کد خبر: 823058 A

سعید نمکی مطرح کرد:

وزیر بهداشت گفت: حدود ۶۰۰ دانشجوی افغان در رشته‌های مختلف در دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران تحصیل می‌کنند .

به گزارش ایلنا، سعید نمکی امروز دوشنبه در دیدار وزیر بهداشت کشور افغانستان افزود: جمهوری اسلامی ایران در سال‌های گذشته تلاش خود را کرد تا در کنار افغانستان باشد؛ آنها از خدمات سلامت همچون واکسیناسیون، درمان و دیالیز بهره مند هستند و همواره از آنها حمایت می‌کنیم و جای خرسندی است که توانستیم آنها را به گونه‌ای شایسته ساماندهی کنیم تا کمترین عارضه متوجه این عزیزان شود.

وی ادامه داد: ٢٨ سال قبل که معاون بهداشتی وزارت بهداشت بودم، با همکاری دولت افغانستان، واکسیناسیون فلج اطفال را در این کشور مدیریت کردیم که همکاری بسیار خوبی بود و در حال حاضر نیز در همه زمینه‌ها آماده‌ایم که کمک کنیم و کمک بگیریم.

وزیر بهداشت گفت: در زمینه دارو نیز آمادگی همکاری با افغانستان را داریم؛ در حال حاضر حدود ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز ما تولید داخل است و برنامه داریم تا ٣ درصد باقی مانده را نیز در کشورمان بسازیم و به همین دلیل آماده‌ایم که در مورد انتقال دانش فنی و در مورد ساخت داروهای بایولوژیک و بایوسیمیلار و داروهای شیمیایی به افغانستان کمک کنیم. همچنین آماده‌ایم در مورد کنترل بیماری‌های مشترک بین دو اقلیم همکاری کنیم.

نمکی درباره توسعه همکاری‌های دو کشور در زمینه سلامت بیان کرد: از موارد دیگر می‌توان به توسعه همکاری در زمینه ساخت واکسن، توسعه واکسیناسیون و انجام پروژه‌های واکسیناسیون اشاره کرد. با توجه به اینکه ۶۶ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی داریم، در حوزه آموزش و پژوهش آماده هرگونه همکاری با افغانستان هستیم؛ ایران کشور دوم شماست و همکاری ما و کشور دوست و برادرمان افغانستان می‌تواند بسیاری از توطئه‌ها را در منطقه خنثی کند و در زمینه‌های دیپلماتیک به قدرت ما بیفزاید و هم افزایی بالایی را در عرصه بین‌الملل ایجاد کرده و نیازمندی ما را به بیگانگان کمتر کند.

وزیر بهداشت اظهار داشت: در زمینه بیماری‌های واگیردار لازم است که جلسه مشترکی را بین ایران، افغانستان و پاکستان تشکیل دهیم. زمانی که معاون بهداشت وزارت بهداشت بودم تصور می‌کردم افراد مبتلا به مالاریا که از افغانستان وارد ایران می‌شوند این بیماری را از افغانستان وارد می‌کنند، اما بعد متوجه شدیم که منبع آلوده شدن آنها به مالاریا در کویته پاکستان است و تا این جلسه مشترک بین سه کشور برگزار نشود، این موضوع اصلاح نخواهد شد. بسیاری از دام‌های آلوده بین ایران و پاکستان و افغانستان در گردش است و این موضوع را باید رسیدگی کنیم و سه کشور باید در مورد آن تصمیم گیری کند.

وی ادامه داد: دولت افغانستان باید در پروسه ثبت داروهای ایرانی تسریع کند. باید بر سر قیمت داروهای صادراتی ایرانی نیز به نقطه مشترکی برسیم. در حال حاضر در شرایط سخت تحریم قرار داریم و تمامی راه‌ها برای تامین کالاهای اساسی برای ما بسته شده، اما با این حال میزان مواد اولیه موجود در کارخانه‌های داروسازی دچار خلل نشده و تولید دارو بدون هیچ مشکلی انجام می‌شود.

همچنین فیروز فیروزالدین در این دیدار با قدردانی از مهمان‌نوازی ایران در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی افزود: امیدواریم در این اجلاس بتوانیم از تجارب، دستاوردها، نظرات و افکار یکدیگر برای پیدا کردن راه حلی برای بهبود سلامت مردم بهره ببریم. به نمایندگی از مردم افغانستان از ایران به‌دلیل میزبانی از مهاجران افغان در ۳۰ سال گذشته و ارائه خدمات در زمینه آموزش، پرورش و سلامت  قدردانی و تشکر می‌کنم.

وزیر بهداشت افغانستان با اشاره به برنامه وزارت‌بهداشت این کشور برای بهره‌گیری از دانش و تکنولوژی روز کشورهای همسایه بیان کرد: ما با ایران از لحاظ فرهنگ و زبان مشترکات بسیاری داریم که می‌توانیم از تکنولوژی ایران بهره ببریم، در حالی که هزینه‌های کلانی را به کشور های دیگر می‌پردازیم و به نتایج محدودتری دست پیدا می‌کنیم. بنابراین مشتاق هستیم که همکاری‌های بیشتری را با ایران داشته باشیم و از ظرفیت‌های ایران در زمینه‌های مختلف استفاده کنیم.

وی با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری بین وزارت بهداشت ایران و افغانستان و پنج سند همکاری بین دو کشور ابراز امیدواری کرد که تمام موارد این اسناد عملیاتی شده و اهداف در نظر گرفته شده آن محقق شود.

فیروز الدین با اشاره به تقاضای ادامه تحصیل ۵۵ پزشک افغانستانی در دوره فوق تخصص در ایران نیز گفت: با توجه به نیاز مردم افغانستان به دریافت خدمات تخصصی، بسیاری از بیماران برای دریافت این خدمات مجبور به مراجعه به کشورهای دیگر هستند که مشکلات و هزینه‌های بسیاری به دنبال دارد؛ بر این اساس خواستاریم پروسه پذیرش این دانشجویان در ایران تسریع و تسهیل شود تا بتوانیم پس از بازگشت آن‌ها خدمات تخصصی را به مردم افغانستان ارائه دهیم.

وی اظهار داشت: مردم افغانستان از کیفیت داروهای ایرانی راضی بودند، اما در حال حاضر داروهایی با کیفیت پایین‌تر جایگزین داروهای ایرانی در بازار افغانستان شده است که باید سهم داروهای ایرانی را در این بازار افزایش دهیم؛ زیرا داروهای ایرانی برای ما از لحاظ کیفیت و قیمت صرفه اقتصادی بیشتری دارد، همچنین در مرحله بعد می‌توانیم در بعد انتقال تکنولوژی ساخت داروها با ایران همکاری داشته باشیم.

وزیر بهداشت افغانستان در ادامه با اشاره به تردد مهاجران در مرز دو کشور و احتمال انتقال بیماری‌های واگیردار گفت: باید با همکاری‌های بیشتر بین وزارت بهداشت دو کشور این موضوع را حل کنیم.

وی بیان کرد: باید همکاری‌ها را بین دو کشور گسترش دهیم تا بتوانیم از توانایی‌ها و ظرفیت‌های شایسته ایران استفاده کنیم. در مورد مشکل بروکراسی‌های اداری برای رجیستری داروهای ایرانی در افغانستان نیز راهی برای تسریع و تسهیل ایجاد شده و تعهد می‌کنیم در این بخش از هیچ کمکی برای تسهیل روند فروگذار نباشیم.

در این دیدار تفاهم نامه مشترکی بین دو کشور ایران و افغانستان در زمینه توسعه همکاری‌ها در زمینه دارو و آموزش پزشکی امضا شد.

شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی با حضور وزرا و نمایندگان ۲۱ کشور منطقه از ۲۲ تا ۲۵ مهر ۹۸ به مدت سه روز در هتل پارسیان آزادی تهران برگزار می‌شود.

سعید نمکی دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر