کد خبر: 828772 A

با حضور وزیر بهداشت در گیلان؛

در دیدار وزیر بهداشت با نماینده ولی فقیه درگیلان، وضعیت زیرساخت های بهداشتی و درمانی در استان گیلان مورد بررسی قرار گرفته و بر ارتقای این زیرساخت ها و تسریع پروژه های درحال ساخت این استان، تاکید شد.

به گزارش ایلنا،  آیت الله رسول فلاحتی، در دیدار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هیئت همراه با اشاره به اینکه زمانی گیلان به لحاظ بیمارستانی استان نخست کشور بود، اظهار کرد: اکنون گیلان رتبه آخر در سازه های بیمارستانی را دارد و می طلبد مسئولان مربوطه این استان را دریابند.

وی به وجود دو رودخانه زرجوب و گوهررود در رشت اشاره کرد و افزود: رودخانه های مذکور با توجه به پسماندی که در رشت داریم، آسیب پذیری هایی برای مردم گیلان ایجاد کرده است.

امام جمعه رشت با بیان اینکه واکاوی عیب ها و آسیب هایی که به جامعه شهری و روستایی وارد می شود مفید است، تصریح کرد: در سال های اخیر کاری برای استان انجام نشده و فاقد بیمارستان در تراز مردم گیلان هستیم.

آیت الله فلاحتی، بیمارستان های پورسینا و دکتر حشمت را دارای قدمت یکصد ساله دانست و بیان کرد: برای گیلان با وجود تقدیم ۸ هزار شهید و وجود شایستگان جهانی مانند سلار دیلمی از قرن های گذشته، می طلبد توجه به سازه های بیمارستانی استان شود.

وی، گیلان را قطب پذیرش بیمار از استان های همجوار عنوان کرد و گفت: انتظار داریم مسئولان مربوطه به اولویت های استان توجه ویژه داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در گیلان در ادامه ضمن تقدیر از خدمات دکتر نمکی وزیر بهداشت، گفت: در تلویزیون مشاهده می کنیم که دکتر نمکی مانند برخی از وزرای دولت، همیشه در سفر به استان های مختلف و مناطق محروم است و این نشان دهنده اراده ایشان برای کار کردن جهت آسایش مردم است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این دیدار، وجود آیت الله فلاحتی به عنوان یک عالم عمیق نگر و ژرف اندیش را برای گیلان نعمت عنوان کرد و گفت: حضور و بازدید شما از مراکز درمانی استان برای ما دلگرم کننده است.

نمکی، سفر به نقاط مختلف کشور را به نیت برطرف کردن معضلات عنوان کرد و گفت: حضور در گیلان به منظور برطرف کردن مشکلات این استان است.

وی با بیان اینکه آلاینده های تالاب انزلی یکی از عمده ترین مشکلات زیست محیطی گیلان محسوب می‌شود، تصریح کرد: در سال های گذشته گزارشی از رودخانه های گوهررود و زرجوب و پسماند سراوان تهیه کردیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به آگاهی آیت الله فلاحتی نسبت به کلیدی ترین معضلات سلامت گیلان اشاره کرد و یادآور شد: قبل از سفر به گیلان معضلات پزشکی و سلامت استان را احصا کردیم و اولویت نخست را اتمام بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی لاکان رشت در نظر گرفتیم.

نمکی با اشاره به اینکه اتمام سازه بیمارستان لاکان رشت نیاز به حداقل ۱۰۰ میلیارد تومان و ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز آن اعتبار دارد، بیان کرد: اعتبارات مذکور را اختصاص می دهیم تا این پروژه به بهره برداری برسد.

وی به وجود سالانه ۳۸۰ هزار مرگ در کشور اشاره کرد و گفت: ۱۰۰ هزار مرگ مربوط به فشار خون است بنابراین برای مردمی کردن نظام سلامت برنامه داریم.

در ادامه این جلسه، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز با بیان اینکه انجام کارهای زیربنایی گیلان در اولویت برنامه ها قرار دارد، اظهار کرد: زمین ۲۰۰ هکتاری لاکان رشت به امور پزشکی اختصاص داده شده و دانشکده های پزشکی و بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی در این مکان احداث می شود.

 نوبخت به مصوبه احداث بیمارستان یک هزار تختخوابی رشت اشاره کرد و افزود: می طلبد از قابلیت های استان و بستر سرمایه گذاری بخش خصوصی برای احداث بیمارستان یک هزار تختخوابی گیلان استفاده شود.

وی با بیان اینکه احداث بیمارستان یک هزار تختخوابی پاسخگوی نیاز آینده گیلان است، تصریح کرد: برای ۵۰ سال آینده استان فکر شده و با ساخت بیمارستان یک هزار تختخوابی بسیاری از معضلات گیلان برطرف می شود.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به ملاحظات در نظر گرفته شده قانون برای بیمه سلامت اشاره کرد و گفت: در روزهای آینده اجباری شدن بیمه سلامت توسط وزیر بهداشت به مردم اعلام می شود، ضمن اینکه تمام تلاش کمیسیون بهداشت مجلس تقویت بیمه سلامت است.

براساس گزارش وبدا، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بدو ورود به گیلان از وضعیت مراکز درمانی منجیل، رودبار و رستم آباد بازدید کرد.

 

گیلان سعید نمکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر