کد خبر: 820522 A

نشست همکاری های منطقه‌ای و جنوب -جنوب در زمینه مدیریت ریسک سیل در جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (چهارشنبه) در تالار محمود روح‌الامینی باغ موزه نگارستان تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگاه دانش و ظرفیت سازی همکاری های منطقه‌ای و جنوب، جنوب برای مدیریت خطر سیل در جمهوری اسلامی ایران با حضور محمود نیلی احمدآبادی در باغ نگارستان برگزار شد.

در این نشست اشتراک دانش و ظرفیت سازی بیش از یکصد نفر از متخصصین حوزه های گوناگون از دانشگاهها و مراکز علمی و اجرایی ایران و کشورها و سازمان های منطقه ای آسیا و اقیانوسیه در این نشست شرکت کرده اند. 

هدف این نشست تبادل تجارب کشورهای منطقه و آخرین دستاوردهای علمی و فنی روز دنیا برای ارتقاء تاب آوری و تقویت کاهش خطر سیل و نیز ایجاد شبکه همکاری های منطقه ای برای مدیریت سیل با محوریت ایران است.

بخشی از این برنامه مربوط به هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب ها است که براساس دستور رییس جمهور و پیرو سیل های گسترده اوایل امسال تشکیل شد. 

نشست مدیریت ریسک سیل با همکاری هیات ویژه گزارش ملی سیلاب ها، دانشگاه تهران و مرکز سازمان ملل برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا در آسیا و اقیانوسیه (اپدیم) وابسته به کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل در آسیا و اقیانوسیه برگزار شده است. 

«اپدیم» یک مرکز وابسته به کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) است که به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران و به طور اخص سازمان برنامه و بودجه کشور با گذشت بیشتر از یک دهه پیگیری مداوم، رایزنی و مذاکره با طرف‌های مرتبط داخلی و خارجی در تهران افتتاح شد.

این مرکز با هدف خدمت‌رسانی در زمینه اطلاعات بلایا به ویژه زلزله برای کشورهای عضو اسکاپ راه‌اندازی شده است و تلاش دارد مدیریت دانش، ظریف‌سازی، انتقال دانش فنی و تجارب موفق سایر کشورها در قالب همکاری‌های جنوب - جنوب در راستای افزایش تاب‌آوری در زمینه بلایا و کاهش خطرات انجام وظیفه کند.

در پی وقوع بارش‌های سنگین و کم‌سابقه از ابتدای سال در استان‌های شمالی، غربی و جنوب ‌غربی ‌کشور و به دنبال آن جاری شدن سیلاب در این مناطق، خسارات جانی و مالی فراوانی وارد شد که در این میان، استان های گلستان، خوزستان، لرستان و فارس، بیشترین آسیب‌ها را متحمل شدند.

ایران جمهوری اسلامی ایران سیل کشورهای منطقه منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر