کد خبر: 819753 A

نظرپور تاکید کرد؛

محمدتقی نظرپور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تشریح بودجه دانشگاه‌ها و آموزش‌عالی در سال تحصیلی جدید، بر ضرورت تنوع‌بخشی به منابع مالی آموزش عالی تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، محمدتقی نظرپور در برنامه زنده گفت‌وگوی ویژه «خبر۲۰» شبکه چهار سیما اظهار داشت: با توجه به شرایط حاکم اقتصادی، افزایش ۱۷.۳ درصدی اعتبارات جاری دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و فناوری تکافوی نیازهای دانشگاه‌ها نمی‌باشد؛ بنابراین تدبیر اندیشیده شده در این حوزه تنوع بخشی به منابع مالی آموزش عالی است که از طریق فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، خیرین و واقفین این مهم اتفاق می‌افتد.

وی افزود: اعتباری حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان به دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اختصاص یافته است که حتی تخصیص صددرصدی آن جوابگوی نیازهای دانشگاه‌ها و مراکزآموزش عالی نیست، لذا با استفاده از درآمدهای اختصاصی می‌توان سازوکار مناسبی برای تامین اعتبار موضوعات ضروری، در نظرگرفت.

نظرپور در ادامه گفت: با توجه به شرایط تحریم، ظرفیت‌های مناسبی در حوزه پژوهش و ارتباط با صنعت در مراکز پژوهشی و فناوری ایجاد شده است. بر اساس اطلاعات موجود برخی از دانشگاه‌های بزرگ بیش از ۲۰ درصد از اعتبارات لازم خود را از منابع عمومی و اختصاصی به حوزه پژوهشی اختصاص می‌دهند که این اقدام با همکاری شرکت‌ها و موسسات تولیدی صنعتی با رغبت بسیار خوبی صورت می‌گیرد.

وی در پایان با اشاره به تمهیدات انجام شده در خصوص ایجاد فرصت مطالعاتی در نظر گرفته شده برای حضور استادان جوان با هدف تامین بخشی از نیازهای جامعه و صنعت، از تلاش دانشگاه‌های نسل یک و دو برای ارتقای توانمندی‌ها از طریق همکاری با دانشگاه‌های بزرگ خبر داد.

 

آموزش عالی علوم تحقیقات و فناوری معاون منابع مالی سال تحصیلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر