کد خبر: 819288 A

رییس نوزدهمین کنگره انجمن علمی پریودنتولوژی ایران گفت: ۹۰ درصد بیماری‌های لثه با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ارتباط دارد.

به گزارش ایلنا، حسن سمیاری با بیان اینکه از هر ۱۰ دندانی که کشیده می‌شود ۹ دندان به دلیل بیماری‌های لثه یا در اصطلاح پریودونتال ازدست می‌رود، افزود: حدود ۹۰ درصد بیماری‌های لثه به  رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان مربوط است.

رییس نوزدهمین کنگره انجمن علمی پریودنتولوژی ایران تاکید کرد: آموزشهای مرتبط با پیشگیری از بیماریهای دهان و دندان باید بطور عمومی گسترش یابد و بیمه ها میتوانند با تقبل هزینه اقلامی مثل نخ دندان، مسواک و خمیر دندان کمک شایانی به کاهش مشکلات مردم در خصوص این بیماری ها بنمایند.

استاد دانشکده دندانپزشکی شاهد گفت: افزایش سطح بهداشت دهان و دندان با کمترین مبالغ در مقایسه با هزینه‌های هنگفت دندانپزشکی و کاشت ایمپلنت قابل اجرا و پایه گذاری است.

وی با تاکید بر اینکه جرم گیری دندان یکی از ساده ترین و در دسترس ترین شیوه ها در پیشگیری از بیماریهای لثه و پوسیدگی دندانها محسوب می‌شود افزود: افزایش تخصیص بودجه و خدمات بیمه ای و دولتی برای اقدامات پیشگیرانه و معاینات اولیه دهان و دندان می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات و هزینه ها جلوگیری کند.

این جراح لثه و ایمپلنت به ترس مردم از جرم‌گیری اشاره کرد و گفت: در گذشته جرم گیری دندان ها با قلم‌های تیز و روشهای تهاجمی انجام  می‌گرفت که این نوع جرم‌گیری موجب آسیب به سطح مینا و ریشه دندان و حساس شدن آن میشد ولی سالهاست که این تکنیک متحول شده به گونه ای که با استفاده از ابزارهای پیشرفته (موسوم به کویترون) و امواج لرزشی اولترا سوند اکنون جرم گیری در مطب های دندانپزشکی به سادگی انجام می‌شود.

سمیاری گفت: به طور معمول در افراد دچار مشکلات  لثه، دندانپزشکان د هر ۳تا۶ ماه یکبار نسبت به معاینه ودرصورت صلاحدید به جرم گیری دندان اقدام می‌کنند ولی افراد با بهداشت فردی مناسب در اغلب موارد نیازی به جرم گیری نخواهند داشت.

مدرس دانشکده دندانپزشکی شاهد افزود: اگر از مسواک و نخ دندان بطور اصولی استفاده شود نیازی به جرم گیری نخواهد بود ولی گاهی اوقات حتی در اطفال نیز جرم گیری بعد از معاینه توصیه میشود .

سمیاری با تاکید بر اینکه اولین علامت بیماری لثه، خونریزی است گفت: به محض اینکه لثه ملتهب  تحریک شود خونریزی رخ میدهد و این علامت گاهی موجب می‌شود تا فرد بیمار به دلیل باور های ناصحیح و یا ترس از افزایش خونریزی از ادامه مسواک زدن و بهداشت دندان ها امتناع کرده که متاسفانه موجب تشدید عارضه می‌گردد.

وی گفت: خونریزی لثه حین مسواک زدن مهمترین علامت التهاب و بیماری لثه است که اگر با بهداشت و جرم گیری کنترل شود در مراحل اولیه برطرف خواهد شد.

رییس نوزدهمین کنگره انجمن پریودونتولوژی ایران گفت: افراد در صورت مشاهده خونریزی لثه باید محل مورد نظر را که مملو از پلاکهای میکروبی و غیر قابل دید است مورد توجه بیشتری از نظر مسواک ، نخ دندان ، دهانشویه قرار دهند تا ظرف مدت تقریبی دو هفته التهاب و خونریزی برطرف گردد.

عضو هیات مدیره انجمن پریودونتولوژی ایران در ادامه گفت: بهترین راه جایگزینی دندانهای از دست رفته کاشت ایمپلنت است چون استفاده از روشهای قدیمی مانند دست دندان و پروتزهای ثابت و متحرک موجب تجمع پلاکهای میکروبی در حفره دهان می‌شود و حتی روشهایی مانند "بریج" به دلیل تراش دندان های سالم مجاور نیز نسبت به ایمپلنت از جایگاه ضعیفتری برخوردار  است.

وی با بیان اینکه از سال ۱۹۵۰ که دکتر برنمارک ارتوپد سوئدی کاشت ایمپلنت را مطرح کرد، این تکنیک و ابزارهای آن پیوسته در حال گسترش و تحول کیفی و کمی شده است تصریح کرد: امروزه انواع ایمپلنت و شیوه های انجام آن به گونه ای پیشرفت کرده که نتایج ماندگار و بهتری دارد ولی باید دانست که ایمپلنتهای دندان هم نیازمند رعایت بهداشت خاص اند تا از بروز مشکلات و بیماریهای لثه و شکست درمان جلوگیری شود.

 سمیاری افزود: تحلیل استخوان فک نیز گاهی موجب میشود تنها راهکار کمک به افراد فاقد دندان، صرفا بهره گیری از ایمپلنت باشد.

وی با اشاره به اینکه ترس از جرمگیری و مسواک نزدن محل خونریزی لثه از باورهای غلط ناشی از ناآگاهی و بی اطلاعی است افزود: بیماری های لثه گاهی علامتی ندارد تا افراد عادی قادر به تشخیص آن باشند پس توصیه میشود هر شش ماه یکبار نسبت به معاینات دوره ای نزد دندانپزشک رفته تا با یک درمان ساده یا آموزش صحیح نخ دندان و مسواک اقدام لازم انجام شود.

بنا بر اعلام روابط عمومی نوزدهمین کنگره انجمن علمی پریودنتولوژی ایران، رییس نوزدهمین کنگره انجمن پریودونتولوژی ایران یادآور شد: کنگره امسال که۱۶تا۱۹ مهرماه۹۸ در سالن همایش هتل المپیک برگزار میشود با حضور بالغ بر دوهزار نفر شرکت کننده، معرفی  بیش از چهل سخنران علمی، هفتاد پوستر، بیست کارگاه آموزشی همراه با جراحی زنده و متنوع در کنار المپیاد علمی و تورنومنت دانشجویی همچنین پنل های ویژه اخلاق و پزشکی قانونی ، شیوه های اصولی  بهداشت و پیشگیری از بیماریهای لثه، ایمپلنت، یکی از تین المپیاد دستیاری تخصصی و (تورنومنت) دانشجویی در قالب یک مسابقه علمی با محوریت تمامی مباحث علمی مورد تدریس در دانشکده های دندانپزشکی اقدامی ارزنده در این کنگره خواهد بود.

بهداشت دهان و دندان انجمن علمی پریودنتولوژی کنگره انجمن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر