کد خبر: 822933 A

معاون پرستاری وزارت بهداشت: به دلایل افزایش بیماری‌های غیر واگیر، رشد سریع جمعیت سالمندی، افزایش هزینه‌ها پوشش همگانی سلامت ضروری به نظر می‌رسد.

 به گزارش ایلنا، مریم حضرتی (معاون پرستاری وزارت بهداشت) ضمن بیان اهداف برگزاری کارگاه دو روزه نقش پرستاران در پوشش همگانی سلامت گفت: از اولین کسانی که در ارائه مراقبت‌های بهداشتی به مردم اقدام کرد خانم فلورانس نایتینگل بود که باعث کاهش مرگ و میرها به میزان دو سوم در جنگهای کریمه بود.

 حضرتی افزود؛ به دلایل افزایش بیماری های غیر واگیر، رشد سریع جمعیت سالمندی، افزایش هزینه ها و افزایش انتظارات مردم نسبت به بحث سلامت حرکت به سمت پوشش همگانی سلامت ضروری به نظر می‌رسد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت در تشریح سازمان‌ها و نهادهای بین‌الملی سلامت در دنیا گفت: سازمان بین‌المللی پرستاران با بیش از ۱۳۰ کشور و ۲۰ میلیون پرستار عضو یکی از بزرگترین سازمان‌های بین‌المللی است که بر نقش پرستاران در ارتقای سلامت، پیشگیری از بیماریها و هسته اصلی سلامت تاکید می کند.

وی ادامه داد:حرفه پرستاری از سال‌های اولیه ایجاد سازمان جهانی بهداشت در اولویت و توجه این سازمان بوده است.

حضرتی همچنین به نقل از ماهلر دبیر کل سابق سازمان جهانی بهداشت گفت: اگر میلیون‌ها پرستار در هزاران نقطه با هم جمع شوند می‌توانند با مراقبت های اولیه بهداشتی،  به عنوان نیروی کاری تاثیر گذار، تغییرات  قابل توجهی ایجاد کنند.

وی در توضیح نقش پرستاران در مراقبت های اولیه بهداشتی به نقش آنها در ارتقای سلامت، پیشگیری  و مدیریت  بیماری ها اشاره کرد و گفت: در اهداف هزاره بر کاهش مرگ و میر نوزادان، ارتقا سلامت مادران تاکید شد و به موفقیت‌های خوبی نیز در دنیا رسیدیم.

معاون پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: هنوز بیش از نیمی از افراد در دنیا تحت پوشش همگانی سلامت نیستند و پوشش همگانی سلامت  بدان معنی است که همه افراد و جوامع خدمات درمانی مورد نیاز خود را بدون تحمل مشکلات مالی دریافت می کنند.

 وی  ادامه داد، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد؛ سال ۲۰۲۰ در زمینه تقویت پرستاری و مامایی برای پوشش بهداشت جهانی قابل توجه است و به همین خاطر سال ۲۰۲۰ را سال پرستاری نامیده است.

پوشش رشد سلامت مرگ وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر