کد خبر: 819981 A

محمدجواد ظریف:

وزیر امور خارجه گفت: این مردم هستند که به ما هویت دادند و باعث سربلندی ما شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد جواد ظریف در آیین نکوداشت هفته تهران گفت: سعادت بزرگی است که در هفته تهران در خدمت شما خادمان به این شهر و کشور و نمایندگان کشورهای خارجی در تهران باشم.

وی افزود: تخصصی در امر شهر و شهرداری و مدیریت‌شهری ندارم و نمی‌توانم از نیازهای شهر صحبت کنم اما دو نکته را با توجه به صحبت‌های بیان شده می‌گویم. هویت و شهروندی دو نکته‌ای است که باید به آن توجه شود.

وزیر امور خارجه متذکر شد: همگی برای آن‌که بتوانیم تعامل و گفت‌وگو کنیم و هم‌افزایی داشته باشیم نیازمند هویت هستیم. هویت یک امر شوونیستی نیست. یک ضرورت برای حضور موثر در عرصه اجتماعی است. اگر به‌عنوان ایرانی و شهروند تهران به هویت خود و نقشی که در تمدن‌بشری و نقش‌آفرینی داشتیم به خاطر این نیست که به دیگران فخر بفروشیم بلکه برای این است که بتوانیم با دیگران گفت‌وگو کنیم؛ هم‌افزایی کنیم و دنیای بهتری را بسازیم.

ظریف تصریح کرد: شناخت خود به معنی فراموش‌کردن دیگران نیست. همه ما در کشتی خلقت نشسته‌ایم. همه ما با همیم اما در هویت‌های خودمان.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: شما برای گفت‌وگو شخصیت و هویت خود را می‌خواهید که نشانه انزوا نیست بلکه نشانه همزیستی است. خوشحالم امروز که اینجا صحبت می‌کنم پیام‌آور طرح امید هستم.

وی ادامه داد: آنچه به‌عنوان یکی از شهروندان منطقه به دوستان و همسایگان پیام می‌فرستیم باید با هم صحبت کنیم و نیاز نداریم هویت خود را فراموش کنیم‌. همه ما می‌توانیم یک واحد را تشکیل دهیم و به سمت همگرایی و همبستگی و مدیریت چالش‌ها پیش برویم.

ظریف تصریح کرد: به هویت خود بالیدن به معنای فخر فروشی و خود برتربینی نیست بلکه به معنای موقعیتی برای تعامل با دیگران است. شهرداری و شورا پذیرفته‌اند صاحبان واقعی کشور مردم و شهروندان هستند‌. این مردم هستند که به ما هویت دادند و باعث سربلندی ما شدند.

ظریف گفت: مردم ولی‌نعمت ما هستند. بپذیریم مردم صاحبان واقعی ما هستند. باور کنیم امنیت ما به مردم استوار است و پیشرفت ما از آنها است که از کشور دفاع مقدس کردند و باعث این افتخار شدند که هیچ‌کس نتواند به مردم زور بگوید.

وی در پایان افزود: خود را خادمان آنها و آنها را ولی‌نعمتان خود بدانیم. زمان که لازم باشد مسلمان و زرتشتی و مسیحی و کلیمی و هر ایرانی برابر هر متجاوزی خواهند ایستاد. بپذیریم مردم به ما وابسته نیستند بلکه ما به آنها وابسته به آنها هستیم.

محمدجواد ظریف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر