کد خبر: 826609 A

سید علی میرباقری:

مدیرکل اداری و اجرایی شورای‌شهر تهران گفت: شوراها محور هدایت نظارت و اداره امورات مردم هستند که امروز شما عزیزان که اینجا تشریف دارید سنگرداران خط مقدم جبهه دفاع از حقوق مردم هستند.

به گزارش ایلنا، اولین نشست هم اندیشی نمایندگان منتخب شورای‌شهر تهران در کمیسیون‌ها، سازمان‌ها، هیئت‌ها و مجامع با حضور محسن هاشمی رییس شورا، مجید فراهانی ناظر رییس شورا بر امور نمایندگی‌ها، سید محمود میر لوحی ناظر امور اداری واجرایی شورا، سید علی میر باقری مدیر کل اداری و اجرایی شورا ، بوچانی رییس سازمان مطالعات شهرداری تهران ، محمد آرایش معاون پایش برنامه و امور نمایندگی های شورا و نمایندگان شورا در مجامع و هیئت ها و سازمان برگزار شد.

سید علی میرباقری ابتدای این جلسه گفت: شما عزیزان خط مقدم جبهه دفاع از حقوق مردم و عامه هستید و آرزو می‌کنم این جلسه، راهبرد و رهگشایی باشد برای اینکه بتوانیم به کمک شما در کنار اعضای محترم شورا مسیر مردم سالاری را بیش از پیش باز کنیم و برای رفاه و امنیت مردم تلاش بیشتری کنیم.

وی با اشاره به 11 موضوع مهم که باید از سوی  نمایندگان مورد توجه قرار گیرد گفت: در تمامی دنیا و در تمامی مکاتب سیاسی و نظریات سیاسی و حتی فلسفه های دینی، مردم اصل و مهم هستند و همه اقدامات باید برای مردم و رفاه و امنیت و آسایش آنان باشد.

میرباقری افزود: حکومت ساخته بشر است اما حاکمیت و حاکمان و دولت ها همیشه میل به قدرت و گرایش به محدود کردن مردم و تجاوز به حقوق مردم داشته و دارند و مردم هم همیشه میل به آزادی و رها بودن دارند. لذا حکومت دموکراسی و مردم سالاری ابداع شد تا مردم در تصمیم گیری های حاکمان و دولت حضور کارشناسانه داشته باشند تا تعادل آزادی و امنیت بین  مردم و حاکمیت برقرار شود.

مدیرکل اداری و اجرایی شورا همچنین افزود: در قانون اساسی، با حفظ چارچوب ها بیشترین بها به مردم داده شده است و تمامی ارکان حاکمیت با منشا تصمیم و خواست مردم به طور مستقیم و غیر مستقیم تعریف و تبیین شده است مانند اصل 6،7،،85،100،و 104 قانون اساسی.

وی افزود: همچنانکه در اصل 104 قانون اساسی، اداره امور روستاها ، شهر ، شهرستان و استان با هدایت و نظارت شوراهای منتخب مردم و با رعایت اصول وحدت ملی و تمامیت ارضی کشور پیش بینی شده است. لذا شوراها محور هدایت نظارت و اداره امورات مردم هستند که امروز شما عزیزان که اینجا تشریف دارید سنگرداران خط مقدم جبهه دفاع از حقوق مردم هستند.

میر باقری در ادامه تصریح کرد: متاسفانه بنابه دلایلی به این جایگاه مهم هم از طرف حاکمیت و دولت و هم از طرف منتخبین و ابواب جمعی شوراها که شماها باشید و هم از طرف خود مردم توجه جدی و عمیق به این مهم نشده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که  شورای پنجم معتقد به تحکیم و تثبیت و تبیین این جایگاه مهم است و اصرار دارد که آن را تعمیق و تعمیم بخشد.

مدیر کل اداری اجرایی شورا گفت: به همین دلیل و بر اساس همین اعتقادات است که امروز شماها اینجا هستید، البته با دو سال تاخیر، اما بدانید که در طول 20 سال تولد شوراها در تهران این اولین جلسه هم اندیشی از این نوع است که برگزار می شود و اولین بار است که علی رغم وجود ساختار قانونی حوزه معاونت امور نمایندگی شکل گرفته است.

میر باقری همچنین خاطرنشان کرد: هدف از این نشست حساس کردن شما از این بابت است که مهم هستید و باید تعیین کننده باشید.  تبیین این مهم که شما موتور محرکه و قدرتمند مردم سالاری دینی در شهر تهران هستید و باید در جایگاهی که دارید ؛اولا مهم جلوه کنید و مسائل مردم را بشناسید و تحلیل کنید و به مردم بهاء جدی و کارشناسی بدهید.

ثانیا: به صورت کارشناسی و با انگیزه جدی و مضاعف از حقوق مردم در این کمیسیون ها و هیات هایی که هستید دفاع علمی و کارشناسی کنید و طرفدار منطقی دفاع از مردم باشید.

ثالثا: قوانین و دستورات و ضوابط تنظیم شده را بشناسید و به عنوان منتخبین شورا و دیده بان شهری چالش ها، کمبود ها، نواقص قانونی، خلا ها و نواقص قانونی را مشخص کنید و به حوزه معاونت امور نمایندگی ها بدهید و کمک کنید تا از طریق مجاری قانونی به مراکز تصمیم گیر و تصمیم ساز مانند مجلس بفرستند و قوانین را به روز اصلاح کنند.

به گزارش  معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، میر باقری همچنین ادامه داد: من به عنوان یک شهروند اعتقاد دارم تا امروز نه شوراهای قبلی نه شماها و نه حتی کارشناسان ما در شورای شهر تهران کار کارشناسی نکردند و جایگاه و موقعیت خودشان را جدی نگرفتند و طرف مردم را به صورت علمی و کارشناسی نگرفتند و از این بابت هم  گلایه مند هستیم.

مدیر کل ادار و اجرایی شورا گفت: متاسفانه شماها به رغم قبول مسئولیت و وقتی که می گذارید تعامل جدی و اثر گذار با ما ندارید و به عنوان مدافع مردم حضور کارشناسانه در مجامع و هیئت ها ، حضور جدی ندارید و حضورتان شکلی است نه ماهیتی و اصراری بر گسترش حاکمیت مردم بر حاکمیت ندارید که دلایل و مستندات آن زیاد است که امیدواریم در جلسه به آن بپردازید. امیدواریم در این هم اندیشی راهکارهایی فراهم شود تا شوراها جدی تر علمی تر و آگاهانه تر زمینه های دفاع از حقوق عامه را فراهم آورند.

 

تولد حقوق دولت شورای اسلامی شهر تهران قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر