کد خبر: 819254 A

اعضای شورای شهر تهران اختیار مجمع عمومی شرکت واحد اتوبوسرانی را به شهردار تهران تفویض کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، تفویض اختیار مجمع عمومی شرکت واحد اتوبوسرانی به شهردار تهران در جلسه علنی امروز شورای شهر به صورت دو فوریت مورد بررسی قرار گرفت.

در ابتدا رئیس، منشی و ناظر مجمع از سوی اعضای شورا انتخاب شد و محسن هاشمی، بهاره آروین و زهرا نژادبهرام به عنوان رئیس و منشی‌های مجمع و محمد علیخانی به عنوان ناظر مجمع انتخاب شد.

سپس محمد علیخانی با ارائه توضیحاتی درباره تفویض اختیار مجمع عمومی عادی شرکت واحد اتوبوسرانی، به شهردار تهران گفت: در درخواست شهرداری با توجه به مواد ۱۶ و ۱۷ اساسنامه شرکت واحد اتوبوسرانی، درخواست شده است تفویض اختیارات در بندهای الف، ب، پ و ث به استثنای انتخاب بازرس، ج، چ، ذیل ماده ۱۶ و بند الف ماده ۱۷ اساسنامه مصوب این شرکت به شهردار تهران تفویض شود.

وی افزود: به جز تفویض برخی از بندها یعنی انتخاب بازرس و بند الف ماده ۱۷ که درباره ازدیاد یا کسر سرمایه شرکت است پیشنهاد می‌شود با سایر بندها موافقت شود. همچنین پیشنهاد می شود این مجمع تا پایان سال ۱۴۰۰ تمدید گردد.

سپس سید حسن رسولی در مخالفت با پیشنهاد تمدید مجمع تا پایان  سال ۱۴۰۰ گفت: سال گذشته که مجمع عمومی شرکت اتوبوسرانی در صحن شورا مطرح شد، تصویب شد که اساسنامه این شرکت تا  امسال اصلاح شود تفویض اختیار ما منوط به تحقق این شرط بود که محقق نشده است بنابراین با پیشنهاد مطرح شده مخالف هستم و معتقدم این مجمع تا ۳۱ تیر سال ۹۹ اعتبار داشته باشد تا سال بعد در صورت اصلاح اساسنامه، مجدداً اختیارات را به شهردار تهران تفویض کنیم.

سپس محسن پورسیدآقایی معاون شهردار تهران در این باره اظهار داشت: ما اساسنامه پیشنهادی را درباره سازمان اتوبوسرانی یک سال پیش ارسال کرده‌ایم و بهتر است  برای تفویض اختیارات، این موضوع را به عنوان گِرو مطرح نکنیم.

رسولی در واکنش به سخنان پورسیدآقایی گفت: اساسنامه تیپ سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری تهران نهایی شده است و در حال تطبیق اسناد بالادستی هستیم. قرار بر این بود که شهردار تهران لایحه آن را به شکل تفصیلی یا تک‌تک به شورا ارسال کند که تاکنون لایحه‌ای از جمله لایحه سازمان اتوبوسرانی برای ما ارسال نشده و موضوع مطرح شده با واقعیت فاصله دارد.

بهاره آروین نیز گفت: مسئله این است که در سه سال گذشته برای تفویض این اختیارات به شهردار تهران به دنبال تجدید اختیارات بودیم تا اساسنامه اصلاح شود. به گمانم ابزار ما برای اصلاح اساسنامه این شرکت اشتباه انتخاب شده و اگر قرار بود جوابی بگیریم باید تاکنون عملیاتی می‌شد.

محمدجواد حق‌شناس در موافقت با اظهارات رسولی گفت: ما باید جایگاه نظارتی شورا را محکم‌تر کنیم و اگر قصد حمایت داریم، نباید وظایفمان را واگذار کنیم. پیشنهاد تمدید این مجمع تا ۱۴۰۰ به نفع شهرداری و شورا و سازمان مربوطه نیست.

در پایان اعضای شورای شهر تهران کلیات تفویض اختیارات مجمع عمومی عادی شرکت واحد اتوبوسرانی به شهردار تهران را با ۱۷ رأی موافق به تصویب رساندند و به بند الف ماده ۱۷ که در شرایط عادی قابل تفویض نیست، رأی ندادند.

سرمایه شورای شهر تهران شهردار تهران لایحه شرکت واحد اتوبوسرانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر