کد خبر: 824786 A

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در خصوص بی‌توجهی شهرداری به نگهداری مجسمه‌های شهری تذکر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد جواد حق شناس در جریان یکصد و هفتاد و دومین جلسه شورای شهر تهران در تذکری گفت: مجسمه ها و المان های شهری از مصادیق بارزبکارگیری هنر و فرهنگ در کالبد و میراث شهر است که در ابعاد مختلف زیبایی شناختی، معنایی و کارکردی حائز اهمیت ویژه است.

وی ادامه داد: المانها و مجسمه های شهر باید بازتابی از ارزشها و نگرش های فرهنگی و اجتماعی جامعه و دارای ارزش هنری لازم بوده و به درستی در شهر جانمایی شده باشد. در عین حال این سازه های هنری به مثابه میراث هنری شهر در مرور زمان نیاز به حفاظت و نگهداری دارد.

حق شناس افزود: به نظر می رسد مدیریت شهری تهران بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی آنگونه که باید در توسعه و حفظ و نگهداری المانها و مجسمه های شهری موفق نبوده و در اصل هیچگاه راهبردی معین و مدون در این حوزه شهری به کار نگرفته است.

وی درخواست کرد که تدوین راهبردی مشخص برای توسعه و حفظ و نگهداری مجسمه ها و المانهای شهری به عنوان بخشی از راهبرد هنری شهر در دستور کار مدیریت شهری قرار گیرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران افزود: چنین راهبردی از یک سو باید تقسیم کار، هماهنگی وهمکاری کارآمد حوزه های مختلف مدیریت شهری و از سوی دیگر حفظ ارزش ها و تنوع فرهنگی و عدالت اجتماعی شهری را در نظر داشته باشد.

وی گفت: همچنین انتظار می‌رود در اسرع وقت ضمن گزارش آخرین وضعیت، اقدامات فوری در خصوص موارد ذیل در دستور کار قرار گیرد.

۱. مجسمه حکیم عمر خیام ، ساخته هنرمند برجسته و فقید ابوالحسن صدیقی ، مستقر در پارک لاله که از نظر حفظ و نگهداری و نیز جانمایی در وضعیت مطلوبی نمی باشد ودر معرض آسیب است.

۲. مجسمه حکیم عمر خیام، ساخته استاد فخیمی، بعد از گذشت چند سال هنوز جانمایی و مستقر نشده است.

۳.مجسمه قیصر امین پور شاعر بزرگ روزگار ما که پس از سرقت، بازداشت سارقین و کشف مجسمه، هنوز به محل استقرار بازنگشته است.

۴.وضعیت دروازه دولت که به نظر می رسد آنگونه که باید مورد توجه قرار نگرفته است.

۵. لزوم توجه و در دستور کار قرار گرفتن ساخت و بهره برداری از تندیس بزرگان شعر و ادب، فلسفه و حکمت، ریاضیات و نجوم ، دین و عرفان و شهیدان والا مقام ، به همت هنرمندان بزرگ و صاحب سبک ایرانی و جهانی، تا نام و یادشان با هنر هنرمندان راستین در ذهن و خاطره کودکان و فرزندان این شهرو دیار برای همیشه مانا و جاودان بماند.

سرقت شورای شهر تهران شهرداری مجسمه کمیسیون فرهنگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر