کد خبر: 826847 A

فرمانده انتظامی استان فارس از انهدام بزرگترین شبکه فیشینگ و پولشویی گسترده درسطح کشور با همکاری دستگاه قضائی در فارس خبر داد.

به گزارش ایلنا، سردار "رهام‌بخش حبیبی"  در این خصوص گفت: با توجه به افزایش روزافزون پرونده‌های فیشینگ و برداشت از حساب‌های بانکی افراد و اینکه مجرمان با ترفندهای خاص به اطلاعات حساب بانکی شهروندان دسترسی پیدا کرده و با استفاده از اینترنت و درگاه ‌های جعلی بانکی، حساب آنان را خالی می کردند، موضوع شناسایی و دستگیری به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

وی با بیان اینکه نحوه فعالیت اعضای این باند در فضای مجازی کاملا محرمانه و با استفاده از هویت های جعلی بوده و هیچ ردی از خود به جا نمی گذاشتند، افزود: کارشناسان خبره پلیس فتا از حدود 2 ماه قبل اقدامات فنی و تخصصی خود را در این خصوص آغاز و موفق شدند، یک نفر را در این زمینه در شیراز شناسایی و دستگیر کنند.

این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه کارشناسان با بررسی فنی مطلع شدند، مدیر اصلی و دیگر اعضای این شبکه در چند استان‌ کشور به صورت پلکانی مشغول برداشت غیر مجاز از حساب‌های افراد هستند، خاطر نشان کرد: ماموران پس از اخذ نیابت قضائی موفق شدند، مدیر  اصلی و 4 نفر دیگر از اعضای این  باند را در چند استان در عملیات های ضربتی دستگیر و به استان فارس انتقال دهند.

سردار "حبیبی" از همکاری یک زن به عنوان منشی در این شبکه خبر داد و گفت: از این 8 نفر که عمدتا زیر 20 سال سن دارند، تجهیزاتی نظیر موبایل، لپ تاپ، اطلاعات 20 هزار کارت بانکی و ... استخراج شد.

فرمانده انتظامی استان فارس افزود: فقط در یک فقره  بررسی‌ فنی انجام شده، برروی تجهیزات متهمان، 35 کارت بانکی که اطلاعات آنها سرقت شده بود، کشف و به دلیل نبود زمان لازم برای برداشت، این کارتها توسط کارشناسان پلیس فتا فارس مسدود و از سرقت 20 میلیارد ریال وجه که هیچ کدام از مالکان حساب ها اطلاعی از به سرقت رفتن اطلاعات کارت بانکی خود نداشتند، جلوگیری شد.

وی با یادآوری این مطلب که مردم می بایست رمز پویا یک بار مصرف را از بانکها مطالبه کنند، گفت: اگر کسی درخواست اجاره کارت بانکی  کرد، احتمال اقدامات مجرمانه از طریق فیشینگ و  پولشویی متصور است و به هیچ عنوان این کار را انجام ندهند.

به گزارش  پایگاه خبری پلیس، سردار حبیبی در پایان به شهروندان توصیه کرد: دقت کنند آدرس‌های پرداخت الکترونیکی با پروتکل https و نماد shaparak.ir شروع شود، در استفاده از صفحات پرداخت بانکی از صفحه کلید مجازی استفاده کنند، خریدهای خود را در صفحات دارای نماد اعتماد الکترونیکی انجام دهند و به محض رصد هرگونه صفحه مشکوک، آن را در سایت پلیس فتا به آدرس اینترنتی cyberpolic.ir گزارش کنند.

 

استان فارس فتا لپ تاپ موبایل فرمانده انتظامی استان فارس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر