمان‌ها نمی‌توانند از آنها استفاده کنند. با مدیریت وزارت بهداشت و دانشگاه شیراز کمک‌های بزرگی در جهت جراحی‌های مورد بیماران صورت گرفته است. یکی از مشکل عمده این بیماران مشکل دهان و دندان است. برای بسیاری از بیماران به خاطر تنگی حفره دهان امکان عمل جراحی ندارد و ورود دستگاه‌های دندانپزشکی هم برای بیمار و هم برای پزشک دشوار است. بنابراین اقدامات دندانپزشکی به خاطر دردهای شدید با بیهوشی همراه می‌شود. خوشبختانه دانشگاه شیراز اقدامات مهمی در این باره انجام داده است.

عضو هیات امنای خانه‌ای‌بی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر